2025.01.22., szerda - Vince, ArtúrZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Szász Endre tárlat a zsinagógában

2016. november 25. péntek, 16:56
Szerző: Pánczél Petra; Fotó: pP
Sokan ma már talán csak a jellegzetes hollóházi porcelánokról ismerik figuráit, pedig az 50-es, 60-as évek legtöbbet foglalkoztatott könyvillusztrátora volt; közel hatszáz kötethez készített grafikákat. Képzőművészetének lényege már ezekben megtalálható. Annak ellenére, hogy munkásságának ez még csak a kezdeti szakasza volt.

Idén lenne 90 esztendős Szász Endre Munkácsy-díjas festő- és grafikusművész. Az évforduló alkalmából a Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben nyílt egy átfogó, életművének legfontosabb elemeit felsorakoztató kiállítás.

 A lényeg az ember és a vonal

Az ünnepélyes tárlatnyitón a képzőművész kalandos életútját Velkey Péter, humánigazgatási osztályvezető elevenítette fel. Az erdélyi születésű fiú előbb Budapestre, majd némi kanadai és amerikai kitérő után a Somogy megyei Várdára települt, és haláláig ott is élt. Annak ellenére lett az 50-es évek egyik legtöbbet foglalkoztatott művésze, hogy az évtized elején koholt vádak alapján (fegyverrejtegetés) tíz év börtönre ítélték, melyből egyet le is töltött. Azt is kevesen tudják róla, hogy a híres Egri csillagok című filmnek is ő volt a látványtervezője.

A hetvenes évektől egy évtizedig előbb Kanadában, majd az USÁ-ban élt. A nyolcvanas években tért haza, s ekkor szerződött le a hollóházi porcelánmanufaktúrával. Ezek a munkái az akkori Képcsarnok-hálózatnak köszönhetően gyorsan ismertek és közkedveltek lettek.

Szász Endre népszerűségét, sőt „sztárságát” emelte ki dr. Feledy Balázs művészeti író, kritikus is, a tárlatot megnyitva. Mint fogalmazott: mágikus vonzása volt a művészetének, ráadásul egy nagyon kommunikatív, extrovertált személyiség volt, ami csak fokozta ezt a hatást. Sokat és szívesen nyilatkozott a sajtónak is, így hamar nagy népszerűségre tett szert. Annak ellenére, hogy mondandójában mindig volt valami nyersség és irónia is, ám őszinte ember volt, tele életörömmel. Ez látszik képein is.

Művészete a reneszánszból gyökeredzik, de a szürrealizmussal és a szecesszióval átitatott szemlélet uralja műveit. A mostani tárlaton korai grafikái éppúgy láthatók, mint festményei és textíliái. Ez utóbbiak uralkodó színárnyalata az arany, a fekete és a fehér. A szőnyegek grafikájánál a vonal a fontos. De ez jellemzi a többi alkotását is. Mindig az ember volt lényeges számára, tájképeket például soha nem festett, vagy rajzolt.

A kritikus szerint ma méltatlanul kevés szó esik a 2003-ban, 77 éves korában elhunyt művészről. Születésének 90. évfordulója talán arra is jó, hogy ismét fókuszba kerüljön munkássága.

A tárlatnyitón részt vett a festőművész özvegye, Szászné Hajdú Katalin is. Mint elmondta: ritkán van Szász Endre tárlat, évente egy-két alkalommal. Főleg így advent idején. A művész munkái az év többi napján a Kaposvárhoz közeli, várdai kastélymúzeumban tekinthetők meg. A zalaegerszegi tárlat tulajdonképpen retrospektív, hiszen a legfontosabb alkotói korszakok jellegzetes darabjai láthatók.

A kiállítás január 7-ig tekinthető meg.

 

MEGOSZTÁS

KAPCSOLÓDÓ GALÉRIA

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK