Vezető hírek
Növényi- és állati minták textileken
Hogy hogyan lesz ebből művészet és textiltervezés? Mindenekelőtt egy szemlélet- és életmódváltásból. Boda Laura ugyanis egy ideje vegán, vagyis tisztán növényi étrendet követ. Azt mondja, talán furcsának tűnik, de a törpenyula tanította meg az állatok tiszteletére, szeretetére és a velük való helyes kommunikációra, bánásmódra. Innen már csak egy lépés volt az, hogy elhagyta az állati eredetű táplálékokat.
Globális kérdésekre reagál a fiatal tervező
Boda Laura
Az egyetemen aztán – a diplomamunkája kapcsán – mélyebben is elkezdett foglalkozni a nagyipari állattartással és annak globális környezeti hatásaival. Megdöbbentő volt számára arról olvasni, hogy a „haszonállatok” mennyi kegyetlenségen mennek keresztül, hogy eljussanak a húspultokra és a gyorséttermek hálózataiba. Ráadásul ezek az állatok olyan körülmények között élnek, ahol nem tudnak normálisan, természetes módon fejlődni, így különféle „kemikáliákkal”, antibiotikumokkal, hormonokkal „táplálják” őket. Arról nem is beszélve, hogy a nagyipari állattartás miatt csökken az esőerdők és más zöldfelületek száma, ami pedig a föld egész klímájára hatással van. Az egyetemista szerint sokat lehetne tenni már azzal is, ha lecsökkentenénk a heti/havi húsfogyasztásunkat, és több helyi forrásból származó, növényi táplálékot ennénk.
A fiatal tervező ezekből az információkból inspirálódva egy figyelemfelkeltő mintacsaládot készített: egy növényi-és egy hús mintacsaládot. A növényi esetében azokat a zöldségeket kezdte el lerajzolni, melyeknek nagy a fehérje és vas tartalma (hiszen ezek a vegánok számára különösen fontosak). Mint mondja, a növényi rostokat festéssel érte el. Közben rájött, hogy ha egy lapon vegyíti a különböző színű, felvizezett temperákat, akkor azok erezetet adnak ki. Később a rajzokból és festményekből digitális technikával készítette el a mintákat, amik jól érzékeltetik a növények szépségét és természetességét.
Balról növény- jobbról pedig húsminta látható
A hús mintacsalád tervezésekor azt vette figyelembe, hogy a nagyüzemekben nem természetes módon fejlődnek az állatok, tehát afféle „műanyagokat” fogyasztunk. Így műanyagból készítette el a húsok rostjainak struktúráját. Majd itt is a digitális technika segítségével jöttek létre a végső minták. A tervező szerint jól kivehető, hogy ez a mintacsalád durvább és megdöbbentőbb hatású lett.
Boda Laura már korábban is foglalkozott művészetekkel, hiszen az Ady-iskola, majd a Mindszenty-gimnázium tanulója volt. Ám a középiskola alatt is visszajárt az Adyba rajzolni és kerámiázni. Az egyetemi évek alatt a szintén zalaegerszegi László Edina (textiltervező, a Metropolitan Egyetem tanára), valamint Tildyné Dorombi Mária segítették leginkább munkáját.
A most készült növényi-és hús festmények/minták olyan tervek, amik különféle textileken jeleníthetők meg. Tartalomtól függően szépséget, vagy akár elrettentést is kiválthatnak.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira