2024.11.21., csütörtök - OlivérZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

25 év képes krónikája

2016. december 20. kedd, 19:48
Szerző: -pet-
Idén ünnepli 25. születésnapját az Ady-iskola gimnáziumi képzése. A művészeti iskola 1991-ben indult, először 6 osztályos képzésként, s a diákok az iskola addigi rajztagozatos tanulóiból verbuválódtak. Az évforduló alkalmából sor került már egy képzőművészeti tárlatra ADY25 címmel, melyen egykori diákok és tanárok mutatták be alkotásaikat.

Most pedig elkészült az ADY25 album, ami szintén a művészeti képzés elmúlt két és fél évtizedének állít emléket. A kötetet – melyet Tóth Norbert, az iskola művésztanára szerkesztett – kedd délelőtt mutatták be az iskolában.

Albumban a művészeti képzés évtizedei

Czigány László igazgató az évfordulóval, és az albummal kapcsolatban érdeklődésünkre elmondta: az Ady-iskolában a rajz- és énektagozatnak már régóta hangsúlyos szerepe volt a képzések között. A rendszerváltozás után aztán mind a szülők, mind pedig a helyi képzőművészek részéről megfogalmazódott az az igény, hogy ne csak általános iskolai, hanem gimnáziumi keretek között is folytatódhasson a művészeti oktatás. Fischer György szobrászművész volt az egyik motorja a művészeti gimnázium megszervezésének; az akkori igazgató dr. Szabó Árpádné is nyitott volt az újításra, a folyamat pedig Garamvölgyi György vezetősége idején teljesedett ki. Persze mindehhez kellett az is, hogy a törvényi feltételek és a minisztériumi háttér meglegyen; 1990 után önálló programmal lehetett hatosztályos képzéseket indítaniuk az iskoláknak.

Az igazgató úgy látja, hogy bár a gimnáziumi képzés (mely művészeti és általános tantervű osztályokat is magába foglal) több formai és tartalmi változáson is átesett az elmúlt 25 évben (például 6 osztályosból 4 osztályos, majd 1+4 osztályos képzés lett) a lényeg nem változott. A szellemiség, illetve az, hogy a képzőművészet iránt érdeklődő gyerekek kiváló művésztanároktól tanulhatnak.

Ami a most megjelent, több mint 100 oldalas albumot illeti: nem egy megszokott évkönyvet szerettek volna összeállítani, hanem egy olyan kiadványt, ami tükrözi az iskola és a képzés szellemiségét.  A színes kötet tulajdonképpen a képes krónikája az elmúlt 25 évnek – fogalmazott Czigány László.

A könyvhöz Balaicz Zoltán polgármester, az első gimnáziumi osztály egykori tanulója írt előszót, Czigány László pedig köszöntőt. A kötetben többek között dr. Kostyál László művészettörténésztől, Frimmel Gyula és Nagy Szilvia művésztanároktól olvasható írás, de nemcsak a művészeti, hanem a természettudományi vonal és a sport is képviselteti magát. Az egykori diákok részéről Tóth Petra írt visszaemlékezést „Az én alma materem” címmel. Az album végén pedig az érettségiző osztályok csoportképei is megtekinthető 1997-2016-ig.

A könyv 300 példányban jelent meg, és az iskolában hozzáférhető mindazok számára, akik részesei voltak az elmúlt 25 évnek, vagy érdeklődnek az intézmény története iránt.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK