2024.11.21., csütörtök - OlivérZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

A csillagászattól a sejtbiológiáig

2023. február 27. hétfő, 20:16
Szerző: Pánczél Petra; Fotó: pP
Tudományos diákkonferenciát szerveztek az Ady-iskolában a közelmúltban. Az intézmény már tizenegyedik alkalommal adott otthont az eseménynek. Idén a természettudományok kerültek fókuszba.

Diákkonferencia az Adyban

Dúcz Mihály tanár, a szervező Ady Iskola Izsák Imre Alapítványának tagja érdeklődésünkre elmondta: örömteli, hogy már több mint egy évtizedes múltja van az általuk kezdeményezett diákkonferenciának, melyre az egész megye középiskoláiból várják évente a fiatalokat. Amolyan „váltógazdálkodásban” hol történettudományi, hol pedig természettudományi előadások hangzanak el, melyek aztán később kiadvány formájában is megjelennek. Ebben az évben a természettudományok területről várták a diákok magas szintű előadásait. 2019-2020-ban a történelemé volt a főszerep. A járvány aztán egy időre szüneteltette a szervezést.

Balatoni Bori, Dúcz Mihály, Horváth Zsóka és Novák Márton

A mostani konferencia a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a TIT Ismeretterjesztő és Szakképző Egyesület közreműködésével valósult meg, a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával. Köszöntőt Kajári Attila, a Zalaegerszegi Tankerület vezetője, és dr. Sali Zsófia, az MCC helyi kirendeltségének vezetője mondott. A házigazdák részéről Nemes Erika, az Izsák Imre Alapítvány kuratóriumának elnöke elmondta: az évenként megrendezett diákkonferencia célja az ismeretterjesztés, és a tehetséges diákok felkarolása. A középiskolások már egy-egy elmélyült kutatómunkát követően érkeznek a konferenciára, hogy beszámoljanak azok eredményeiről. A felkészülés és az előadás azért is hasznos, mert fejleszti a fiatalok digitális kompetenciáját és a kommunikációs készségeiket. De azt is megtanulják, hogy hogyan kell összeállítani egy prezentációt, illetve, hogy mi is az a forrásmegjelölés. Mindezeknek egyetemi éveik alatt is hasznát veszik.

A konferencián idén három zalaegerszegi diák tartott előadást. Horváth Zsóka (Zrínyi Miklós Gimnázium) „Élet a Vénuszon?” címmel egy csillagászati kutatás tapasztalatairól számolt be. A diák egyúttal a VEGA Csillagászati Egyesület tagja, felkészülését Bánfalvi Péter amatőrcsillagász is segíti. Balatoni Bori (Kölcsey Ferenc Gimnázium) „Megeszem magam!” címmel az eukarióta sejtek szuperképességéről (önemésztéséről) beszélt. Megtudtuk: a gimnazista ezzel a témával már az ELTÉ-n is részt vett egy tudományos kutatásban. Érettségi után természetesen egyetemre készül, hiszen a továbbiakban is biológiával, sejtbiológiával szeretne foglalkozni. A Zrínyi-gimnázium egykori diákjaként, ám most már a BME Közlekedésmérnöki Karának hallgatójaként érkezett a konferenciára Novák Márton, aki a fenntartható fejlődésről, és annak legaktuálisabb kérdéseiről beszélt előadásában.

A rendezvénynek ezenkívül két keszthelyi résztvevője is volt: Kutasy Kamilla (ZSZC Közgazdasági Technikum) és Nagy Bendegúz (Vajda János Gimnázium) személyében. Utóbbi diák két előadást is tartott.

A fiatalok prezentációit a szervezők írásban is várják, hiszen a hagyományokhoz híven kiadvány készül az előadások szövegéből.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK