2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Konferencia a kézarthrosis kezeléséről

2011. március 08. kedd, 14:49
Címkék:

A „kézarthrosis és kezelése” témakörét érintve március első péntekén szervezett orvosegyetem által akkreditált tudományos konferenciát a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Nonprofit Kft., illetve a Semmelweis Egyetem Reumatológiai és Fizioterápiás Tanszéki Csoportja a hévízi kórház dísztermében.

 

Gyógyszer, sebészet, fizioterápia, gyógytorna és a többi

Mint azt a hévízi szervezők nevében dr. Szekeres László orvos-igazgató elárulta: kevesen tudják, hogy a kopásos, meszesedéses betegségek számát figyelve nem a térd- és csípő vezet, hanem az ujjak és a kéz kisízületeinek betegsége van első helyen. Kezünk minden „porcikájának” megvan a maga funkciója, bármelyik kiesik, vagy használata fájdalmas és korlátozott, meg tudja keseríteni életünket. Sajnos a kopásos betegségek kezelése vagy gyógyítása nem egyszerű, de a terápiához szükséges „komplex látásmód” elsajátítására kiváló alkalmat kínált a program.

Prof. dr. Géher Pál tanszékvezető egyetemi tanár, a reumatológia és fizioterápia szakorvosa szerint míg a szemet a lélek tükrének hívják, addig a kéz a mozgásszervi betegségek tükrének tekinthető. Egy jó orvos a reumatológia gyakorlatában előforduló számos betegséget „ki tud olvasni” a kézből. A kézpanaszok fizioterápiás eszközökkel mindig is jobban kezelhetők voltak, mint a csípő- vagy térdízületi elváltozások. A szakember szót ejtett az egyes gyulladásos kórképekről és a szóba jöhető terápiás lehetőségekről.

Dr. Egri László traumatológus szakorvos, a Magyar Kézsebész Társaság tagja, a Budapesti Baleseti Központ kézsebész főorvosa előadásában utalt rá, hogy egyes betegségek előrehaladott állapotban súlyos funkcionális károsodást, deformitást okoznak. Ilyenkor a gyógyszeres és fizioterápiás kezelés már nem elég hatékony, így a sebészet kerül előtérbe.

Az előadás fő üzenete az volt, hogy a nagyon sokat fejlődő gyógyszeres kezelés mellett gyakorta elkerülhetetlen segítség lehet a kézsebészeti beavatkozás, ám ehhez a reumatológusoknak és kézsebészeknek jobban kell ismerniük egymás munkáját, lehetőségeit. A szakember a viszonylag egyszerű műtéttel kezelhető, a csuklót érintő alagút szindrómáról is szót ejtett vetítettképes előadásában.

Dr. Szekeres László reumatológus főorvos előadásában sorra vette a kéz kopásos megbetegedésében alkalmazott gyógyszeres terápiás lehetőségeket. Mint elárulta, nagyon kevés szakirodalmi adat kínál bizonyítékot az egyes gyógyszerek hatásosságára. Míg a lokális kezelési lehetőségek (krémek, spray-k, kenőcsök) mellékhatások nélkül adhatnak fájdalommentességet, a gyógyszerek, fájdalomcsillapító injekciók olykor mellékhatást okozhatnak.

Dr. Kelemen Judit reumatológus és fizioterápiás főorvos a kéz betegségeinek fizioterápiás kezeléséről szólva kiemelte: a kisízületi elváltozások konzervatív kezelése könnyű és közepes erősségű megbetegedésekben vezet eredményre. A kéz funkcióinak megtartása és a fájdalom csökkentése a gyógyítók célja. Ezen elváltozások kezelésében egyes non-szteroid tartalmú bedörzsölő krémek hatásossága a leginkább igazolt.

Szép Erika a kéz kisízületeinek, mozgásának, tornáztatásával is foglalkozó hévízi gyógytornász szerint: a kéz – mint egy komplexen működő szerkezet – munkája mind az életminőség, mind az önellátás szempontjából nagyon fontos, ezért célirányos és minél több eredményt hozó gyógytornája elengedhetetlen. A gyógytornász egy videót bemutatva prezentálta: hogyan törekszenek a kéz önellátó tevékenységeinek optimális visszaállítására.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK