Vezető hírek
Farkas 65 – jubileumi tárlat
Szobrainak középpontjában az ember áll
A megnyitón Balaicz Zoltán polgármester köszöntötte egykori gimnáziumi tanárát, és mint megjegyezte, mostanában már inkább „megrendelőként” találkozik a művésszel. Az utóbbi időszakban ugyanis számos köztéri alkotást készített Farkas Ferenc a zalaegerszegieknek (Fiatalok, Zalai nemes, Vár- és Városmakett. Mihály deák). Miért fognak meg ezek az alkotások bennünket? – tette fel a kérdést a polgármester. Mert kellemes, otthonos érzést váltanak ki belőlünk, közösséget formálnak, közelebb hoznak egymáshoz minket. Jobban érezzük magunkat zalaegerszegiként – fogalmazott.
Farkas Ferenc és Tóth Csaba
A kiállítást a szobrászművész pályatársa, Tóth Csaba Munkácsy-díjas festőművész nyitotta meg. Többek között elmondta: Farkas Ferencnek a kezdetektől egységes, saját karakterű, a saját lelki alkatára, gondolkodásmódjára jellemző alkotásai vannak. Még életének bizonyos korszakai sem változtattak különösebben ezen. Milyen egy Farkas Ferenc mű? A választ valahol a kiállítás fókuszában elhelyezett Humanisták című szoborban kell keresni. Nem véletlenül ez került a galéria centrumába. Szobrászata egyértelműen humanista szobrászat, melynek középpontjában az ember, az emberi minőség áll. Minden szobor egy narratíva, elbeszéli az emberi utat. A Humanisták esetében két ókori filozófust látunk, akik dialógust folytatnak. A tekintetek keresztezik egymást. Farkas Ferenc műveiben az emberi gesztusok beszédét kell látni.
E ponton hozzátehetjük, hogy a művész korábban több interjúban is elmesélte, hogy az érdeklődő, kíváncsi hozzáállás mindig jellemző volt rá, talán ezért is vonzódik a reneszánsz korhoz és a humanista gondolkodáshoz.
Tóth Csaba szerint minden jó műnek van egy gravitációs fókuszpontja. Vagyis egy olyan része, ami odavonzza a tekintetet. Farkas Ferenc minden műve ilyen. Nem papírra készülnek, egyből formázza az alakokat, tulajdonképpen 3 dimenziós portrékat készít. Hozzátette: a művészet látszólag olyan tartománya az életünknek, ami nem fontos. Pedig a művészet az életünk lenyomata, melyet átörökítünk az utókornak. Enélkül semmit sem tudnánk a korábbi korokról. Később ezek a művek beszélnek majd helyettünk is.
Az ünnepi kiállítás ezúttal nem egy klasszikus retrospektív, összegző tárlat, hiszen nagyon sok mű az elmúlt években készült. A bronz szobrok mellett néhány fából készült alkotás is látható; egészen november 4-ig.
MEGOSZTÁS
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
rövidhírek
Megnyitják a felújított páterdombi gyalogos aluljárótÚjabb kerékpárutak épülnek Zala megyébenKözgyűlés utáni sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióHogyan váltsunk Ügyfélkapu+-ra?Fának csapódott egy autó Bocfölde térségében, egy 16 éves lány életét veszítetteÉrtékelte a 2024-es évet Balaicz ZoltánMagyar Péter a zalaegerszegi Mérleg térenZalai pedagógus is szerepel a Rátz Tanár Úr Életműdíj kitüntetettjei közöttSzerda hajnaltól Veszprém és Ajka között szünetel a vasúti forgalom, pótlóbuszok viszik az utasokat Zalaegerszeg az ország dödölle központja -
rovatunk hírei
Iskolatörténeti kiállítás az AdybanMegnyílt az Egerszegi Advent, felkapcsolták a fényeketFragments a Gönczi GalériábanMegújult a Keresztury HázKARNER 70Pálosok - rendtörténeti kiállításAttila örökösei: a hunoktól az Árpád-házigVadpörkölt és Borfesztivál-Jótékonysági főzésFelavatták Szabolcs Péter Diana című szobrátGébArt: Lehota M. János válogatása top 10
Magyar Péter a zalaegerszegi Mérleg térenSzerda hajnaltól Veszprém és Ajka között szünetel a vasúti forgalom, pótlóbuszok viszik az utasokat Hogyan váltsunk Ügyfélkapu+-ra?Fának csapódott egy autó Bocfölde térségében, egy 16 éves lány életét veszítetteMikulás sétát szervezett a Bogáncs ÁllatmenhelyZalai pedagógus is szerepel a Rátz Tanár Úr Életműdíj kitüntetettjei közöttAdventi hangverseny a Liszt-iskolábanAdventi bazár a Waldorf-iskolábanUtóvéd: szocreál a festészetben és az építészetbenAszfaltozás, térkövezés a Kosztolányi utca és a Baross-liget környékén