2025.02.24., hétfő - SzőkőnapZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Farsangi műhelygaléria busómaszkokkal

2025. február 24. hétfő, 17:09
Szerző, fotó: Bánfi Kati
Farsangi műhelygalériába várták a családokat a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóházba február 23-án. A programon belül az általános iskolások által készített macskurákból és busómaszkokból készült kiállítást is megnyitották, mely március 4-ig várja az érdeklődőket.

Télűző kellékek készültek a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóházban

A pályázati felhívásra készült alkotások kiállításmegnyitóján a hat iskolából érkezett 37 alkotás közül a legjobbakat díjazták. Csoportos különdíjban részesültek az Ady-iskola diákjai, akik busómaszkokkal rukkoltak elő, kizárólag természetes anyagok felhasználásával. Felkészítő tanáruk, Némethné Balogh Ildikó elmondta, több mint egy hónapos alkotás eredményét mutatják be.

A gyerekek nagy érdeklődéssel és ebből eredő motivációval vállalták a többlépcsőből álló munkát. Előtte még filmet is néztek a busójárásról és a sokácok téltemető-tavaszváró szokásairól. Ezek alapján páros munkával készültek a maszkok, többféle kézműves technika felhasználásával. A „rémisztő, de kedves” karakterek szarvat és bajuszt is kaptak a fonott hajuk mellé. 

Zalában és Göcsejben télűző szokás volt a macskurázás

A pályázatra azonban nemcsak busómaszkot, hanem macskurákat is lehetett készíteni. Ennek eredetijében, bármit fel lehetett használni az álcázás érdekében, ami a falusi portán kéznél volt.

- Zalában és Göcsejben télűző szokás volt a macskurázás húshagyó kedden. Esetenként ez még ma is előfordul, bár inkább csak a gyerekek élnek vele, míg régen a felnőttek, sőt az idősebbek is részt vettek benne. A lényege, hogy el kellett maszkírozni az arcot, és lehetőleg a testet is, hogy ne lehessen felismerni a macskurázót. Nem is szólalhatott meg, nehogy a hangja elárulja. Ha mégis felismerték az szégyen volt, és akkor le kellett venni a maszkot – mondta Kiss-Molnár István, az alkotóház vezetője, miközben kalauzolt a kiállításon, melyet immár második alkalommal hirdettek meg az általános iskola alsó-, és felső tagozatosai számára. 

A műhelygaléria programjaiban szintén lehetett papírból busómaszkot, illetve anyag-álarcokat, zajkeltő eszközöket, és az időszakos kiállításhoz kapcsolódva menyasszonyi babákat készíteni. Közben háromféle fánk sült, élesztős, kovászos és virágfánk, és minden résztvevőt kóstolóra invitáltak. A virágfánk készítésbe a gyerekek is bekapcsolódhattak.

A rendezvény a Csoóri Sándor Alap támogatásával valósult meg. 
      

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK