2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Megelőzni a bajt

2011. március 08. kedd, 14:40
Címkék:

„A Zala megye északi részén, Zalaegerszegtől mintegy tíz kilométerre elhelyezkedő Kispáli községet február 19-én hajnali 4 órakor egy orkán erejű szélvihar és intenzív esőzés tette tönkre. Veszélybe került az ivóvízellátás, a vihar fákat döntött az utakra.” Szerencsére a fenti leírás csak a képzelet szüleménye. Egy történetesen bekövetkező rendkívüli időjárás okozta kártétel lehetséges megjelenését felszámolandó, a településen esetlegesen bekövetkező életveszély-helyzeteket kiiktatandó, az ár- és belvízvédekezéssel kapcsolatos megelőző védelmi tevékenység fontosságát elsajátítandó, tartottak a faluban ellenőrző-felmérő gyakorlatot.
 

 

 
 kispali_polgved_7.jpg
 
Rendkívüli szükséghelyzetet szimuláltak

Frankovics András, a majd háromszáz lelkes, teljes közműellátottsággal rendelkező község polgármestere, a faluban korábban megalakított polgári védelmi szervezet vezetőjeként, a megyei polgárvédelmi szövetség anyagi támogatásával szervezett gyakorlatot február derekán. A mintegy negyedszáz tagot tömörítő helyi polgárvédelmi egység tagjait felkészültségük, szakmai előéletük, mesterségük alapján öt alegységbe osztották. Alakult riasztó-; kitelepítési és elhelyezési valamint logisztikai részleg; műszaki mentő gépi raj, illetve a műszaki mentésben segédkező kézi raj is.

Az önkéntes alapon beszervezett, védőfelszerelésbe öltözött résztvevők először elméleti képzésen vettek részt. A megbízott műszaki felelősök balesetvédelmi oktatást is tartottak. A gyakorlat – melynek kezdetét a településközponti sziréna hangja tette egyértelművé – időpontjáról és helyszínéről a lakosságot időben értesítették. Egy fórumot is szerveztek, ahol mindenki választ kaphatott a felmerülő kérdéseire. A „kárenyhítő próbának” az önvédelmi képesség kialakításán túl azért konkrét társadalmi haszna is volt. Mint a polgármester elárulta: sikerült elvégezni a József Attila utca és a Part út csapadékvíz-elvezetésének karbantartását, az eldugult átereszek kitisztítását.

Azért volt szükség a gyakorlat elvégzésére, hogy valódi vészhelyzetben is zavar és káosz nélkül, szervezetten folyhasson a kármentesítés – erősítette meg a fő célt Frankovics András. A Kossuth és a József Attila utcák kereszteződésében található, eldugult átereszt teljességgel sikerült kitisztítani az iszaptól, és a különféle szennyeződésektől. A kijelölt 4,5 kilométeres árokhálózatot is alaposan megtisztították a mintegy 500 köbméternyi iszapos hordaléktól.

Wéber Antal tűzoltó ezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője a gyakorlat indításaként tartott megnyitójában a program jelentőségéről szólva előadta: nem az ásó, lapát használatának tanítása a cél, mert ezen eszközök nem ismeretlenek egy falubéli polgár számára. Inkább az, hogy az egy kötelékben dolgozók tudjanak „egy húron pendülni”, mert a hivatásos erők, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem, a rendőrség nem biztos, hogy nagy létszámban tudnak megjelenni egy több települést is érintő katasztrófahelyzet esetén.

Az önvédelmi képesség fokozására, a polgárvédelmi szervezet összekovácsolására pedig jó alkalmat kínálnak az efféle gyakorlatok. Az elmúlt évben is sikerült 10-12 hasonló gyakorlatot levezényelni, és idővel szeretnének a megye összes településére elérni.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK