Vezető hírek
„Vitrinben” a helyi alkotók művei
Az alkotók jóvoltából mindig új élmények érnek minket, műveik pedig hol felvidítanak, hol tettekre sarkallnak, hol pedig megfogalmaznak olyan gondolatokat, amiket mi magunk nem tudunk, vagy merünk – fogalmazott dr. Vadvári Tibor alpolgármester a résztvevőket köszöntve. Mint mondta: a csoportos tárlatok azért is fontosak, mert egyfajta kohéziós erő rejlik bennük, ami nélkülözhetetlen a helyi kulturális élet szempontjából is.
Festészen napja, művészek ünnepe
A Vitrin egyesület elnöke, Budaházi Tibor festőművész felidézte a szervezet elődjének, a nyolcvanas évek végén alapított ZalaArt Egyesületnek a létrejöttét és szerepét. A cél akkor az volt, hogy minél szélesebb körben ismertessék meg a közönséggel az itt élő művészek munkásságát. Annál is inkább, mert a helyi identitás fontos a képzőművészeti életben. Nem baj, ha a városlakók úgy tekintenek egy-egy alkotóra, hogy ő a „mi festőnk”, vagy a „mi szobrászunk”. A tagsággal kapcsolatban elmondta: vannak olyan művészek, akik már a ZalaArt megalapításánál is ott voltak (Németh János keramikusművész, Frimmel Gyula grafikus, Szabolcs Péter szobrászművész). A Vitrin – mely 2006-ban jött létre – pedig azóta már az újabb korosztályokat is befogadta, például Borbás Helga vagy Oravecz Viktória festőművészek személyében.
A tárlatot dr. Kostyál László művészettörténész nyitotta meg, aki a zalaegerszegi művészek nagy ünnepének nyilvánította az eseményt. Annál is inkább, mert a csoportos bemutató a magyar festészet napjához, közelebbről a festők védőszentjének, Szent Lukácsnak a napjához kapcsolódik. A jeles napon pedig lehetőségünk van a festészet lényegéről is megemlékezni: ábrázolni a nem láthatót, összekötni az embert az istennel.
A művészettörténész szerint a mostani a kiállítás anyaga összetett. A bemutatott művek nem kapcsolódnak sem a hagyományos festészethez és szobrászathoz, de a mainstream irányzatokhoz sem. Afféle átmenetet képeznek a kettő között. A művek nem konkrét eseményekre reflektálnak, hanem belső dimenziókba invitálnak minket.
A Vitrin egy generációs egyesület, s ez a tárlaton is jól nyomon követhető. Az alkotók sokszor egymásra hatva, egymás közelében dolgoznak. A töredezettség, a szecessziós formavilág, a reneszánsz ihletettség éppúgy megjelenik, mint a szürrealitás, vagy esetenként a konstruktív formavilág. S bár az alkotók munkásságát már többnyire jól ismerjük, mégis sok újat hozó kiállítás nyílt a hangversenyterem kiállítóterében.
A tárlat november 11-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira