Vezető hírek
Nőtt a kutyatartók és a tapasztalatlan gazdik száma
A kutya társ, de felelősség is!
Dr. Gombos László állatorvost, a Göcsej Kutyaklub elnökét, és Abai Erikát, a Bogáncs Állatvédő Egyesület telephely-vezetőjét kérdeztük. Gombos László úgy látja, hogy tényleg jelentős mértékben nőtt az elmúlt egy évben a kutyatulajdonosok száma, ezzel együtt azoknak száma is, akik életükben először most váltak gazdivá. Ez egy új problémát is felvet, mégpedig azt, hogy több a képzetlen kutyatulajdonos. Márpedig az állattartás komoly felelősség, a szépségei mellett nehézségei, és bizony költségei is vannak. Utóbbiakra sokszor nem is gondolnak az emberek. A szakember szerint már a járvány előtt is megfigyelhető volt az a tendencia, hogy nőtt a kutyatartók száma. Ez összefüggésben áll a digitális korral: részben az elmagányosodással (hiszen a kutya társ, és nem beszél vissza), de azzal is, hogy a közösségi oldalakon népszerűek a kutyás posztok, amiktől sokan kedvet kapnak. A covid minderre csak ráerősített! Kevesebb helyre lehet menni, jobban be vagyunk zárva, csökkentek a társas kapcsolataink, így nem csoda, hogy a családok, vagy az egyedülállók úgy érezték, hogy jó volna egy kutya. Ebben a helyzetben viszont különösen fontos felhívni a figyelmet a felelős állattartásra, annál is inkább, mert a kérdés eléggé összetett – mondta Gombos László.
- Nagyon nem mindegy, hogy milyen kutyafajtát választunk. E téren is mindig vannak „divathullámok”, de egyáltalán nem biztos, hogy az aktuálisan népszerű fajták minden lakókörnyezetbe, vagy minden családhoz passzolnak. Az Interneten léteznek fajtaválasztó oldalak, ahol néhány kérdésre válaszolva „kidobja” a rendszer, hogy hozzánk vajon milyen kutya illik, de ezek nagy része sajnos humbug! Nem javaslom, hogy bárki is ezek alapján döntsön. Inkább kérjük a szakemberek, tenyésztők véleményét. Ők pontosabban meg tudják állapítani, hogy egy ember vagy család habitusához, életformájához milyen fajta kutya illik.
Hozzátette: sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarok zöme nem számol a kutyatartás költségeivel, és csak később szembesül azzal, hogy ez bizony drága dolog. A kutyatáp nem olcsó, mint ahogy a különféle állategészségügyi ellátások sem. Oltásokra, féreghajtókra, bolhaírtásra márpedig szükség van, fajtától függően pedig akár kozmetikára is. Ezek mind növelik a havi kiadásokat.
- Az egyik legfontosabb dolog pedig a nevelés, hiszen a kutyával már egészen pici korától kezdve foglalkozni kell. És ez egy életen át tartó dolog. Sokan hiszik azt tévesen, hogy a kutya olyan, mint az ember, és úgy is kell bánni vele, de ez nem igaz. A kutya, az kutya! Harmonikus kapcsolatunk akkor lesz vele, ha neveljük, ehhez pedig a gazdának is tanulnia kell. Célszerű legalább egy alapszintű kutyaiskolát elvégezni. A viselkedésnek nemcsak otthon vannak szabályai, hanem a közterületen is, amikor a kutya (és a gazda) más emberekkel és más kutyasétáltatókkal találkozik. Tanulással sok konfliktus elkerülhető – fogalmazott.
A zalaegerszegi Bogáncs Állatvédő Egyesület telephelyén egyelőre nem érzik azt, hogy nagyobb lenne az érdeklődés az örökbefogás iránt, mint ahogyan azt sem, hogy látványosan nőtt volna a bekerülő ebek száma. Abai Erika érdeklődésünkre elmondta: a menhelyi kutyák kevésbé népszerűek, persze azért bőven akad arra példa, hogy örökbe fogadnak tőlük kutyákat. E téren viszont nem tapasztaltak növekedést az elmúlt egy évben. Azt is elárulta, hogy azokat, akik „hirtelen felindultságból” szeretnének kutyát hazavinni, inkább lebeszélik erről. Sajnos hazánkban a menhelyről választott kutyák jó része egy-két éven belül vissza is kerül oda. Kivételek és pozitív példák szerencsére azért mindig vannak.
- Tartok attól, hogy ha a járvány miatt tényleg nőtt a kutyatulajdonosok száma, akkor az néhány éven belül majd a menhelyeken csapódik le. A pandémia elmúltával ugyanis kevesebb idejük lesz az embereknek a kutyával foglalkozni, mint a bezártság idején. Most többet vagyunk otthon, többet járunk kirándulni, de ha egyszer visszatérnek a normális hétköznapok, akkor az erre fordított idő lecsökken. Félő, hogy ez az állatok elhanyagolásához vezet.
A telephelyvezető szerint, az hogy ténylegesen mennyivel nőtt az új tulajdonosok száma, és mennyi kutyasétáltatót látunk városszerte, egy relatív dolog. Amiatt is érezhetjük úgy, hogy több a négylábú, mert most a kutyások gyakrabban és hosszabb ideig sétáltatják kedvencüket, így koncentráltabban vannak jelen a köztereken, parkokban.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Látogatási korlátozás a zalaegerszegi kórházbanA Caffé Parco lett a legkedveltebb kávézóSzalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?A lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélTakács Ágnes alkotásai a páterdombi műterembenÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton