Vezető hírek
Irodalmi kabaré a színpadon
A rendezvénynek azért megvolt a hagyományos talk-show része is, melyet Karáth Anita költő-tanár, azt est házigazdája vezetett.
Eszenyi Enikő „A gyönyörben nincs középút” című önálló estjével érkezett Zalaegerszegre. Az úgynevezett irodalmi kabaré műfajába sorolható előadás középpontjában a Nő állt, meg persze a Férfi(ak) is.
Eszenyi Enikő volt a Páholy vendége
A színművész ismert női költők megzenésített verseiből – például Karafiáth Orsolya, Tóth Kriszta, Kiss Judit Ágnes -, valamint híres sanzonokból és operettekből állította össze a produkciót. Mint mesélte, nyolc évvel ezelőtt. A költők akkor még kevésbé voltak befutottak, mint manapság, talán ez az önálló est is segítette egy kicsit őket abban, hogy ismertté váljanak. Az pedig, hogy dal lett a versekből, Melis László és Darvas Ferenc zeneszerzők munkájának érdeme. Utóbbi zongorakíséretével maga is része a produkciónak.
Az előadás címe nem véletlenül az ami: a gyönyörben – és a szerelemben – valóban nincs középút. Ne legyünk álszentek; hiszen a szélsőséges érzelmek, indulatok, és a düh, valamint líraiság, érzékenység, esendőség éppúgy része az egésznek, mint az obszcenitás. Persze itt nem negatív értelemben vett trágárságról, hanem sokkal inkább játékos, nevettető szemérmetlenségről, szókimondásról van szó. Az előadónak kicsit fura is volt, hogy épp egy egykori zsinagógában mond olyanokat; ezt a megilletődöttségét aztán szépen bele is illesztette a produkció ezen részébe. És ahogy az sejthető volt, a művésznő nemcsak a színpadot uralta, hanem az egész nézőteret is; az előadás néhány jelenete a széksorok között, vagy épp a székeken zajlott.
Ritkán lép már fel amúgy ezzel az önálló esttel, amikor mégis, az nagyon jó hatással van rá; feltöltik az ilyen alkalmak. Főleg olyan napok után, amikor leginkább igazgatói mivolta kap nagyobb hangsúlyt, illetve az ezzel együtt járó – főleg a színház finanszírozásából fakadó – problémák. Mindeközben folyamatosan játszik is: szerepel például egy Brecht-darabban, ahol egy férfi és egy női karaktert is visz. Ilyenkor előfordul, hogy negyvenszer öltözik át egy nap; a színpadon pedig tíz másodperc jut egy harisnyahúzásra. Az Egerszegi Páholyon csak három öltözékben láthatta a közönség, ami innen nézve elenyésző.
Élete egy folyamatos újjászületés: szerepről szerepre változik. Eközben azt vallja, hogy az ember tanulja meg hajánál fogva kihúzni magát a szorult helyzetekből. Most például az a feladata, hogy a nehézségek ellenére egyben tartsa a társulatát.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira