2024.12.23., hétfő - ViktóriaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Könyvtárosok szakmai napja VR-szemüvegekkel

2024. október 29. kedd, 17:36
Szerző, fotó: Pánczél Petra
A zalaegerszegi Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban tartotta szakmai napját a Könyvtárellátási Szolgáltató Rendszer (KSZR). Az összejövetel célja az, hogy a települések kiskönyvtáraiban dolgozó könyvtárosoknak hasznos és naprakész információkat nyújtsanak az intézmények 21. századi lehetőségeivel kapcsolatban.

Oktatást segítő virtuális eszközökről is szó esett

A résztvevőket Tóth Renáta, a Deák-könyvtár igazgatója köszöntötte, majd a nap folyamán előadások hangzottak el különféle témákban. Szó esett a Somogy megyei kistelepülési könyvtári ellátás aktuális kérdéseiről, a könyvtárak programjairól.

VR-szemüvegek használata az oktátásban, munkában, szórakozásban

A legkorszerűbb technikákkal kapcsolatban Marits István, a Mosolygyár Egyesület elnöke tartott előadást „Virtuális valóság élményalapú felhasználása az oktatásban, munkában, szórakozásban” címmel. A bemutató során a jelenlévők VR-szemüvegeket is kipróbálhattak, hiszen a Mosolygyár Egyesület a legmodernebb eszközök segítségével igyekszik új szemléletmódot meghonosítani az oktatásban. Céljuk az, hogy a legújabb információ-technológiai és élménypedagógiai eszközöket használják. Rengeteg foglalkozást szerveznek, előadást, rendezvényt tartanak iskolákban, könyvtárakban, kulturális intézményekben.

Annál is inkább, mert az egyik legnehezebb dolog a gyerekek és kamaszok érdeklődését felkelteni. Manapság nélkülözhetetlen, hogy élményszerűen adják át a tudást számukra. A VR azért lehet hatékony eszköz, mert megteremti az élményalapú tanulás lehetőségét, emellett a készségeket is fejleszti. Az egyesület körülbelül 2000 virtuális tartalomból tud válogatni, főleg a földrajz, történelem, fizika, kémia, biológia tantárgyakhoz kapcsolódó oktatási anyagokkal keresik fel a diákokat. A 8. osztályosok a VR-szemüvegek segítségével bolygótúrára mehetnek a világűrbe, a 7. osztályosok európai utazásra az egyes fővárosokba, de számos biológiához, kémiához kötődő „játék”, vagyis oktatási segédanyag van.

Marits Istvánt Mészáros Anikó, a Deák-könyvtár igazgatóhelyettese is köszöntötte

Marits István elmondta, hogy a szemüveget felvéve kétféle „helyszínnel” találkozhatnak a használók: a kiterjesztett valósággal és a virtuális valósággal. Az első tulajdonképpen a jelen környezetet ábrázolja, de beékelődik valamilyen virtuális grafikai elem. Mintha ott lenne közöttünk egy állat, növény, vagy bármilyen jelenség a témától függően. A másik ezzel szemben egy teljesen virtuális, nem létező, kreált térbe helyezi a felhasználót. Az előadó arra is felhívta a figyelmet, hogy a szemüveg használatakor érdemes lassan mozgatni a fejet, mert adódhatnak kellemetlenségek. Ha valaki rosszullétet tapasztal, le kell venni a szemüveget.

A szakmai nap keretében díjakat is átadtak. Az Olvasóinkért díjat (melyet Hartmann Miklós, a József Attila Városi Tagkönyvtár alapítványának elnöke adott át) a kávási könyvtár munkatársa, Bakos Márta kapta. A Zala Megye Könyvtárügyéért díjat pedig Nitsch Erzsébet, a József Attila Városi Tagkönyvtár nyugalmazott intézményvezetője vehette át Kiss Gábor főkönyvtárostól, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnökségi tagjától, valamint Bognár Csillától, a zalai szervezet elnökétől.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK