Vezető hírek
A Kálvária temetőtől az izraelita sírokig
Az első helyszínen szó esett a kápolna építésének történetéről. Elhangzott: a Kálvária-dombon lévő kápolna 1756-ban már biztosan állt. A szűrszabó céh építtette, és jórészt az ő családjaik, illetve későbbi leszármazottaik temetkeztek ide.
Értékes sírok és keresztek a Kálvária temetőben
Várostörténeti sétákat szervez a múzeum
A kápolna maga egy csodás barokk épület, amin a stílusirányzat minden jellegzetessége megfigyelhető. Érdekességképpen elmondta, hogy a templom tornya 1938-ban villámcsapás áldozata lett; a ma látható úgynevezett dupla hagymasisakos tornyot az ezt követő években építették fel. A kápolna környezetében értékes kereszteket, és sírokat találhatunk, melyek részben az egykor híres keszthelyi kőfaragó műhelyében készültek. A sírköveket minden bizonnyal mintakönyvek alapján faragták.
Megyeri Anna (jobbról) a temetők építéstörténetéről is mesélt
Az izraelita temetőben Megyeri Anna megemlékezett néhány helyi családról (például a Schütz kékfestő- és kereskedő famíliáról), illetve beszélt a zsidó temetkezés -és a zsidó sírok szimbolikájáról. Mint mondta: az izraelita vallás sokkal bonyolultabb és komplexebb a kereszténynél, amit csak azok érthetnek igazán, akik benne élnek, vagy a téma szakavatott kutatóivá váltak. A temetők egyik központi eleme a mózesi kőtábla, ami mindig megjelenik a sírokon, de a szimbolika fontos részét képezi a Dávid-csillag, a tóratekercs, valamint a különböző állat- (oroszlán, sas, szarvas) és növényábrázolások (búza, pálmaág, szomorúfűz, babérág). A sírok szövegezése többnyire héber – főleg a régebbi korokban – és gyakran megjelenik a szív szó és a szív szimbolika is. Annál is inkább, mert a tórában 847-szer forduló elő ez a szó, hiszen hitük szerint ez az érzelmek központja az emberi testben.
Maga az izraelita temető 1869-ben épült, és Stern Leopold építtette. Érdekes, hogy a századelős sírok között számos szecessziós és art deco jellegű mestermunkát is találunk, hiszen a sírkőfaragók is követték az építészeti és iparművészeti trendeket.
A séta az izraelita temetőben folytatódott
A Göcseji Múzeum következő sétáira május 18-án, majd június 1-én kerül sor délután fél 5-kor. Előbbi alkalommal Béres Katalin történész vezeti sétát, mely a Göcseji úti temető elől indul, a júniusi kirándulás idegenvezetője pedig dr. Kostyál László lesz. A művészettörténész a protestáns gyülekezeti épületekről mesél majd a reformáció 500. évfordulójához kapcsolódva, és a református templom elé várja az érdeklődőket.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Közgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján ZalaegerszegenMarosvásárhelyre érkezett a Zala Vármegyei Utazó Tárlat -
rovatunk hírei
Jótékonysági koncert Berkes Dánielért és családjáértKiállítás és színház SényénAdventi koszorúkészítés - Csak természetesenBibliofülke 10Tudományos Stand Up Estek - Megoldatlan ügyek felderítéseÍzek, Történetek, Pálosok - Rendhagyó tárlatvezetés pálinkakóstolássalHangszertár - NagykapornakÜnnepeljük Fischer Györgyöt az Országépítő szobornálVilágjáró - JapánDesign: ellenség vagy barát? top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?