2025.04.23., szerda - BélaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Értékadó lélekhangok Tóth László zongoraművésszel

2025. április 22. kedd, 18:44
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Értékadó lélekhangok című sorozatának legutóbbi vendége Tóth László zongoraművész, a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem intézményegység-vezetője volt. Beszélgetőpartnere pedig a sorozat háziasszonya, Szakál Eszter.

Először szintetizátoron játszott a zongoraművész

Nem vezetett egyenes út a hőn áhított hivatásig, derült ki az est során. Tóth László Őriszentpéteren született és már harmadikos korában rajongott az Omega együttesből Benkő Lászlóért. Ezért kért és kapott egy szintetizátort, mellyel a templomban karácsonykor fel is lépett, saját kútfőből. Később a zeneiskolába is beiratkozott. Másik nagy kedvence volt ezekben az ifjonti években a mozdonyok világa. Ezzel kapcsolatos könyvet már gyerekként olvasott. Egyébként bevallása szerint, mivel szóképes módszerrel tanították neki az olvasást, nem lett a kedvenc időtöltése. 

- Hetedikes koromban már nem tudtam mást tenni, mint a zongorázással foglalkozni. Nem érdekelt semmi más, még a vonatok sem. Talán egy kicsit a fizika, de az sem annyira. Jó tanuló voltam, így a szombathelyi gimnáziumi felvételinél ez többet ért, mint az akkori zongora tudásom. Azon a nyáron egyedül tanultam meg három darabot, a diákok minden hibájával. De azt mondták, kizárt, hogy engem felvegyenek majd a zeneművészetire. De én rettentően akartam mindezt, akkor is, ha olyan tanárom volt, aki szakmailag sokat adott, de mindennap sírva mentem haza – idézi fel a diákéveket. A csúcsot végül a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán töltött évek jelentették. Itt hozta össze a sors egy kiváló tanárral, Bánky József zongoraművésszel.

A középiskolában jött meg az olvasási kedve is, úgy fogalmazott, többet tanult ezekből, mint a tanároktól. Szakál Eszter ugyanis időnként az olvasói szokásokra és a könyvekhez való viszonyra is terelte a szót, hiszen a nevezett találkozónak ez is témája minden alkalommal. Tóth László ezzel kapcsolatban beszélt még az esti családi olvasásokról, hiszen három gyermekes édesapa. Illetve a legjelentősebb könyvtári élménye volt, amikor egy neki nagyon tetsző Schumann-kottáért Budapestre utazott, mert csak a Széchenyi-könyvtárban lehetett hozzáférni ahhoz.

A szakmai útjában a következő állomás a zalaegerszegi Pálóczi AMI volt, ahol 12 évig tanított. Bevallása szerint eleinte nagyon nagy lelkesedéssel, aztán ez a lendület fogyni kezdett és 2019 óta a hangversenyterem igazgatójaként dolgozik. Magánéleti ok miatt választotta a zalai megyeszékhelyet anno, ami szerencsés volt abból a szempontból is, hogy közel volt a szülőföldje és zeneiskolában tudott dolgozni. Időközben a Zalaegerszegi Szimfonikus Zenekar egyesületi elnökének is felkérték.

Szóba kerültek a szakmai újításai, ötletei. Így a Covid idején platós autóról adott utcai koncertek. Később pedig a szintén népszerű Tér-zene sorozat ötletgazdája, szervezője is volt. Fontos feladatának tartja a fiatalok körébe eljuttatni az értékes zenét. Továbbra is napi 3 órát gyakorol szinte az év minden napján. Így tudja vállalni azt a komoly felelősséget, hogy tartsa a saját szakmai színvonalát. Gyermekeit szintén taníttatja hangszeres zenére, de nem kötelezi őket ezen az úton. Amúgy is inkább a képzőművészet a kedvencük jelenleg.

Hosszú távú terve nem más, mint elsősorban a gyermekei felnevelése kellő családi háttérrel. Szakmailag pedig:

- Mindig mindent lehet jól csinálni, de nem biztos, hogy többet akarok annál, amit elértünk. Ha ez mind megmarad, az is nagy dolog. Most így jó, ahogy van. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK