Vezető hírek
Huszonhat művész, huszonhat látásmód
A huszonhat művész, közel hetven alkotását bemutató kultúra napi tárlat január 21-én nyílt meg a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben. Az eseményen Balaicz Zoltán polgármester mondott köszöntőt, felidézve a kétévente megrendezésre kerülő, immár VI. Zalaegerszegi Szalon történetét. Mint mondta: korábban Zalai Tárlatnak hívták azt a kezdeményezést, mely ötévente a megyében élő és alkotó képzőművészek aktuális munkáiból válogatott. Ez a rendezvénysorozat aztán 2010-ben átalakult. Immár csak a város alkotóira koncentrálva, minden második évben, a magyar kultúra napja környékén szerveződik meg a művészeti találkozó.
Megnyílt a Zalaegerszegi Szalon
Huszonhat alkotó, közel hetven alkotását láthatja a közönség
Most huszonhat művész állította ki alkotásait; a felhozatal mind műfajában, mind stílusában változatos. Ahogy a polgármester fogalmazott, huszonhat eltérő látásmód érvényesül. Legyen szó a festészetről, szobrászatról, textilművészetről, grafikáról, nagyobb méretű installációról, vagy digitális printről. Az egyes alkotókról és a kiállított művekről Novotny Tihamér művészeti író beszélt a megnyitón.
Idén is átadásra került a Szalon díj, melyet megosztva Gombos Zsófi, és Szentgróti Dávid kapott. Gombos Zsófi, az Ady-iskola művésztanára a Magántulajdon című festményéről érdeklődésünkre elmondta: az eddigi realista vonalat folytatta ennél az alkotásánál is, mely egy nagyméretű, hármas felosztású kép. Ha úgy tetszik, egy téli panorámakép, ami – a hármas tagolódás ellenére – egyben értelmezhető. A 2019 nyarán készült mű, egy téli, kifejezetten fagyos, havas, fehér tájkép (talán a forró nyári hetek kompenzációja). Az alkotó azt mondja, hogy ez a táj a saját ablakából látható, így sajátjának érzi a látványt. Ezért is lett a kép címe „Magántulajdon”. A realista stílus ellenére azonban sok olyan alkotóeleme van a festménynek, ami épp elvonatkoztat a valóságtól.
Gombos Zsófi és Szentgróti Dávid
A zalaegerszegi, ám jelenleg Pécsett élő Szentgróti Dávid egy egészen más stílust képvisel. Az Út a fehér felé című festményéről lapunknak elárulta: a kép 2018-ban készült, és egy nagyobb sorozat része. Absztrakt festményről van szó, vagyis a festői elemek vannak kiemelve, tárgyiasítva, nem pedig a gesztus. Ez utóbbi inkább laza rendszerben van rétegezve a vászonra.
Annak ellenére, hogy színes képet látunk, a cím nagyon is találó, hiszen a fehér mindig keverék szín; képes minden színt magába fogadni. Így – némileg elvonatkoztatva – egy fehér és egy „majdnem fehér” díjnyertes alkotás került a kiállítótér fő helyére.
Újítás, hogy a Zalaegerszegi Szalon zárását követően (február 22.), közönségdíjat is kiosztanak egy autókereskedés jóvoltából. A látogatók a tárlat ideje alatt a helyszínen adhatják le szavazataikat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira