2025.03.31., hétfő - ÁrpádZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Mindszenty József emlékiratai modern kiadásban

2025. március 28. péntek, 10:08
Szerző: -pet-; Fotó: pP
Miben példa és miben nem Mindszenty (Pehm) József volt zalaegerszegi apátplébános, későbbi bíboros, hercegprímás élete? Mindszenty József születésének 133. évfordulója alkalmából a fekete-fehér megközelítések helyett az életmű aktuális üzeneteit és tanulságait keresték a Mindszentyneumban, egy kötetbemutató kapcsán.

 Beszélgetés Mindszenty szubjektív és objektív megítéléséről

A március hagyományosan az emlékezés hónapja az intézményben, hiszen a névadó plébános, hercegprímás 1892. március 29-én született. Az évforduló alkalmából Zalaegerszegen is bemutatták a 2024 végén megjelent, Mindszenty József „Emlékirataim” című könyvének új, modern kiadását. A kötet másik apropója a bíboros halálának idei 50. évfordulója.

Kovács Gergely, Balogh Margit és Szőnyi Szilárd

A bemutatón a Mindszenty életútját kutató Balogh Margit történésszel és Kovács Gergely posztulátorral (Magyarországi Mindszenty Alapítvány), a könyv szerkesztőjével Szőnyi Szilárd, a Szemlélek magazin főszerkesztője beszélgetett.

Az „Emlékiratam” új kiadása a Mindszenty Alapítvány és a Magyar Kurír gondozásában jelent meg, immár fiatalos, modern szerkesztésben, hangoskönyvvel és online tartalmakkal ellátva. Ahogy Kovács Gergely szerkesztő ajánlásában olvasható, az új könyvben archív filmhíradókban is láthatjuk a főszereplőt, QR-kódok segítségével pedig megszólal a Magyar Katolikus Rádió által készített hangoskönyv. Emellett a képek és az online vezetések eljuttatnak minket a zalaegerszegi Mindszentyneum életút-kiállításába és a volt Conti utcai ávós börtönbe is.

Mindszenty „Emlékirataim” című könyve először 50 évvel ezelőtt jelent meg Torontóban, a bíboros halála előtt fél évvel. A kommunizmus alatt Magyarországra csak a vasfüggönyön becsempészve juthatott el, az itthoni könyvtárakban pedig zárolt anyagként kezelték. A szovjet blokkon kívül viszont több nyelvre lefordítva, számos országban megjelent. Balogh Margit történész szerint a Magyarországon sokáig titokban terjedő könyv emelte Mindszenty nimbuszát, aki aztán rendszerváltozás időszakában és azt követően valóságos hős lett: a nyilas és bolsevik diktatúrák elleni harc hőse. Vagyis évtizedekig közellenség volt, majd egyfajta hérosszá vált. Balogh Margit a 2015-ben megjelent, két kötetes Mindszenty-monográfiájában ezt a két képet próbálta árnyalni.

A történész a kötetbemutatón hangsúlyozta: ő az objektív történetírás híve, az értékítélet nem a történész feladata. Ő egyfajta oknyomozó munkát végez egy-egy történelmi személyiséggel, vagy eseménnyel kapcsolatban. A lényeg az, hogy az állításokat minden esetben alá tudja támasztani hiteles történeti források segítségével.

Első sor: Csengei Ágota, a Mindszentyneum tagintézmény-vezetője, Balogh Margit, Illés Csaba a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége helyi szervezetének elnöke

Hátsó sor: Szőnyi Szilárd, Havasi Bálint ZMI főigazgató és Kovács Gergely

Kovács Gergely elmondta: minden embernek van személyiségfejlődése, így Mindszentynek is. Tudják, hogy az egykori apátplébános kétféle nyomott hagyott a zalaegerszegiekben. Vagy szeretik, tisztelik, vagy egyáltalán nem kedvelik. De semmi sem csak fekete, vagy csak fehér. Fontos, hogy megpróbáljuk értelmezni a pozitív és negatív tulajdonságokat is, árnyalva az így kialakult képet, sztereotípiákat.

Az újonnan kiadott és modernizált „Emlékirataim” kötet ehhez adhat újabb segítséget. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK