2024.11.27., szerda - VirgilZalaegerszeg időjárása

Archivum

Szín és ritmus "körjárata"

2011. július 17. vasárnap, 18:43
Címkék:

Nemcsak az lehet kép, amit sík felületre festünk, és falra akasztunk. Néha a kép kilép a térbe; feláll, támaszkodik. De nem válik szoborrá.

 

Játékos hengerképek a zsinagógában

Németh Klára az elmúlt fél évben fehér fahengerekre festett. Többek között ez a kollekció is látható a festőművész Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben nyílt kiállításán Zalaegerszegen. A mostani bemutató tulajdonképpen egy válogatás a régi és újabb művekből, különösebb vezérlőelv nélkül. Azaz némi "kezdőlökés" mégis volt: a geometria. Az alakzatok elindultak valahonnét a maguk színpompájukban, s ezekből bontakozik ki az egész tárlat. Sőt, azt is írhatnánk, hogy az Egész és a Minden: vagyis Németh Klára csodás, mesés, játékos és színes világa. Ahogy mondja, egy nőies, elegáns, szellős kiállítást szeretett volna. Úgy is lett!

klara_2.jpg

Farkasi Csilla, Fischer György és Némth Klára a megnyitón

De térjünk vissza egy kicsit azokhoz a bizonyos hengerekhez, annál is inkább, mert a tárlatnak - nemcsak elhelyezkedése miatt - ez a központi eleme. Az egymás mellé rendezett hengerképek a "Gyűjtemény" címet kapták. S valóban, mintha begyűjtenék, s egyúttal tovább is gondolnák mindazt, ami az akvarelleken fellelhető. Esszencia? Talán. Bár az alkotó azt mondja: sokkal inkább egy ötlet, vagy egy kísérlet. Egyszerűen elunta, hogy a képeket mindig a falra akasszuk. Miután kapott néhány üres fahengert, elhatározta, hogy ezekből olyan képek lesznek, amiket fel lehet állítani, vagy támasztani. Nagyobb változatban pedig különféle térelemekké is válhatnak. A lényeg a szín és ritmus, illetve ezek variációi.

klara_3.jpg

Nem szobrok, képek

"Nagyon jó volt dolgozni a hengerekkel. Ősszel kezdtem el a munkát, s havonta egyet, kettőt festettem meg. Érdekességük, hogy egymással is lehet variálni őket. Ha felcseréljük a sorrendet, vagy összepárosítjuk őket, akár egymás folytatásai is lehetnek. Több alkotás is kiadhat egy képet, vagy fordítva: egy hengernek akár több olvasata is lehet" - meséli. A hagyományos festményekkel szemben itt azon sem kell gondolkodnia az alkotónak, hogy hogyan tölti ki a vásznat. Egyszerűen csak elindul egy gondolat, ami egy idő után körbeér. De ha nem, az sem baj. A fehér felületeken a "kevesebb" is hangsúlyos. Az a lényeg, hogy ezek a térben megjelenített festmények ne váljanak szobrokká.

klara_4.jpg

Színes és játékos...

Pláne, hogy Németh Klára nem akar szobrászművész lenni, sőt - ahogy Fischer György szobrászművész a kiállítást megnyitva mondta - Németh Klára festőművész sem akar lenni. Nem is komponál a szó klasszikus értelmében, hanem színes kockákból építi fel világát. Mert színesen lát! Képei frissek, üdék, ha viszont úgy érzi ez mégsem sikerült, eldobja őket. Más alkotókhoz hasonlóan ő is szenved a világtól és önmagától, ám festményein nem akar minket ezzel gyötörni. Ezért (is) fest tök jó képeket! Fischer szerint a kezét is érdemes figyelni, mert nem csal. Önmagát adja. Művei (és másik két nagy alkotása: a gyerekei:) vidámak, játékosak, amiket nagyon lehet szeretni.

Németh Klára tárlata augusztus 19-ig tekinthető meg a zsinagógában.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK