Vezető hírek
Negyvenegy éve a színházi jelmezek között
Beszélgetés Szőke Julianna jelmeztervezővel
- Szerettem rajzolni, szakkörös is voltam. Aztán a pályaválasztáskor közgazdasági szakra mentem. Nem volt az én világom. A megyei könyvtár ifjúsági részlegén kezdtem dolgozni, ami akkor még az MMIK-ban volt, amikor láttam a hirdetést, hogy gazdasági végzettségű vagy öltöztető munkatársat keresnek a színházhoz. Mindkettő érdekelt volna, de a gazdaságit már akkor betöltötték. Így lettem öltöztető. Akkor még a VMK-ban volt a színház. Nagyon jó volt a közösség, a műszakiak és a színészek egyaránt. Egész nap bent voltunk, de nem bántuk, fiatalok voltunk. Második család volt a színház – kezdi a múltidézést Julika.
- Szó szerint rá kellett adni a színészre a ruhát, vagy pontosan mi volt a feladat öltöztetőként?
- Elő kell készíteni a ruhákat, ehhez jól kell ismerni a darabot. Amikor gyors átöltözésre van szükség, akkor valóban öltöztetek. Néha azonnali javítás is kell, ha baki van előadás közben, ritkán, de előfordul.
- Hogyan alakult tovább a munkaköröd?
- Idővel a jelmezraktár-kezelés is az én dolgom lett. Már eredetileg sem tűnt túl nagynak a hely, aztán teljesen kinőttük. Szerencsére csak én kezelem egyedül a raktárt, így megtalálom, amire szükség van – mondja és ez kivételes képességnek tűnik a roskadásig telt padlástérben, ahol a ruhák, cipők, kiegészítők, kellékek meglehetősen gyakran várják, mikor kerülnek színpadra. – Időnként azért kell selejtezni a ruhákat, mert nem férnek el. Korhű ruhát persze nem dobok ki, arra vigyázni kell.
- Van kedvenc öltözködési stílusod?
- A korhű ruhák nekem érdekesebbek. Az látványosabb, más a hangulata. De mostanában gyakori, hogy modernizálják az előadást, és ez az öltözetre is igaz.
- Asszisztensként mit kell tenned?
- Segítem a rendező munkáját. Járom a boltokat, anyagokat, ruhákat szerzek be. A raktárvezetés és ez jól kiegészítik egymást, az egyik mozgalmas, nyüzsgő, a másik csendes, ahol csak magam vagyok. Külön-külön nem lenne ilyen jó.
- Voltak/vannak darabok, ahol te tervezed a ruhákat, sőt ezzel néhány díjat is kiérdemeltél (Forgách-díj, Arany deszka-díj, Magyar Teátrum Díj).
- Nagyon sokat tanultam a tervezőktől, amikor mellettük dolgoztam, mindenkitől mást, és talán így a gyakorlatban még többet is, mint az iskolapadan lehetett volna. Egyszer aztán Laczó Heni azt mondta, hiszen ezt te is meg tudnád csinálni. A Csizmás Kandúr volt az első munkám (1991-ben). De akkoriban egyszerűbbek voltak a jelmezek. Az évek során igényesebb lett mindez. Ma egész mások a ruhák, különösen, ha jók az alapanyagok. Még annak idején az alsóerdei színházban is kaptam önálló feladatot, rám bízták a darabhoz a ruhák összeválogatását. Most a „Három sárkány” előadás ruháin dolgozom.
- Mennyi időd van kitalálni a jelmezeket?
- Már a színészek előtt megkapom a darab szövegét. Aztán az olvasópróbán és az első próbákon a színészek játéka inspirál leginkább. Bő egy hónap szokott lenni, amíg el kell készülni. Ez minden érintettnek elég stresszes időszak.
- Te magad hogyan szeretsz öltözködni?
- Kényelmesen. Magas sarkú cipőben még járni is nehezen tudok.
- Ennyi év után mennyire nehéz újat kitalálni?
- Mondják, nincs új a nap alatt, de azért valamit mindig lehet újítani.
- Milyen érzés színházalapítónak lenni?
- Nem szoktam ezen gondolkodni. 41 év alatt volt sok minden. Feltöltő és fárasztó egyaránt. Hiányozna, ha nem lenne. Továbbra is a második otthonomnak érzem a színházat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Közgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján ZalaegerszegenMarosvásárhelyre érkezett a Zala Vármegyei Utazó Tárlat -
rovatunk hírei
Jótékonysági koncert Berkes Dánielért és családjáértKiállítás és színház SényénAdventi koszorúkészítés - Csak természetesenBibliofülke 10Tudományos Stand Up Estek - Megoldatlan ügyek felderítéseÍzek, Történetek, Pálosok - Rendhagyó tárlatvezetés pálinkakóstolássalHangszertár - NagykapornakÜnnepeljük Fischer Györgyöt az Országépítő szobornálVilágjáró - JapánDesign: ellenség vagy barát? top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?