Archivum
Gyémánt Lászlót nem a rutin vezérli
Aczél György betiltotta, így a hatvanas évek végén, így attól fogva a három T legszigorúbb kategóriájába került. 70-ben politikai menedéket kért Londonban, majd pár év múlva Ausztriába költözött, ahol megkapta az osztrák állampolgárságot. Mindezek alatt itthon, távollétében börtönre ítélték.
Portrék és jazz-sorozatok a zsinagógában
Gyémánt László Kossuth-díjas festőművész alkotásaiból látható kiállítás a Városi Hangverseny –és Kiállítóteremben. A neves képzőművész feleségével, Ardey Edina festőművésszel "kettesben" érkezett a zalai megyeszékhelyre. Nemcsak útitársként, hanem kiállítóként is, a közelmúltban nyílt közös tárlatuk címe ugyanis csak ennyi: Ketten.
Gyémánt László, aki idén ünnepli 80. születésnapját, a 80-as években hazatért, tagja lett a Művészeti Alapnak, majd megalapította az Óbudai Festőiskolát. 89-től hosszabb időszakokat töltött az Amerikai Egyesült Államokban, ami nagy hatással volt művészetére. E korszak lenyomatai a mostani tárlaton is megfigyelhető; főleg nagyméretű jazz-kép sorozatai tanúskodnak ezekről az évekről.
A hangversenyteremben nyílt kiállítást Vadvári Tibor alpolgármester, Feledy Balázs művészettörténész és Gonda János zongoraművész ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. A zenész nemcsak szavakkal, hanem jazz-szólamokkal is megörvendeztette a képzőművészeket.
Feledy Balázs elmondta: sok fázisát követte végig Gyémánt László munkásságának, akinek mindig is a jazz volt az egyik fő inspiráló tényező. A művész egyszerre absztrakt és figurális festő is. Pályája elején pop art elemek keveredtek szürreális elemekkel. Később a fényképszerűség is megjelent alkotásain, hiszen fotózással is foglalkozott. Portrékat, önportrékat, jazz-sorozatokat készít; ez utóbbi képeivel műfajt is teremtett. Önarcképein és portréin nem idealizálni akarja a modellt. Azt vallja, hogy a jó portré feladata nem az, hogy hasonlítson, hanem hogy az ábrázolt szellemiségének hordozója legye. Képei sosem egy stílusúak, mert alkotás közben nem a rutin vezérli.
Felesége, Ardey Edina (aki korábban tanítványa volt az óbudai iskolában) képein szintén megjelenik a fotószerűség, hiszen fotóiskolát is végzett. Képein az európai művészettörténethez való viszony is megjelenik. Ilyen például a hangversenyteremben is látható Vermeer (Lány gyöngy fülbevalóval) parafrázisa.
Gonda János elárulta, hogy közel ötven éves barátság fűzi Gyémánt Lászlóhoz. Az alkotóról elmondta: változatosan éli életét, mindig meglátja az élet érdekességeit, legyen szó szépségről vagy tragédiáról. Mindezeket az érzelmeket és hatásokat sokkal intenzívebben éli meg, mint az átlagemberek, ezért is válhatott ilyen nagyszerű művésszé.
A Ketten című kiállítás május 9-ig látogatható a Városi Hangverseny –és Kiállítóteremben.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban