Vezető hírek
Dobozszínház a Keresztury VMK-ban
Az alkotó látványos, többféle stílust felsorakoztató, „dobozba zárt” díszleteit főleg testvére, Bagossy László – szintén Jászai-díjas – rendező előadásaihoz készítette, de más rendezőkkel, sőt táncszínházakkal is dolgozott már együtt. A kiállítást (melynek címe nemes egyszerűséggel csak ennyi lett: Látványtervek) is a díszlettervező testvére ajánlotta az érdeklődők figyelmébe.
Miniatűr díszlettervekből nyílt tárlat
Bagossy Levente és Bagossy László
Bagossy László elmondta: konkrét – hol klasszikus, hol kortárs műveket feldolgozó – színházi előadások díszleteinek makettjeit láthatja a közönség, melyek az alkalmazott művészet produktumainak tekinthetők. Gyönyörű, mívesen kidolgozott tereket csodálhatunk meg, de azt nem tudhatjuk, hogy ebben a térben hogyan játszottak a színészek, így mindig marad valami titokzatosság ebben a miniatürizált világban. A digitális korban már ritka, hogy egy díszlettervező ilyen építészekre, belsőépítészekre jellemző precizitással és méretarányosan dolgozza ki a színpadkép terveit.
Az Örkény-színház 2014-es Hamletjének látványterve
A testvérpár sokszor közösen gondolkodik és találja ki, hogy hogyan épüljön fel egy-egy előadás képi világa. A konyha egy félreeső zugában odagörnyednek az üres doboz fölé, és megálmodják, hogy mi legyen a térben. Bagossy Levente ugyanis nem bánja, ha a rendezőknek is van elképzelésük, és esetleg konkrét tervekkel keresik meg. Sok minden múlik persze az egyes színházak adottságain és a díszletgyártó műhelyek lehetőségein is.
Ha Bagossy László elengedheti a fantáziáját, mert épp kevesebb rendezői instrukciót kap, akkor költőibb, esztétizálóbb díszleteket készít. Az „uncsi realista” ábrázolás nem a szíve csücske. Ezt már a kiállításmegnyitót követő fórumon árulta el a tervező a közönségnek. A testvérpárral Arany Horváth Zsuzsa újságíró beszélgetett a VMK kávézójában. Többek között elhangzott: a rendező minden színpadra szánt művet „elölről kezd”, vagyis hiába ismert mondjuk a darab, mindig próbál elszakadni a korábbi feldolgozásoktól, jelentéstartalmaktól. Van, hogy saját korában lehet hagyni egy klasszikus darabot, máskor pedig érdemes a mába tenni. (A Tartuffe-ből emiatt például kétféle színpadkép is látható a tárlaton.)
Dobozokba épített színpadképek
A kiállított látványtervek annyira alaposak (és néha mozgathatók), hogy Bagossy Levente még a bútorokat, egy egyéb kisebb kellékek makettjeit is mindig elhelyezi a térben.
A kiállítás április 27-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira