Archivum
Odafigyelnek mindenkire
Pusztaederics szempontjából a települések összevonása, társulása abban jelentkezik, hogy tófeji központtal alakult meg közös önkormányzati hivatal. Zalatárnok és Szentkozmadombja csatlakozott hozzánk. Zalatárnokon kirendeltség működik, nálunk nincs különösebb változás – mondja Gál Lászlóné. A közigazgatás átalakításának településre gyakorolt hatásáról kérdeztük először Pusztaederics polgármesterét.
Pusztaederics élni és fejlődni akar
– A járási hivatal egy ügyintézőt vitt el, hiánya érezhető, hiszen csak néhány hatáskört érint az elvitt feladat, viszont maradt itt jócskán, amin a meglévő apparátusnak kell osztoznia. Igyekszünk úgy intézni, hogy a lakosság ne vegye észre azt, hogy távolabb került tőle az illetékesség, de vannak ügyek, amelyekben a járási hivatalt kell felkeresniük, vagy oda kell továbbítani a kérelmüket. Az önkormányzati adósságrendezés érintette a településünket is, hiszen a szociális intézmény felújításánál, kialakításánál igénybe vettünk banki hitelt is a fejlesztésre. Ez most lenullázódott, ami bizony nagyon jó, mert a finanszírozásban is jelentős változások történtek. Van ugyan iparűzési adóbevételünk, de annak az összege minden évben bizonytalan. Az utóbbi időben minden évben visszafizetési kötelezettségünk keletkezett, ez a mínusz viszont két évet érint, hiszen májusban készül el az előző év pénzügyi beszámolója, akkor viszont az önkormányzatnak már elfogadott költségvetés van, sőt öt hónap már el is telik az évből. Ha az adó állandó és kiszámítható lenne, nem lenne a rendszerrel semmi baj, hiszen az adóbevételből ki lehet pótolni ott, ahol a normatíva nem elég. Természetesen az önként vállalt feladatokat is biztonsággal tudnánk tovább vinni.
– Az intézmények működtetésében is történtek változások. Hogyan értékeli?
– Gyermekeink a régi iskolájukba járhatnak, bár az új rendszer még nem zökkenőmentes, szerencsére ebből a gyerekek semmit sem éreznek. Pusztaederics vonatkozásában a fenntartást a tulajdonhányad arányában a Klebelsberg Központ fizeti, ahogy Baktüttös részét is. Tófejnek, mint gesztortelepülésnek volt lehetősége, hogy átvállalja a fenntartás költségeit, ezt meg is tette. Mi is igyekszünk segíteni az iskolát és tanulóit. Iskolás és óvodás gyermekeinket naponta hozzuk-visszük az oktatási intézménybe. Az óvoda önálló intézmény lett. Van egy közös konyhánk is, amit szintén fenn akarunk tartani, hiszen a gyerekek mellett jó néhány idős embernek is innét biztosítjuk a napi meleg étkezést. A konyha nem utolsósorban munkalehetőség is. A szociális intézmény átszervezése most folyik. Úgy szeretnénk átalakítani, hogy újra jobb, szélesebb körű szolgáltatást kaphassanak az ellátottak az által, hogy a helyi feladatok az itteni sajátosságokra, igényekre és lehetőségekre tekintettel lesznek meghatározva.
– Jelentős változást hozott a település életében a katasztrófavédelmi törvény változása.
– Az iparbiztonság szempontjából a legveszélyeztetettebb települések közé tartozunk, ezért új külső védelmi tervet kellett elkészítenünk. A zalaegerszegi kirendeltség szakembereinek köszönjük a segítséget. Új elem a törvényben, hogy előírja háromévente a teljes körű, évente pedig a részleges gyakorlatot a lakosság bevonásával. Az elmúlt évben teljes körű gyakorlatot tartottunk, közösen az E.ON Storage Gáztárolóval, illetve Tófej önkormányzatával, idén pedig valamelyik részterületre fókuszálva kerül majd megrendezésre a gyakorlat.
– Hogyan tudják segíteni az itt élőket?
– Pusztaedericsen már korábban is igyekeztük segíteni a lakosságot a rezsiköltségek csökkentésével Önkormányzatunk amióta bevezették heti egy szemétszállítást, azóta vállalja át ennek teljes költségét a lakosságtól. Emellett a víz- és szennyvízdíjból is átvállalunk köbméterenként száz forintot már évek óta. Bízom benne, hogy néhányan leülnek és számolnak, mennyivel segítjük ezzel az itt élőket. Továbbra is fenntartjuk a Gyertyaláng csoportos temetkezési biztosítást, ami fedezi a helyben szokásos temetési költségeket, közepes árszinten. Ez nagy segítség a bajban, amikor valakinek az itt élő családtagja hal meg.
Ahogy korábban, most is azt tudom mondani, hogy egy kistelepülés élete másképp zajlik, mint egy nagyobb falué, vagy városé. Mindenki ismer mindenkit, mindenkinek tudjuk gondját, baját, amit lehetőségünkhöz mérten próbálunk kezelni. A szociális ellátórendszer működik, a klub ajtaja mindenki számára nyitva áll. Szíves szeretettel várják nemcsak az időseket, hanem mindenkit, akinek gondjában, bajában segíteni tudnak, vagy aki csak éppen kicsit meg akar pihenni, beszélgetne. Házi gondozás, szociális étkezés, jelzőrendszeres szociális ellátás egyaránt biztosított a rászorulók számára.
– Adományokkal is folyamatosan segítik a lakosságot.
– Évente két alkalommal adunk élelmiszeradományt a Katolikus Karitász és a TÁMASZ Alapszolgáltatási Intézmény segítségével. Ingyenes turkáló folyamatosan van, bútort és kisebb háztartási gépeket is tudunk adni. Ebben a Magyar Máltai Szeretetszolgálat zalaegerszegi és keszthelyi kirendeltsége példaértékű partnerünk. Igyekszünk színessé, mozgalmassá tenni az itt élők mindennapjait. Sok gyermekprogramot (nyári tábor, kirándulás, strandolás) szervezünk az anyagi helyzettől függően. A település rendezvényeit (idősek napja, anyák napja, falunap, mikulás, mindenki karácsonya) rendszeresen színesítik kis műsoraikkal a gyerekek.
– Tudnak-e fejleszteni?
– Sajnos, pályázati lehetőségek alig vannak. Az elmúlt évben Leader pályázatot adtunk be a kastélyépület kerítésének felújítására, pótlására, a pályázatot befogadták, várjuk a döntést, bízunk a kedvező elbírálásban. Szabadidős programokra nem nagyon tudunk pályázni. Korábban a családsegítő tevékenység kapcsán nem egy sikeres pályázatunk volt, melyet aztán gazdag programkínálat követhetett, most ebben nem vagyunk illetékesek. Abban bízom, hogy a könyvtár–közművelődés központi támogatása elősegíthet néhány helyi programot. Ezeket kell most megtervezni és az illetékes megyei könyvtár felé jelezni, ugyanis itt is változás történt. Korábban a József Attila városi könyvtár látta el a mozgókönyvtári feladatokat. Személyi változás nem történt, és minden jel arra mutat, hogy továbbra is jó kapcsolat és eredményes együttműködés lesz az intézménnyel.
Az önkormányzat lehetőségeit természetesen elsősorban az ország gazdasági környezete, a pénzügyi finanszírozás, az adó és sok apró más tényező befolyásolja. Hisszük és valljuk, hogy aki élni és fejlődni akar, az meg is tudja és meg is fogja tenni, lehet, hogy kicsit lassabban, vagy kevésbé látványosan, de reméljük, eredményesen – hangsúlyozta Gál Lászlóné.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban