2024.11.18., hétfő - JenőZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Buza Sándor volt a Lokálpatrióta Klub vendége

2024. november 18. hétfő, 19:18
Szerző, fotó: Bánfi Kati
Buza Sándor, zalai származású rádiós és televíziós szerkesztő, műsorvezető volt a zalaegerszegi Lokálpatrióta Klub vendége, ahol Iványi Ildikóval beszélgetett a tőle megszokott laza intelligens stílusban.

Motorozás, rádiózás és a zene szeretete

A zalai gyökerek azt jelentik, hogy Nagykapornakon született, de a nagyszülők révén Söjtör is a gyerekkor fő helyszíne volt. Az érettségi után az egri tanárképzőn szerzett történelem-ének szakos pedagógusi diplomát, majd visszatért Zalaegerszegre. Az egykori Pais-iskolába járt tanítani, akkor még kis sárga Babettával, a kertvárosi dombos részről át a landorhegyi dombos részre, mert gyalogolni nem szeretett. Ezen kedves és célszerű közlekedési eszközből nőtte ki magát az érett férfikorra a meglehetősen komoly Harley-Davidson, amivel a világ számos pontjára eljutott. Többek között Amerikába és Dél-Afrikába. Az utakon csoportokat is vezetett anno, még a Google és az Internet nélkül kidolgozott pontos útiterv alapján.

De előtte/közben még egy sikeres médiakarrier útvonalat járt be. Néhány év tanítás után jelentkezett a Magyar Rádió zenei osztályára, ahol jól jött a felsőfokú zenei végzettsége, e nélkül nem is lehetett volna pályázni az állásra. Többféle műsorban működött közre, mint mondta a „rádiózás gyönyöre volt” ez az 1986-ban indult időszak. Aztán ebből a „köpenyből” bújtak ki, vagyis indultak sorban a lehetőségek: nemcsak a rádióban, hanem a televízióban is, mindkét helyen több csatornán. Eleinte csak zenei vonalon, majd szóba jött az utazás és a gasztronómia. A könnyed hangú csevej summázata, hogy ez a három terület határozta meg élete fő élményeit is. 

A gasztronómia akkor került a képbe, amikor a fenti sikerek, a „lubickolós időszak” ellenére mégis beköszöntött egy mélypont, „amikor minden sámlit kirúgtak alóla”. Ekkor fordult vissza a családi örökséghez. Egy termékük 1923-ban kezdte hódítani az akkori hévízi világot, amiért olyan emberek adták egymásnak a kilincset, mint például Honthy Hanna. Nevesül a Buza kolbász, mely a nagypapa, majd az üzletbe bekapcsolódó nagybácsi munkája révén vált védjeggyé. Elő kellett keresni a régi tudást, a családi receptet, az akkori ízvilágot, a 100 éves söjtöri tradíciót. Mindezek után újra piacon van a Buza kolbász, sőt kolbászok. 

Buza Sándor egyébként elárulta, inkább enni szeret, mint főzni, ez utóbbihoz szükséges türelemnek ugyanis híján van. Ettől függetlenül gasztronómiai műsorokban is dolgozott, ahogy az első online főzőiskola is az ő nevéhez köthető. 

A beszélgetés végén vetítés következett a legszebb motoros élményekről és addig senki sem mehetett haza, amíg a legkedvesebb dalaiból való válogatásba bele nem hallgatott. Mint mondja, „vadászik” a különleges zenei csemegékre, ebből van gyűjteménye. Vallja, a zenei neveltetés nagyon fontos, számára ez a gyerekkori hangszertanulás mellett abban is megnyilvánult, hogy a gimnáziumban minden szünetben használták a lemezjátszót. A bluest, a rockot, a folkot ugyanúgy szereti, mint a zenei fricskákat, de az általa elsőként behangosított Bartók vonósnégyesre is nagyon büszke. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK