Vezető hírek
Eklektika formálta belváros
Az előadó a 19. század második felétől a 20. század közepéig tekintette át Zalaegerszeg legjellemzőbb eklektikus stílusban épült közintézményeit, lakóházait. Mint mondta: a számuk nem csekély, hiszen a történelminek nevezhető városközpont tulajdonképpen az eklektika, illetve a historizmus jegyében formálódott. Napjainkban probléma e hatalmas érték megóvása is, hiszen a felújítások, át- vagy hozzáépítések sok esetben komoly változást idéztek elő az épületeken; csorbítva azok eredeti vonásait.
Előadás a Lokálpatrióta Klubban
Iványi Ildikó és Czeglédy András
Czeglédy András utalt arra is: sokan azt gondolják, hogy az eklektika nem más, mint mikor a tervezők, építtetők válogatnak a különféle stílusok közül, megjelenítve azok jellegzetes tulajdonságait egy-egy épületen, de az irányzat ennél bonyolultabb. Az eklektikának is megvoltak a maga korszakai. Mégpedig aszerint, hogy a klasszicista, romantikus, gótikus, netán barokk, vagy reneszánsz jegyeket hangsúlyozták-e inkább az épületeken. Sőt, egy-egy házon egyszerre több stílus is megjelenhetett.
Az előadás alatt fotókkal is alátámasztotta az elhangzottakat; bemutatva az egyes házak eredeti és mai verzióját is. Többek között kiemelte a Kazinczy téren álló, 1889-ben épült egykori pénzügyigazgatósági székházat (ma a polgármesteri hivatal irodai találhatók itt), ami részben klasszicizáló, de már barokk hangulata is van. Megemlítette az 1890-ben létesült, volt Korona-szállót (ma KISZÖV székház), ami azon kevés épületek közé tartozik, ami egyértelműen a romantika jegyeit mutatja. Érdekes színfolt a városban a Csány téren álló, volt MÁV lakóház, ami a szecesszió beszivárgását jelzi, és a Posta palota épülete, ami viszont a város egyetlen szecessziós épülete.
Romantikus stílusjegyek a KISZÖV-székházon (ZalaMédia archív)
Az előadó szólt a zsinagógáról is, melyet a város legattraktívabb épületének nevezett. Ami a stílusát illeti, a gótikus és román jegyek mellett mór és keleti hatás is érezhető rajta.
Czeglédy András szerint sok épület nem csak az átépítések miatt nem mutatja eredeti formáját, hanem az azóta történet térrendezés, parkosítás miatt sem. Emiatt nem láthatjuk például a vasútállomásról kilépve a zárdát, pedig eredetileg a teret úgy alakították ki, hogy épp arra irányuljon a városba érkezők tekintete.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanHúszéves a Dienes-kör