2024.11.21., csütörtök - OlivérZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Apartmanházzá építik át az egykori Mándi-villát

2024. november 19. kedd, 19:32
Szerző, fotó: Pánczél Petra
A zalaegerszegi egykori Mándi-villa sokáig fogalom volt a városban, ám nem mindig pozitív kontextusban hangzott el a neve. Az Egerszeghegy felé vezető Hóvirág utcában lévő villa eredetileg egy helybéli polgári család tulajdona és otthona volt.

Polgári lakóház, pártvendégház és söröző is volt az épület

A lakókat – vagyis a Mándi családot – a vészkorszakban koncentrációs táborba vitték, és csak a tulajdonos lánya élte túl a holokausztot, aki aztán (az őt megmentő angol tiszt feleségeként) Angliában telepedett le. A Zalai Hírlap 1991. június 6-i számának egyik cikkéből kiderül, a hölgy a háborút követően néhány hétre még visszatért a házba a fiatal angol tiszttel együtt, de barátaik javaslatára inkább a szigetországba költöztek. Ezt követően csak a hetvenes évek közepén, majd a rendszerváltozás után látogatott haza.

A 20. században több funkciót is betöltött az épület

Egykori otthona mindkét esetben más funkcióban működött. (A cikk szerint 1948 után az ingatlan tulajdonjogi viszonyai eléggé zavarosak.) A család elhurcolását követően előbb a nyilasok, majd a kommunisták „szállták meg” a megüresedett villát; lakásoknak használva egyes részeit. Kedvező fekvése miatt aztán hosszú időre az MSZMP megyei bizottságának vendégháza lett. A rossz nyelvek szerint a pártállam szinte minden (fő)embere megfordult itt, gyakran érkeztek külföldi delegációk is, és állítólag gyakoriak voltak a mulatozások. A villában jól felszerelt, szállodai szintű szobák, konyha, különálló apartmanok várták a vendégeket és egy 15, illetve 20 személyes étteremi rész is működött. Az épületet az évek során fejlesztették, bővítették. A kerítés mentén pedig sűrű növényzetet telepítettek, hogy a kíváncsiskodó szemek ne láthassanak be.

A munkálatok már elkezdődtek

Az Egerszeg újság 1989 májusában arról tudósított, hogy az MSZMP – a küszöbön álló politikai változások következtében sok más létesítményükhöz hasonlóan – kiadásra hirdette meg a villát; bár egyelőre nem magánszemélyek számára. Furcsa módon első körben a párt a megyei tanáccsal kötött megállapodást, az ő vendégkörükön kívül pedig a megyei vállalatok számára küldtek árajánlatot. Sőt, már a társadalmi szervezetek tagjai is pihenhettek volna itt a tervek szerint.

Az új épület látványtervei

A „profilváltás” nem állt meg ennél az elképzelésnél, mert még ugyanez év decemberében egy frissen alakult cég HBH Bajor Söröző és Panzió néven kezdte üzemeltetni az egykori Mándi-villát. A ’90-es évek elején pedig Stefl sörözőként és étteremként ment tovább a vendéglátóhely. (Az eredeti tulajdonos lánya ekkoriban látogatott haza Angliából, és immár körbejárhatta gyermekkori otthonát. A hetvenes évekbeli hazalátogatásakor ezt még nem tehette meg, hiszen az MSZMP által fenntartott „VIP-vendégházba” nem juthatott be.)

A '90-es években sörözőként működött az épület (Forrás: Egerszeg újság 1989 májusa)

A söröző megszűnése után a villaépület napjainkig üresen, funkció nélkül állt a domboldalon, állaga is kezdett erősen romlani. Az arra járókat viszont ma egy látványterv fogadja, mely szerint egy kétlakásos és négy apartmanos, modern stílust idéző épületté alakítják át a volt Mándi-villát. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK