2024.11.24., vasárnap - EmmaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Dióskál dicsőségei és ünnepei

2015. március 26. csütörtök, 09:10
Címkék:

Országszerte tartottak megemlékezéseket az 1848-as forradalom évfordulóján. A Dióskálon, az 1848-49-es forradalomban részt vett 15 helyi honvéd tiszteletére 2010-ben felavatott emlékmű mellett rendezett ünnepségnek nem az adott kiemelt jelentőséget, hogy 12 méltó módon ünnepelni kívánó falubeli állított össze egy, a nemzeti ünnep lényegét kitűnően megragadó műsort. Még csak az sem, hogy Kluzer János polgármester az önfeláldozás, a hősiesség, a függetlenség és a szabadságvágy kulcsszavait használva ragadta meg az ünnepnap lényegét. Mint fogalmazott: március 15. történései egy olyan szikrát lobbantottak föl, amelynek hatására a magyarság tűzfolyammá nőve próbálta kivívni a szabadságát.

 dioskal

Az ünnep fényét, valódi dicsőségét és lélekemelő mivoltát egy bölcs önkormányzati döntés adta meg: március idusától a Dióskálon született Virág Benedek tanár, pálos szerzetes költő, író, műfordító, történetíró, a magyar ódaköltészet első mestere nevét viseli a helyi faluház, amit hazánk első faluházaként avattak egykoron. A honi szellemi élet irányítójaként működő Hazafiúi Magyar Társaság szervezőjének az emlékét, a község leghíresebb szülöttjének dicsőségét már nem csak a Béke téri szobor, hanem a faluház bejárata mellett fölállított díszes emléktábla is őrzi.

A helyi képviselő-testület a 260 éve született "magyar Horatius" sírfeliratát aktuálisnak érezve: – Születtem. Szerettem hazámat s dolgoztam érte. Ez az én életem története. Tegyetek Ti is így. Tanítsátok utódaitokat, s ha azok is így teszik, akkor Magyarország boldog lesz – úgy döntött: e napra tanár–diák találkozót szervez, melyre a 2003-ban bezárt iskola egykor végzett nebulóit és pedagógusait is meghívja.

A vidám hangulatú, kötetlen beszélgetéssel egybekötött alkalom szervezői szomorúan vették tudomásul, hogy a 92 esztendős, Keszthelyen élő Bertha Kálmán igazgató, a rossz egészségi állapotára tekintettel már nem tudott eljönni, de az örömre adott okot, hogy sok egykori tanár és hajdani diák fogadta el a szíves invitálást. A meghívottakat fehér asztalok mellett látták vendégül, a faluház emeletén pedig kiállítást nyitottak az egykor végzett tanulók tablóképeiből. A községben 1963-ban épült meg a négy évtizeden keresztül folyamatosan működő általános iskola, de egy másik helyszínen korábban is működött az alapfokú oktatási intézmény elődje.

Akadt még egy jelentős ünnepi momentum. Díszpolgári címet adományoztak Gigler Lászlónak, a község fejlődésében elévülhetetlen érdemeket szerző, kiemelkedő munkát végző tanácselnöknek, vb-titkárnak, polgármesternek. Kluzer János polgármester a díszpolgári oklevél mellett egy arany pecsétgyűrűt is átadott elődjének, köszönetét tolmácsolva a helyes pályára állított település fejlesztésében elért eredményekért.

A falu közösségének összekovácsolását fontosnak gondoló Kluzer János elmondta: január középső hétvégéjén egy 140 fős falusi disznóvágást szerveztek. A televíziós vacsoracsata mintáját alapul véve, március első hétvégéjén pedig egy különleges sütő-főző programot indítottak útjára. Kilenc főzni szerető páros bevonásával március első hétvégéjén startolt az a kilenc alkalommal megrendezni kívánt vacsorakészítési viadal, ahol pontozzák az elkészült ételeket. A győztes szakácspáros pedig százezer forintos jutalomban részesül a gasztro viaskodás decemberi záróünnepségén – tudtuk meg.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK