2025.04.03., csütörtök - Buda, RichárdZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Összefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért

2025. április 02. szerda, 15:20
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A barlahidai evangélikus templom karzata egy 1750-es évek táján készült, négy regiszteres barokk orgonát rejt. Az egykor gyönyörű hangszer évek óta nincs használatban és utolsó percekben van a megmentése.

A megye legrégebbi orgonájának restaurálása a cél

Ehhez Zsugyel Kornél zalaegerszegi evangélikus lelkész megtette az első lépéseket. Azonban a közösség összefogására nagy szükség lesz.

- Lelkészként nemcsak a gyülekezethez tartozó hívekért, hanem a templomokért (zalaegerszegi, barlahidai, lenti) és azok berendezéséért is felelek. Így az orgonákért is, melyek hangjukkal gyönyörködtetnek. A barlahidai közösség bár maroknyi, de a templom alkalmas koncertek megtartására, például a Göcseji Dombérozónak is helyszíne. A XVIII. század közepén készült hangszer pedig műemlék, így nemcsak Zala vármegyét, hanem az egész országot gazdagítja – mondta a lelkész.

Zsugyel Kornél

- Mik voltak az első lépések?

- A tavalyi évben beadtunk egy pályázatot a felújítás támogatásához. Erre a célra nyertünk 650 ezer forintot. Ez azonban a 7 millió forintos költségnek csak a töredéke. A felújításra ugyanaz a manufaktúra adott ajánlatot, mint amelyik a Göcsej Falumúzeum orgonájának felújítását is végezte. A hangszerszekrény restaurálásának díja pedig még ismeretlen összeg. Ez utóbbi munkát szakértő farestaurátorral kell elvégeztetni. Így közösségi összefogásra, adakozásra és jótékonysági rendezvényekre lesz szükség. A programok közül a szeptemberi orgona koncert a Városi Hangverseny és Kiállítóteremben, már biztos. A többi szervezés alatt áll, egyelőre még nem nyilvános információ. Az egykori barlahidai hívek közül sokan ma már Zalaegerszegen élnek, ezért reméljük, hogy támogatják az ügyet, ahogy minden apró adománynak, a legkisebb segítségnek, akár egy kávé árának is nagyon örülünk. Jelenleg nem működőképes a hangszer, de azzá tehető és utána a rendszeres karbantartás már sokkal kisebb feladatot jelent majd.

 

A barlahidai orgona jelenleg rossz állapotban van (Forrás: Facebook/Zsugyel Kornél)

A hangszer múltját Mátyás István orgönaművész kutatja

- Az orgona történetéről mit lehet tudni?

- A pontos készítés ideje nem ismert, ahogy a jó minőségű alapanyagból, gondos munkát végző mester személye sem. A kutató munkát Mátyás István zalaegerszegi származású orgonaművész végzi, aki ráirányította a figyelmemet a hangszer eszmei értékére. Az biztos, hogy Zala megye legrégebbi orgonája ez a hangszer. A barlahidai templomba a mórichidai evangélikus templomból került a hangszer 1939 karácsonyán, és januárban szerelték be. De már a mórichidaiak is használtan vették, az pontosan nem ismert, hogy honnét. Mivel kagylódíszítés van rajt, ami Szent Jakab jelképe, feltételezhetően egy katolikus templomból. Jelenleg több rétegű barna festék fedi az orgonaszekrényt, az eredeti színe kék-márványos lehetett. A sípok bár eredetiek és csaknem hiánytalanok, de nagyon rossz állapotban vannak. A fújtató hiányzik belőle, de ezt elektromos eszközzel szeretnénk majd pótolni. 

- A gyülekezet mellett ki élvezhetné a megújulandó hangszer hangját?

- Ugyanúgy, ahogy a Göcseji Falumúzeumban is, koncerthelyszín lehetne a templom, mely 150 fő befogadására alkalmas. De ez a műemlék mindenki számára megőrzendő kincs.
     

 

Az alábbi számlaszámra várják az adományokat: 
     11749008-20002671 (OTP)
     Közlemény: Mentsük meg az orgonát!

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK