2025.01.10., péntek - MelániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Hogyan óvjuk vízmérőnket a fagyoktól?

2013. december 30. hétfő, 17:16
Címkék:

A téli időszak egyik sorozatosan visszatérő problémája a vízmérők, belső vezetékhálózatok elfagyása. Az őszi megelőző figyelemfelhívások ellenére sokan csak tavasszal szembesülnek azzal, hogy a rendkívüli időjárás miatt probléma keletkezett. Ennek megelőzése érdekében Kovács Lászlóval, a Zalavíz Zrt. karbantartó vízvezeték-szerelőjével beszélgettünk tapasztalatairól.

zeg41

– Novemberben még nem érkezett bejelentés fagyott vízmérőről, azonban az előző két tél során számtalan bejelentést fogadtunk a Fogyasztóktól – kezdi Kovács László. – Nem lehet elégszer elmondani, hangsúlyozni, hogy a Fogyasztóknak fokozottan ellenőrizniük kell vízmérőjük, belső vízvezeték-hálózatuk állapotát, és amennyiben szükséges, meg kell tenniük az adott óvintézkedéseket. A dolog azonban akkor válik még komolyabbá, amikor megenyhül az idő, mert ilyenkor jönnek elő a hibák. Gondoljunk csak bele, egy szétfagyott vezetéken, egy 3 mm-es résen 6 bar nyomás mellett 10–12 m3 víz is elfolyhat naponta, amely egy hónap alatt akár több száz köbméter vizet is jelenthet a Fogyasztó kárára.

– Mit tehetünk a károk elkerülése érdekében?

– Gondoskodni kell a falakon kívüli, illetve a fagyhatárnál magasabban fektetett és nem kellően szigetelt vízvezetékek, kerti csapok víztelenítéséről. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincs-e víz az aknában, valamint figyeljünk arra is, hogy helyén van-e az aknafedél, amelyet érdemes hőszigeteléssel ellátni. Erre a legjobb módszer, ha egy hungarocell lemezt az aknatető aljára rögzítünk. Az esetek döntő hányadában ez megfelelő védelmet biztosít, de aki még óvatosabb, az a vízmérőt is leszigetelheti. Erre akár egy papírdoboz is alkalmas, amelyet lefelé fordítva kell a mérőszerkezetre helyezni, így a talajból felfelé áramló kevés hőt ott tartja. Az épületen belüli vezetékek, illetve szerelvények védelmében a helyiség nyílászáróinak épségéről és a szükséges fűtésről gondoskodnunk kell, hogy megelőzzük az esetleges elfagyásból adódó károkat.

Amennyiben az ingatlan használaton kívül van, például zártkertek esetében, a Fogyasztó térítésmentesen kérheti a vízszolgáltatás átmeneti szüneteltetését, a vízmérő leszerelését. Csak a visszaszereléskor kell a szerelés költségét kifizetni. Így megóvhatja hálózatát a szétfagyástól, az épületet a felázástól és az ezzel kapcsolatos további kellemetlenségektől.

Dzsudzsák Ferencné, a Zalavíz Zrt. ivóvízágazat vezetője elmondta, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint a fagyott vízmérő kicserélésének költsége a Fogyasztót terheli, abban az esetben is, ha az elfagyás nem a saját hibájából történik. Nem beszélve a vízelfolyás miatt jelentkező magasabb vízdíjszámláról, amely ugyancsak a Fogyasztó költsége.

– Az idei évben több alkalommal is felhívtuk a figyelmet arra, hogyan előzhető meg a vízmérők elfagyása, és az ebből adódó anyagi veszteség. A prevenciós tevékenységnek köszönhetően 2013-ban mindössze 34 hibabejelentés érkezett elfagyott vízmérő miatt Társaságunkhoz, ezzel szemben 2012 hasonló időszakában 1056 volt ez a szám. A Zalavíz Zrt. a jövőben is partnere lesz a Fogyasztóknak, hiszen kölcsönös odafigyeléssel nem csak vízbázisunkat óvjuk, hanem tudatosabb és takarékosabb vízfelhasználással további rezsicsökkentést érhetnek el a háztartások.

A Zalavíz Zrt. partner a rezsicsökkentésben, így a jövőben is rendszeres tájékoztatást nyújt Fogyasztóinak, hogy milyen intézkedésekkel érhetnek el további megtakarításokat vízdíjszámlájukban.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK