Vezető hírek
A hazai internálótáborok világa
Szabadtéri kiállítás a Mindszentyneum előtt
A tizenkét tablóból álló kiállítást dr. Bank Barbara történész, a NEB tagja nyitotta meg. Mint fogalmazott: 2020-ban indult útjára a vándorkiállítás. A cél az, hogy minél több helyszínen mutathassák be a magyar történelem e sötét időszakát. A tablók elsősorban a diákokat szólítják meg, hiszen kevés szöveggel, ám sok korabeli fénykép és rajz felhasználásával készültek, de az idősebb korosztálynak is tanulságul szolgálhatnak.
Tizenkét tabló látható az ingyenes szabadtéri kiállításon
A tablók a táborok kialakulását, az internálások „menetrendjét”, módszerét és a kitelepítettek tragikus életét is bemutatják. Több visszaemlékezés, valamint a foglyok által készített rajz tanúskodik az embertelen körülményekről. Szinte bárkit elhurcolhatott a hatalom, akit „osztályellenesnek” minősített: sem bizonyítékra, sem bírói ítéletre nem volt szükség. 1945-46-ban több mint száz internálótáborban mintegy 40 ezer foglyot őriztek. Előbb a Buda-déli Károly laktanya lett a központi internálótábor, majd 1949 tavaszától a kistarcsai. De többek között Recsken, Tiszalökön, Kazincbarcikán is létesültek táborok. Közülük több az ÁVH kezelésébe került, akik kényszermunkatáborrá alakították át az internálótáborokat.
Bank Barbara beszélt a tárlatnyitón
A történész hozzátette: a rendszer mindent elkövetett annak érdekében, hogy a foglyokról minél kevesebb információja legyen a hozzátartozóknak. Sokszor csak évek múltán derült ki az otthon maradottak számára, hogy a táborokban meghalt egy-egy családtagjuk. 1953-ban, Sztálin halála után ugyan történt enyhülés, és a táborok felszámolásával sokakat szabadon bocsájtottak (másokat pedig visszamenőleges hatállyal hivatalosan is elítéltek), ám kárpótlást sosem kaptak. Sőt, tulajdonképpen a rendszerváltozásig megfigyelték őket – fogalmazott.
Néhány korabeli rajz is látható
A kiállítási anyaghoz egy kisfilm, valamint egy tematikus honlap is tartozik (magyargulag.neb.hu). A rendezvény a Mindszentyneum „Az emlékezés hónapja” programsorozatához kapcsolódik, mely a kommunizmus áldozataira hívja fel a figyelmet.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Feldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
Feldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján Zalaegerszegen top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?