Vezető hírek
Nem szerették, ezért csodálatra vágyik
Erről a kérdésről esett szó a Pszicho Estek rendezvénysorozat legutóbbi állomásán, melynek vendége ezúttal dr. Bánki György pszichiáter volt. A téma szakértőjével – akinek 2016-ban jelent A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról című kötete – Nagy Réka klinikai szakpszichológus beszélgetett.
Pszicho Est a nárcisztikus személyiségzavarról
Dr. Bánki György és Nagy Réka
Bevezetésképpen többek között elhangzott: a nárcizmus egy összetett fogalom, hiszen társadalmi és kulturális jelenségként is értelmezhető, és a köznyelv is nagyon gyakran használja hiú, önimádó, magamutogató egyénekre a kifejezést. Ezek azonban önmagukban még nem jelentenek betegséget. A pszichiátria a nárcisztikus személyiségzavarral foglalkozik, ami bár szintén összetett kérdés, mégis nyilvánvaló jelei vannak a szakemberek számára. A család, barátok, kollégák (vagy maga egyén) meg sokszor csak annyit éreznek, hogy valami nem stimmel az adott emberrel. Meglepő módon több az ilyen személyiségzavarral rendelkező férfi (a betegek körülbelül kétharmada), mint nő.
Bánki György a tünetekkel kapcsolatban elmondta: a nárcisztikus személyt mindig csodálni kell, és ezt a folyamatos rajongást el is várja a környezetétől. Különlegesnek gondolja magát, akit különb jogok illetnek meg. Mindeközben empátiája kicsi, valódi szeretetre alig képes és hajlamos kizsákmányolni másokat. Környezetével, családjával sokszor bántón viselkedik; ez szélsőséges esetekben nemcsak verbális, hanem akár fizikai bántalmazást is jelenthet.
Fontos ugyanakkor megértenünk, hogy a nárcisztikus személy maga is szenved (nem direkt akar bunkó lenni). Saját magához, saját testéhez sem tud teljesen kapcsolódni. Bármilyen furcsán is hangzik, a pszichés rendellenesség oka valójában a szégyenérzetben és a magányos gyermekkorban keresendő. A nárcisztikust ugyanis nem szerették igazából a szülei, csak úgy csináltak. A gyermek ellátásával nem volt gond, sőt kívülről úgy is tűnhet, hogy csodás gyermekkora volt, de a szülői „szeretetben” nem volt gyöngédség, sem testi érintés; ám annál több elvárás. A szülő gyakran saját érdemeinek emelésére „használta fel” a gyereket. (Tehát a nárcisztikus szülei is gyakran nárcisztikusak.) Az a gyermek, aki ilyen „ridegtartásban” nő fel, védekezésképpen elkezd kidolgozni egy ál-személyiséget. Kitalál egy olyan ideális én-képet, amivel azonosulni tud. Ehhez később is próbál mindenáron ragaszkodni. Vagyis alapvetően alacsony az önbecsülése, ám kompenzálásképpen magasan akarja azt tartani.
Hogy miért problémás vele együtt élni? Mert két ellentétes erő mozgatja a nárcisztikus embert: egyrészt mivel magányos, nagyon szeretne tartozni valakihez. Ám amikor belép a kapcsolatba/intimitásba (ami eleinte hatalmas szerelemnek tűnik), ha nem is tudatosan, de felidéződik benne, hogy őt korábban kihasználták. Védekezésképpen pedig újra és újra ellöki magától a másikat, közben bántón viselkedik, vádaskodik. Egy nárcisztikussal párkapcsolatban lenni egy folyamatos játszma: szinte lehetetlen kikeveredni az összeveszés, kiengesztelődés, újrakapcsolódás körforgásából. Közben a nárcisztikus folyamatosan igényli a csodálatot, partnere így szép lassan elveszíti önbecsülését, hiszen mindig bűnbocsánatot kell nyernie „hibái” miatt. A pszichiáter szerint főleg olyanok maradnak tartósan nárcisztikus partner mellett, akiknek van hajlamuk az önelnyomásra, önfeladásra, megalázkodásra. Mert gyermekkorukban, szüleik mellett azt tanulták meg, hogy tűrni kell.
A nárcizmus Bánki György tapasztalatai alapján kezelhető. De ez nem hagyományos értelemben vett gyógyulást jelent, hanem változást. Az ember személyisége ugyanis nem statikus, hanem dinamikus, fejleszthető dolog. Mivel a nárcizmushoz sok más pszichoszomatikus probléma társulhat, sokszor még a szakembereknek is nehéz felismerni, hogy mivel állnak szemben, és mi a megfelelő stratégia a terápia során. Pláne, mert a nárcisztikus személyiségzavarnak különféle fokozatai vannak, nehezen is nyílnak meg, és nem mindenkinél a legszélsőségesebb, legdurvább tünetek jelentkeznek. Az is előfordul, hogy a beteg talál magának olyan foglalkozást, hivatást, ahol kiélvezheti a folyamatos szereplési, tetszési vágyát. Ilyenkor nyugalmasabb életszakaszok is jöhetnek. Míg mások hosszabb terápiára szorulhatnak, hogy rendezni tudják saját magukkal és környezetükkel a viszonyt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
80.000 forintért kellett meghalnia - Nyitott porták, nyitott szívek - Tavaszi portanyitogató a Zala-völgyébenTöbb zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá ideje -
rovatunk hírei
Írások szerelemről, szőlőrőlFejezetek Zalaegerszeg évszázadaibólLúdláb a Pontházban, krémes a BáránybanAmiről a sírkertek mesélnekSzulejmán újra meghódítja hazánkat?Szüleink, nagyszüleink iskolájaCsaládi dokumentumokat vár a levéltárNemcsak a diktátor, a rendszer is rosszKözel kerülni a tárgyakhozKonzervatív ízlés, könnyed szórakozás top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit