2025.01.24., péntek - TimótZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Nemcsak egyévszakos város vagyunk

2024. január 11. csütörtök, 16:57
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A munkája egyben a hobbija is. Tódor Tamás, a Tourinform iroda marketing referense, aki nemcsak jól ismeri Zalaegerszeg múltját, nevezetességeit, hanem nagyon élvezetes módon, történetekre fűzve meséli el azokat az érdeklődőknek.

Beleásta magát a várostörténetbe, és városi sétákat vezet Tódor Tamás

Öt éve vezeti a városban a Tourinform iroda tematikus sétáit, lehetővé téve, hogy turisták lehessünk a saját városunkban, ahogy azt az egyik sétáló vendége megjegyezte. Neve a köztudatba először újságíróként került. Majd pályaváltással 11 évvel ezelőtt lett a Tourinform iroda munkatársa.

- Marketing referensként beleástam magam a város történetébe, a Göcseji Múzeumban, a megyei könyvtárban és a levéltárban. Ebből születtek a „Zalaegerszeg titkai” és a „Különleges Zalaegerszeg” című kiadványok Megyeri Anna történész-muzeológus szakmai lektorálásával, az önkormányzat támogatásával. Ez utóbbira nagyon büszkék vagyunk, ugyanis nincs még az országban olyan város, ahol a peremkerületeket így bemutatnák. Zalaegerszegen közel 20 településrész van, részben önálló önkormányzattal. 

- Egyébként a megyeszékhely turisztikai szemmel hogyan jellemezhető?

- Sok és sokféle látnivaló van Zalaegerszegen, melyek más-más közönséget vonzanak. Turisztikai szempontból is sokat fejlődött a város az elmúlt években, több új látványosság is van. Érdekessé lehet tenni bármit: a látnivalók sétára, túrára való felfűzése segíti azt, hogy még több turistának, városlakónak tudjuk azokat megmutatni. 

- Hogyan kezdődtek a séták?

- 2014-ben indult az egész. Először a város neves idegenvezetőit, történész szakembereket kértük fel a feladatra, többek között Iványi Ildikót, Gróznerné Németi Piroskát, Sóska Zoltánt, illetve Béres Katalint, Megyeri Annát. Előfordult olyan eset is, amikor 120 résztvevő kísérte Iványi Ildikót egy nyári napon. Az ideális egyébként a 20-30 fő, ez a kényelmes. De ha busznyi turista érkezik, azt is meg kell oldani. Általában másfél- két órásak a séták. Ma már kihangosítással (audioguide), is rendelkezünk. Több alap sétánk van, illetve számos tematikus. Volt már egyéni kérés is, például a katonák kérték a város katonai emlékműveinek a bemutatását, vagy a jubiláló kórház az egészségügy múltjával kapcsolatost. De igyekszünk mindig valami újat kitalálni. A kolléganőim sokat segítenek, ők jobban rálátnak, hogy a gyerekes családokat milyen programok érdekelhetik inkább. 

- Nekem először a neved akkor tűnt fel, amikor az utcaneveket kutattad.

- Sokan keresnek bizonyos utcákat. Ezért utánajártam nemcsak az elhelyezkedésüknek, hanem a történetüknek is. Közel 600 közterület van Zalaegerszegen. Sok virág nevű a Jánkahegyen, Páterdombon, Gévahegyen. Aztán közben elvégeztem az idegenvezető tanfolyamot és 2018-tól már én is vezetem a sétákat. A Kertváros bemutatása volt az első feladatom, jól sikerült, így a kezdeti kedvem még fokozódott. Nemcsak egyévszakos város vagyunk, amit az is mutat, hogy egész évben érkeznek hozzánk kirándulók. Mindez megmutatkozik a vendégéjszakák számának emelkedésében is. Örömteli számunkra, hogy a turisták mindig kiemelik, hogy mennyire virágos város Zalaegerszeg. Rengeteg pozitív visszajelzést kapunk. Visszatérve a sétákra: a Tourinform iroda tavasztól egészen az adventi ünnepkörig tart tematikus barangolásokat, melyek a nyári időszaktól eltekintve mindig ingyenesek. A főszezonban jelképes részvételi díjat kérünk. 

- Mik a te kedvenceid a városban?

- Mint kutatási terület a Csipkeház és a Tudomány és Technika Háza. Hogy hogyan illeszkedtek be a modern épületek a polgári házak lebontása után a belvárosba. Nagyon érdekel Páterdomb is, mert ennek a történetét még nem írták meg. 120 évvel ezelőtt kezdett kialakulni és szinte utcáról, utcára nyomon követhető a múltja. Szintén kedvelem a Kertvárost, mely az 50-es évek óta épült ki. Landorhegyet pedig azért, mert bár kevesen tudják, itt van a városban, a peremkerületekre lebontva, a legtöbb köztéri szobor, szám szerint 13. Korszakban pedig a két világháború közötti időszak a kedvencem, illetve a középkor. A sétákat azért is szeretem, mert sosem fogyunk ki a témákból. Más szemszögből mindig lehet újat mondani ugyanarról a részről is. Nagyon népszerű volt az elmúlt időszakban a gasztro séta, a „szerelmes történetek” séta, vagy a karácsonyi.

- Van törzsközönség is?

- Van, és inkább a középkorúaktól idősebbeket érdeklik ezek a séták. Bár vannak kifejezetten fiataloknak és gyerekeknek szóló programok is. Meg kell érni az efféle érdeklődésre szerintem.

- Kivéve téged, aki elég korán kezdte.

- Igen, már gyerekkoromban is érdekelt a múlt és ez nem változott később sem. 

- Csak gratulálni lehet a ZEGtivity játékhoz.

- A ZEGtivity a Tourinform iroda városmarketing díjas terméke, mely egy közös gondolkodás, az irodára jellemző jó csapatmunka eredményeként született meg. Közösen dolgoztuk ki Zalaegerszegre és Göcsejre jellemző szavakkal. Izgalmas munka volt és jók a visszajelzések, sokan vitték karácsonyi ajándékként is. A játék missziója, a „tanító” jelleg, egyébként is jellemző a Tourinform iroda munkásságára. 

- Mivel foglalkozol, ha nem a város múltját kutatod, vagy ismerteted?

- Szeretek sportolni. Filmet nézni, bár moziba már ritkán jutunk el. A némafilmek és a régi filmek a kedvenceim. Sokat olvasok, Szabó Magda a kedvenc íróm, szinte minden régényét olvastam. Szeretek kirándulni, kedvenc városom Szeged, amely már első látásra ismerősnek tűnt. Túrázni is szeretek, bár nem vagyok bakancsos típus. De ha engem kiraknak egy tengerparton, egy napig bírom. Legyen egy múzeum vagy templom vagy zeg-zugos utcácskák vagy egy arborétum, akkor már boldog vagyok. 
     

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK