2024.11.21., csütörtök - OlivérZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Retró híradás a gimisek munkáiról

2021. január 29. péntek, 18:30
Szerző: Pánczél Petra; Fotó: pP
A járvány miatt elmaradt az Ady-iskola művészeti gimnazistáinak hagyományos félévi kiállítása. A tárlat Monok Balázs művésztanárnak köszönhetően virtuálisan tekinthető meg.

Virtuális félévi kiállítás az Adyban

Jobban mondva egy 3 és fél perces videót láthatnak az érdeklődők, ami tulajdonképpen egy televíziós tudósítás, a legendás Kovács P. József hírolvasó tolmácsolásában. Aki azonban Monok Balázs hangján szólal meg. Miért Kovács P. és mi köze a művészeti gimiseknek a néhai MTV néhai Híradójához?

Tényleg, van közük egymáshoz? Monok Balázs érdeklődésünkre elmondta, az nem volt kérdés, hogy az elmaradt kiállítás helyett virtuális módon mutassák be a gimnazisták előző félévi munkáit. Ugyanakkor azt is elárulta, hogy ez a videó most egy kicsit nehéz szülés volt…

- Egyre nehezebb megfogalmaznom, hogy mi is történik korülöttünk. A közösségi médiához még a tavalyi „vesztegzár” idején csatlakoztam, ekkor kezdtem el különféle oktatóanyagokat feltölteni. Elsősorban a gyerekek miatt, hogy lássák egymás munkáit, mert akkor hirtelen még nem volt egységes digitális oktatási platform. Aztán ha már csatlakoztam a Facebookozók táborához, akkor gondoltam erősítem kicsit a művészeti képzést. A tanárokból viszont egy pillanat alatt média-jelenség lehet, ha nem elég óvatosak (lásd vasalódeszkás tesitanár) így nagyon meg kell gondolni, hogy mit és milyen formában tárunk a közönség elé. A méltán népszerű egykori híradós, Kovács P. József azonban jó választásnak tűnt a mostani kiállításhoz, így egy retró híradós tudósítás mutatja be a gyerekek munkáit. 

A tanár azért azt is hozzátette: nem állítja, hogy a diákok értik ezt a poént, hiszen ők már nem látták a régi Híradót, nem ismerik ennek hangulatát. Azt azért sajnálja kicsit, hogy még csak azt sem kérdezte meg senki, hogy ki az a bácsi, aki a híreket olvassa. Rendes iskolai körülmények között elmélyültebben lehetne beszélgetni ezekről a dolgokról, a digitális oktatás keretei nem mindig adnak ilyesmire lehetőséget. Monok Balázs azt reméli, hogy ha a médiakultúra tananyagban a híradás témaköréhez érkeznek, akkor nagyobb haszna lesz a videóklipnek, annál is inkább, mert a film összeállítása a rengeteg vágás miatt – hiszen minél többet szeretett volna megmutatni a gyerekek munkáiból – egyáltalán nem volt könnyű feladat.

 

A Híradó persze minden  lényeges információt tartalmaz. Vagyis, hogy az Ady-iskola legifjabb gimnazistái az ábrázológeometriával, egyszerűbb csendéletekkel, illetve állat- és növénytanulmányokkal foglalkoztak az előző félévben. A 10. évfolyamosok már az emberi fej anatómiáját is megismerték. Nemcsak síkbéli tanulmányokat folytattak, hanem a térábrázolás is megjelent. Az otthoni tanulás miatt ehhez gyakran a konyhából vettek alapanyagot (fejek készültek krumpliból, de sóból és lisztből is).  A felsőbb évfolyamosok pedig már szabadabb képalkotási módszerekkel is kísérletezhettek. Például hétköznapi tárgyakat helyeztek új kontextusba, de volt, aki tárgytervezéssel is foglalkozott.

A Híradó szokás szerint időjárásjelentéssel zárult. (Ha már amúgy is a megszokottól erősen eltérő tanév az idei, akkor a virtuális kiállítás is kerüljön új kontextusba.)
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK