2024.07.03., szerda - Kornél, SomaZalaegerszeg időjárása

Archivum

A NAGY DOBÁS

2015. december 10. csütörtök, 09:50
Címkék:

 A Paramount Pictures és a Regency Enterprises

a Plan B Entertainment produkciójában bemuatja

 Adam McKay filmjét

 A NAGY DOBÁS

The Big Short

  Producerek

Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Arnon Milchan

 Forgatókönyvírók

Michael Lewis A nagy dobás – A Wall Street tartja a tétet című könyve alapján

Charles Randolph és Adam McKay

 Rendező

Adam McKay

 

MICHAEL BURRY.........................CHRISTIAN BALE (Fekete Ernő)

JARED VENNETT.............................RYAN GOSLING (Zámbori Soma)

MARK BAUM..................................STEVE CARELL (Kassai Károly)

BEN RICKERT.......................................BRAD PITT (Stohl András)

  Forgalmazza a UIP-Duna Film

www.uipduna.hu


Michael Burry (Christian Bale), a San José-i illetőségű különc alapkezelő és heavy metal-rajongó 2005-ben több ezernyi kölcsönt vizsgál, amelyek felértékelt jelzálogkötényekben vannak csoportosítva, és megdöbbentő felfedezésre jut: e pénzügyi termékekben rengeteg olyan ingatlankölcsön zsúfolódott össze, amelyek törlesztése késedelemben van, ezért biztos, hogy be fognak dőlni a következő pár évben. Miközben a Wall Street bankárai és a kormány felügyeleti szervei rá sem hederítenek erre az időzített bombára, Burry kifundál egy csődbiztosítási derivatíva nevezetű pénzügyi eszközt, hogy shortolja a szárnyaló ingatlanpiacot. Ettől befektetési alapjának tulajdonosai enyhén szólva nincsenek elragadtatva.

Amikor a fiatal, dörzsölt Wall Street-i bankár, Jared Vennett (Ryan Gosling) megneszeli, miben sántikál Burry, egy ingatag Jenga-torony segítségével meggyőzi a heves természetű befektetésialap-kezelőt, Mark Baumot (Steve Carell), hogy érdemes milliókat fektetnie a csődbiztosítási derivatívákba. (A Jenga a Hasbro által forgalmazott ügyességi és stratégiai játék. 54 hasábból tornyot kell építeni, aztán a játékosok felváltva kihúznak egy-egy hasábot a toronyból, majd a tetejére helyezik, ügyelve arra, fel ne boruljon. A torony minél magasabb lesz, annál instabilabbá válik, s végül elháríthatatlanul összeomlik – kitűnően szemléltethető vele egy hitelpiaci válság és az abból eredő gazdasági katasztrófa kialakulása. – a ford.) A kezdetben szkeptikus Baum és briliáns fiatal elemzőkből álló csapata (Jeremy Strong, Hamish Linklater, Rafe Spall) saját nyomozásba fognak. Górcső alá veszik a floridai ingatlanpiacot, rámenős záloghitel-brókereket kérdeznek ki, akik pénzügyileg teljesen fogalmatlan ingatlanvásárlóknak intéznek hiteleket – a hab a tortán pedig egy sztriptíztáncosnő, aki több házat is vett hitelből nulla önrésszel.

Közben két huszonéves alapkezelő, Jamie Shipley (Finn Witrock) és Charlie Geller (John Magaro) szintén rájön, hogy hamarosan kidurran az ingatlanpiaci lufi. Szomorúan konstatálják, hogy hiába próbálnak bejutni a legnagyobbak közé, hogyha 30 millió dolláros befektetési alapjuknak majdnem másfél milliárdot kellene virítania ahhoz, hogy a pénzvilág pápái szóba álljanak velük. Ezért felfogadnak egy bankárból lett környezetvédelmi aktivistát, Ben Rickertet (Brad Pitt), aki kapcsolatait felhasználva segít nekik, hogy harcba indulhassanak a Wall Street ellen.

Mire 2008-ban tényleg összeomlik a piac, renegát befektetőink milliárdokat szakítanak, de örökre megváltoznak az események hatására. Mindeközben a pénzügyi intézményeket, amelyek felelőtlen magatartása a gazdasági katasztrófát előidézte, az adófizetők pénzéből kártalanítják, a másik oldalon pedig milliók veszítik el otthonukat, állásukat és nyugdíj-megtakarításaikat a teljes gazdasági összeomlás következtében, amelynek hatásai máig érezhetők.

 

 Indul a lavina

 

Adam McKay forgatókönyvíró-rendező leginkább a Will Ferrell főszereplésével készített kiváló vígjátékairól ismert (Tesó-tusa, A híres Ron Burgundy legendája). Öt évvel ezelőtt azonban, amikor elolvasta A nagy dobás – A Wall Street tartja a tétet című könyvet, másfajta komikum kezdte érdekelni. Megragadta, ahogyan Michael Lewis non-fiction bestsellerében ötvöződik a vígjáték, a dráma és tragédia, ezért elhatározta, hogy az abszurd komédiáktól elrugaszkodva ezt a történetet viszi vászonra.

"Éjjel fél tizenegykor elkezdtem olvasni a könyvet azzal, hogy 40 oldal után leteszem – emlékszik vissza McKay. – De nem tudtam tőle elszakadni. Egy szuszra befaltam az egészet, reggel hatkor fejeztem be. Másnap meséltem a feleségemnek a szereplőkről, az összefonódó cselekményszálakról és arról, hogy ebből a 'hogyan gazdagodjunk meg' típusú történetből miként alakul ki végül egy borzasztó dráma, amely a bankrendszer összeomlásáról, a korrupcióról és az önelégültségről szól, s az egész egyszerre mennyire vicces és elkeserítő. A feleségem meg azt mondta erre: akkor csinálj belőle filmet. Mire én: de hát én az a csávó vagyok, aki a Tesó-tusát rendezte. Nem is foglalkoztam a dologgal, azt gondoltam, Scott Rudin (az egyik legbefolyásosabb hollywodi producer – a ford.) vagy a Plan B már úgyis megvette a jogokat.”

Brad Pitt produkciós cége, a Plan B Entertainment valóban összefogott a Paramount Picturesszel, hogy filmet készítsen A nagy dobásból. Jeremy Kleiner producer nyilvánvaló párhuzamokat talált Michael Lewis előző munkája, a baseball világáról szóló A pénzcsináló és a Wall Street legmélyebb bugyraiba kalauzoló új munkája között. "A pénzcsináló és A nagy dobás is olyan témákat feszeget, amelyekkel kapcsolatban az emberek fontos kérdéseket tesznek föl – mondja  a producer. – A nagy dobásban viszont új elem, hogy a főhősök nem jótét lelkek. A Paramount megvette a jogokat, és a produkció elindult a maga útján.”

Miután McKay elkészítette a Ron Burgundy folytatását (Ron Burgundy: a legenda folytatódik), az ügynöke megkérdezte tőle, milyen filmet szeretne legközelebb megrendezni. "Gondolkodás nélkül azt válaszoltam, hogy A nagy dobást” – mondja McKay. A Plan B elküldte a rendezőnek a film Charles Randolph által írt első forgatókönyvét. "Láttam benne pár jó dolgot, és azt is tudtam, miként lehetne még csiszolni rajta – folytatja McKay. – Találkoztam a Plan B vezetőivel, és előadtam, hogyan képzelem a dolgot.”

A végső forgatókönyvben megjelent McKay kiérlelt véleménye az USA történetének egyik meghatározó fordulatával kapcsolatban. "A nézők a Taplógáz, a Ron Burgundy-filmek meg az abszurd Funny or Die-videók alkotójaként tartanak számon, de mindig is érdekeltek komolyabb dolgok – magyarázza a rendező, aki a Staurday Night Live vezető forgatókönyvírójaként lett a politikai szatíra mestere, mielőtt nagyjátékfilmek készítésébe fogott volna. – Egy polgárnak az a dolga, hogy odafigyeljen, mi történik a politikában és a társadalomban. Lehet bohóckodni meg szódát spriccelni egymásra, de azt is tudni kell, hogy mire szavazol és milyen ügyekért hevülsz.”

  

A kívülállók

 

A nagy dobás szerzője, Michael Lewis a bankárszakmában dolgozott a nyolcvanas években. Tapasztalatai nyomán írta meg bestsellerét, a Brókerpókert, amely a részvénykereskedelem nyerészkedő és alattomos világáról szól. Nem gondolkodott folytatásban, míg 2008-ban ki nem tört a válság. "Elkezdtem utánaolvasni, hogy a bank, amelynek én is dolgoztam egykor, miként vesztett százmilliárd dollárokat az ingatlanhiteles ügyleteken – meséli az író. – Óriási károk keletkeztek, úgyhogy kíváncsi lettem, hogyan történhetett mindez.”

A kutatómunka során Lewis olyan egykori befektetési bankárokkal talákozott, akiket kirúgtak az összeomlás miatt. "Elmentünk sörözni, és informálisan elárulták, hogy azért mesélik el, hogyan buktak 10 milliárd dollárt, mert úgy lettek bankárok, hogy elolvasták a Brókerpókert, és kedvet kaptak a szakmához. Pár beszélgetés után rájöttem, hogy jézusmária, én csináltam a válságot! Én tehettem róla, hogy ezek a kapitális tökfejek a pénzügyi szektorban helyezkedtek el a könyvem hatására. Elkezdtem nyomozni, hogy a kapitalizmust működtető itnézmények miként válhattak ennyire ostobává és hogyan jutottak el odáig, hogy majdnem a rendszer halálát okozták. Hiszen a vezető bankoknál, mint a Goldman Sachs, a legkitűnőbb koponyák dolgoznak, akik a legelitebb egyetemekről kerültek ki, a Harvardról, a Yale-ről és a Princetonról.”

Mégsem ezek a kudarcot vallott ifjú titánok lettek Lewis könyvének főhősei. Figyelmét azokra a kívülállókra fordította, akik fittyet hánytak a bankok, a pénzügyi felügyeleti szervek és a média álságos szólamaira, és arra készültek, hogy az ingatlanpiaci rendszer be fog fuccsolni. "Ezek a fura alakok kezdtek érdekelni, akik a pálya szélén figyelve rájöttek, mennyire korrupttá vált a szisztéma – magyarázza Lewis. – Ezért lett könyv A nagy dobásból, nem csupán egy újságcikk. Szembeszálltak a bankokkal, és vagyonokat kerestek vele – ez már igazán érdekes téma!”

  

Okos pénz

 

Az egyik színes karakter dr. Michael Burry, az ideggyógyászból lett alapkezelő, akinek egy gyermekkori balesetből fakadóan üvegszeme van és szívesen jelenik meg mezítláb a munkahelyén. Az Oscar®-díjas Christian Bale azonnal szimpatikusnak találta Burryt, amikor a forgatás előtt leültek a kilencórás ismerkedő beszélgetésre.

"Mike nem túl sokat kommunikál másokkal, de ő az egyik legokosabb és legőszintébb ember, akivel valaha is találkoztam – mondja a színész. – Ezer és ezer jelzáloghitel-szerződést tanulmányozott, hogy megtalálja, mi a közös bennük. Ehhez senki másnak nem volt energiája. Mindenki jól érezte magát, rengeteget keresett. Senki nem kiáltotta, hogy álljunk meg, ki akarok szállni, csak Michael. Rájött, hogy nagyon elcsesztek valamit.”

Az általa alakított zseni magatartásának megfelelően Bale sem lép interakcióba a film többi sztárjával. Csaknem az összes jelenetében a számítógép előtt ül vagy egy rumlis stúdióban püföli a dobokat, hogy kieressze a gőzt. "Két hétig egyedül alakítottam a szerepemet egy irodában, ezért amikor megnéztem az egész filmet, a reveláció erejével hatott – meséli a brit színész. – Fogalmam sem volt, mit csinálnak a többiek, aztán amikor megmutatták, láttam, hogy marhára szórakoztató.”

Bale annyira belemerült a szerepébe, hogy könnyedén végigcsinálta a heavy metal-dobolásos jeleneteket, pedig korábban térdsérülést szerzett, amikor trambulinon ugrált a gyerekeivel. "Mindenkinek mondogatta, hogy jól vagyok, jól vagyok, aztán láttuk, hogy akkora a térde, mint egy cipó – meséli a rendező. – Teljesen kikészült, úgyhogy mondtam neki, abba kell hagynod a dobolást, különben baj lesz.” Bale azonban, aki mindössze két hét alatt tanult meg dobolni a szerep kedvéért, ragaszkodott ahhoz, hogy folytassák. "Hibátlanul végigcsinálta a jelenetet, aztán kisántikált a díszletből. Még senkit nem láttam, aki ennyire uralkodni tudott volna a fájdalmon.”

  

A Wall Street kereszteslovagja

 

A sztori erkölcsi tengelyében a dühös befektetésialap-kezelő, Mark Baum áll, aki a Morgan Stanley-hez tartozó FrontPointot vezeti. A figura több szempontból is lenyűgözte az őt alakító Oscar®-jelölt Steve Carellt. "Marknak nagyon erős az erkölcsi érzéke, ugyanakkor a Wall Streeten dolgozik, tehát egyfajta tudathasadásos helyzetben van – magyarázza a színész. – Úgy gondolja, ő a fényes páncélú lovag, még ha vannak is rések azon a páncélon. Az ingatlanpiac shortolása úgy indul, hogy na most jól bemutatunk a bankoknak – bebizonyítjuk, mekkora tévedésben vannak. De végül mit jelent ez a győzelem, ha tekintetbe vesszük a veszteseit, az átlagembereket? Ki fázott rá igazán? Mark gyötrődik, mert egy rakás pénzt keres a bankokon, amelyek viszont az átlagos középosztálybeli embereket szipolyozzák ki. Ezt nehezen tudja megbeszélni önmagával.”

Baum gyűlöli a Wall Street kapzsiságát, de életét egy hatalmas veszteség is megkeseríti, hiába tanácsolja a felesége, Cynthia (Marisa Tomei), hogy próbálja meg feldolgozni. "Mark lelkébe teljesen beleette magát ez a szörnyűség, és bizonyos mértékben saját magát hibáztatja – magyarázza Carell. – Folyton tépelődik: megakadályozhattam volna ezt a tragédiát? Más emberré váltam-e miatta, amilyen nem szeretnék lenni?”

Baum kereszteshadjáratához nélkülözhetetlenek a Front Point elemzői, Danny Moses (Rafe Spall), Porter Collins (Hamish Linklater) és Vinnie Daniel (Jeremy Strong). Ezek a csípős humorú ifjútörökök segítenek Baumnak a számok megfejtésében, kemény kérdéseket tesznek fel és alapos terepmunkát végeznek. "A srácok oroszlánszívűek – mondja Carell. – Bár úgy tűnik, mintha szórakozásból csinálnák az egészet, teljesen odateszik magukat az ügy mellé.”

A Wall Street álnokságát leleplező Baum és pártfogoltjai brutálisan őszinte kereszteslovagokként végzik munkájukat. "Ha Michael Burry a magányos látnok, aki mindenkinél korábban megjósolja a katasztrófa eljövetelét, a FrontPoint elemzői a frontkatonák – mondja McKay. – Hülyéskednek, káromkodnak, ők a jó fejek. A FrontPointot pedig a feldühödött Mark Baum irányítja, aki nem bízik a rendszerben.”

Carell már sokadszor dolgozik együtt McKay-jel. Barátságuk hajnalán együtt játszottak a chicagói Second City komikustársulatban, később pedig együtt készítették a Ron Burgundy-filmeket. Ez még az előtt történt, hogy Carellt Oscar®-ra jelölték a Foxcatcher című életrajzi film gyilkossá váló multimilliomosa, John du Pont megformálásáért. "Steve mindig is remek időzítéssel játszott, de amikor megnéztem őt a Foxcatcherben, csak annyit tudtam mondani: szűzanyám! – lelkendezik McKay. – Teljesen kifeküdtem az alakításától.”

Carell folyamatosan tökélyre törekedett a forgatás alatt. "Mindig túl akarta szárnyalni önmagát. Mondtam neki, hogy ez már príma, mire ő: nem, nem, tudok ennél jobbat is. És tényleg tudott.”

A felkészüléshez hozzátartozott, hogy a filmesek igazi alapkezelőkkel is találkoztak. "Beszéltem pár emberrel ebből a típusból, és megpróbáltam megérteni őket – magyarázza Carell. – Nem arról van szó, hogy az ember megpróbálja szimplán utánozni őket, mert akkor elsikkad a lényeg. Az a cél, hogy elsajátítsuk, ahogyan ezek az emberek gondolkoznak és cselekednek.”

Carell ösztönösen azonosulni tudott karakterének azzal a felismerésével, hogy az általa felfedezett korrupció messze túlnyúlik a Wall Street világán. "A film végére Mark kissé elkeseredik amiatt, hogy látja, a csalás milyen óriási méreteket ölt. Látja, ahogy terjed a galádság az emberi kapcsolatokban és észleli, miként üli torát a legszomorúbb, legalantasabb önzés az erkölcsök terén. Sokkal többet várnánk az embertársainktól.” 

 

Az őszinte megalkuvó

 

Jared Vennett, a Deutsche Bank dörzsölt üzletkötője, akit az Oscarra® jelölt Ryan Gosling alakít, kulcsszerepet játszik abban, hogy Baum elkezd a jelzáloghitel-kötvények shortolásával foglalkozni. "Michael Burry felismerése megerősíti Jared sejtését, hogy az ingatlanpiacon túl jól mennek a dolgok ahhoz, hogy mindez igaz lehessen – magyarázza Gosling. – Jaredet nem kell sokat kapacitálni ahhoz, hogy elismerje, dr. Burry zseniális dolgot csinál.”

A kollégái által Kiscsibének vagy Buboréksrácnak csúfolt Vennett meggyőzi Baumot és társait, hogy a rossz hitelmúlttal rendelkező adósok becsődölése elkerülhetetlen. "Jared a Jenga-torony segítségével szemlélteti Bauméknak, hogy az ingatlanhitelek felépítménye milyen gyenge alapokon nyugszik, és a struktúra biztosan össze fog omlani. Amikor Jared kihúz pár hasábot a helyéről, a torony darabokra hullik.”

Vennett az egyik legfontosabb jelenetben elviszi Las Vegasba Baumot az Amerikai Biztosítási Fórumra. "Jared lényegében azt mondja Marknak, hogy te most a buta pénz ellen fogsz játszani, és én megmutatom neked, valóban mennyire buta ez a pénz – folytatja Gosling. – A FrontPoint csapata Vegasban tényleg meggyőződhet arról, milyen felelőtlenek és arrogánsak az alapkezelők.”

Gosling találkozhatott azzal a Wall Street-i bankárral, akiről a karakterét mintázták. "Sokat segített abban, hogy elsajátítsam a szakzsargont és elmagyarázta, pontosan hogyan történtek a dolgok.”

A film többi főszereplőjével ellentében Jared Vennett a behízelgő modorú Wall Street-i benfenntes mintapéldánya, akinek gondosan belőtt frizurája mindig ugyanolyan tökéletes, mint méret után csináltatott drága öltönyei. Jared a filmnek narrátora is, és néha közvetlenül a közönséget szólítja meg. Gosling a karakter elbűvölő voltát annak szolgálatába állította, hogy tiszta vizet öntsön a pohárba a nagyközönség által nagy mértékben félreértett történettel kapcsolatban.

"Azért is vállaltam el ezt a szerepet, mert a film igyekszik intelligens emberekként kezelni a nézőket – magyarázza a színész. – Egy csomó Wall Street-i kifejezés azért született, hogy a süket dumával átverjék az ügyfeleket. Adam úgy meséli el ezt a történetet, hogy mindenki számára világos legyen, mi történt valójában.”

 

A coloradói kezdők és a zen harcos

 

A nagy dobás harmadik cselekményszálának hősei pályakezdő alapkezelők, név szerint Jamie Shipley (Finn Wittrock) és Charlie Geller (John Magaro). "Charlie neurotikus könyvmoly, Jamie viszont sportember, miközben ő is roppant intelligens – mutatja be a karaktereket Wittrock, akit leginkább az Amerikai Horror Story című sorozatból ismerhetnek a nézők. – Amikor Jamie és Charlie felfedezik az ingatlanlufit és kiszámolják a végeredményt, mindketten a fejükhöz kapnak: bediliztem, vagy ez tényleg így van?”

A két fiatal bróker egy coloradói garázsban tevékenykedik, ahol saját 110 ezer dollárjukból építették fel a 30 millió dollár értékű Brownfield Fundot. Felfogadják az exbankár Ben Rickertet (Brad Pitt), hogy segítsen megszerezni nekik az ISDA (Nemzetközi Csere- és Származtatott Ügylet Társaság) minősítését, amelynek birtokában a brókereket kikerülve közvetlenül tárgyalhatnak a nagybankokkal. "Ben neurotikus végítélet-hívő, aki csak organikus ételt eszik, és meggyőződése, hogy bármelyik pillanatban vége lehet a világnak – mondja Wittrock. – De még mindig megvannak a bankos kapcsolatai, amelyekre Jamie-nek és Charlie-nak szüksége van, hogy shortolhassák az ingatlanpiacot.”

A forgatás megkezdése előtt Brad Pitt utánanézett Ben Rickert rendszerellenes nézeteinek. "Abban hisz, hogy a klímaváltozás és a korrupt gazdaságok tönkreteszik a természeti erőforrásokat – mondja McKay. – Szent meggyőződése, hogy biztosan eljön a világvége ötven-száz év múlva. Brad ezt tökéletesen hozni tudta. Van pár improvizált jelenete, amikor olyanokat mond, hogy ne Monsanto-magvakat ültessetek, hanem természetes eredetűeket. (Ezzel a genetikailag módosított haszonnövények termesztése ellen emeli fel szavát. – a ford.) Vagy a reptéren orvosi maszkot vesz fel. Brad komolyan végigvette, hogy milyen Ben gondolkodásmódja, mert esetében nem egy szimpla világvégemániás futóbolondról van szó. Briliáns elme, akinek minden cselekedetét adatok tömkelege támasztja alá, bár az összhatás kétségtelenül azt sugallhatja, hogy ez az ember komplett őrült. Brad ezért is szórakozott olyan jól a karakter megformálása közben.”

 

 Sztárok magyaráznak

 

A nagy dobás olyan iparágban játszódik, amelynek szereplői laikusok számára érthetetlen kifejezéseket használnak, ezért McKay tudta, hogy szórakoztató módon el kell magyaráznia pár dolgot a közönségnek. "A nézőknek tisztában kell lenniük bizonyos alapfogalmakkal, hogy követni tudják a cselekményt, mert ha olyan kifejezéseket hallanak, hogy 'adósságjellegű kötelezettségek' vagy 'csődbiztosítási derivatíva', értetlenül fogják rázni a fejüket, és elmegy a kedvük az egész filmtől – mondja a rendező. – A bankárok mindent megtesznek azért, hogy a tranzakciók rettentően bonyolultan nézzenek ki, ezért azt találtuk ki, hogy időnként sztárok bukkannak fel a cselekmény során, és elmagyarázzák ezeket a dolgokat a közönségnek.”

Az ügyesen megtervezett kámeók egyike például, amikor Margot Robbie A Wall Street farkasából habfürdőben ülve, pezsgőt kortyolgatva magyarázza el a jelzáloghitel-biztosítások mibenlétét, vagy Anthony Bourdain tévészakács a halmaradékhoz hasonlítja a rossz pénzügyi konstrukciókat.

McKay azért szerződtette Bourdaint, mert tetszett neki, amit a sztárséf A konyhafőnök vallomásaiban írt. "Azt tanácsolja az olvasóknak, hogy soha ne rendeljenek halgulyást, mert a szakács ebbe pakol minden olyan ótvar nyesedéket, amit egyébként nem tudna eladni – magyarázza a rendező. – Rájöttem, hogy ez tökéletes metafora az 'adósságjellegű kötelezettségek' mibenlétének érzékeltetésére, amikor a bankok fognak egy rakás rossz jelzáloghitelt és csúcsminőségű pénzügyi termékcsomagként sózzák rá az ügyfélre.”

A 'szintetikus adósságjellegű kötelezettségek' összeomlása nyomán előálló katasztrofális dominóeffektust McKay úgy illusztrálja, hogy Selena Gomezt és dr. Richard Thaler közgazdászprofesszort beülteti egy kaszinóba. Miközben a professzor az 'extrapolációs torzulás' elméletét ismerteti – a jelenség lényege, hogy ha valami éppen megtörténik, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a jövőben is be fog következni –, Gomez a blackjack-asztalnál ül hatalmas kupac zseton társaságában. "Selena blackjacket játszik, a többiek pedig hasonló tétekkel igyekeznek őt utánozni, mert szintén nyerő szériára vágynak – magyarázza a rendező. – A befektetők is így jártak el, amikor belevetették magukat a jelzáloghitelezésbe az adósságjellegű kötelezettségek rendszerén keresztül, ami aztán mélyrepülésbe vitte az egész világgazdaságot.”

     

 A film szereplői

 

CHRISTIAN BALE (Michael Burry) a The Fighter – A harcos című filmben nyújtott alakításáért Oscar®-t és Arany Glóbuszt kapott számos más rangos díj mellett.

Oscar®-ra és Arany Glóbuszra jelölték az Amerikai botrányért (American Hustle).

Első főszerepét A Nap birodalmában kapta (Empire of the Sun) volt, amelyet Steven Spielberg rendezett.

Fontosabb filmjei: Exodus: Istenek és királyok, A harag tüze (Out of the Furnace), A sötét lovag: Felemelkedés (The Dark Night Rises), Közellenségek (Public Enemies), Terminátor – Megváltás (Terminator: Salvation), A sötét lovag (The Dark Night), Börtönvonat Yumába (3:10 to Yuma), Hajnali mentőakció (Rescue Dawn).

 RYAN GOSLING (Jared Vennett) Oscar®-jelölést kapott a Fél Nelson (Half Nelson) című drámában nyújtott alakításáért, továbbá számos amerikai és nemzetközi kritikai díjban részesült. Arany Glóbuszra és a színészkamara díjára jelölték a Plasztik szerelem (Lars and the Real Girl) főszerepéért. Ugyancsak Arany Glóbuszra jelölték a Kék Valentinért (Blue Valentine).

A hitetlen (The Believer) című 2001-es dráma főszerepe jelentette számára a nagy áttörést, megkapta érte a Sundance fesztivál zsűrijének nagydíját.

További fontosabb filmjei: Csak Isten bocsáthat meg (Only God Forgives), Gengszterosztag (Gangster Squad), Túl a fenyvesen (The Place Beyond the Pines), A hatalom árnyékában (The Ides of March), Drive – Gázt!, Őrült, dilis, szerelem. (Crazy, Stupid, Love.), Véres románc (All Good Things), Szerelmünk lapjai (The Notebook), Kísérleti gyilkosság (Murder by Numbers).

 STEVE CARELL (Mark Baum) Oscar®-jelölést kapott a Foxcatcher című életrajzi film főszerepéért, továbbá a következő díjakra nominálták: Arany Glóbusz, BAFTA (a Brit Film- és Televíziós Akadémia díja), a színészkamara díja (SAG).

A stand-uposként indult Carell 2005-ben kapta első nagyjátékfilmes főszerepét A 40 éves szűzben (The 40-Year-Old Virgin), amelynek forgatókönyvét Judd Apatow rendezővel közösen írta. A film 177 millió dolláros mozis összbevételt ért el, és 100 millió dollárt hozott DVD-n.

További fontosabb filmjei: Minyonok (hang), Ron Burgundy legendája, Ron Burgundy: a legenda folytatódik, Gru 1-2. (Despicable Me 1-2. – hang), A hivatal (The Office – tévésorozat – Arany Glóbusz díj), Míg a világvége el nem választ (Seeking a Friend for the End of the World), Zsenikém – Az ügynök haláli (Get Smart), A család kicsi kincse (Little Miss Sunshine).   

 A film alkotói

 

ADAM McKAY (rendező, forgatókönyvíró) stand-uposként kezdte pályafutását, innen datálódik régi barátsága Will Ferrell-lel. Több sikeres vígjátékot készítettek együtt, amelyeket McKay rendezőként és társ-forgatókönyvíróként jegyzett: Tesó-tusa (Step-Brother), Taplógáz (Talladega Nights), Pancser police (The Other Guys), Ron Burgundy legendája 1-2.

Ferrell-lel és Chris Henchyvel működteti a Funny or die produkciós céget, amely vicces videókat készít a legkiválóbb komikusok részvételével. Weboldaluk évi 35 millió letöltést ér el.

 BRAD PITT (producer / Ben Rickert) legutóbb felesége, Angelina Jolie Pitt oldalán volt látható A tengernél (By the Sea) című drámában, amelynek forgatókönyvírója és rendezője Jolie Pitt volt.

Brad Pitt napjaink egyik legerőteljesebb és legsokoldalúbb színésze, aki producerként is egyre nagyobb sikereket arat Plan B Entertainment nevű cége élén.

2013-ban Oscar®-t kapott a 12 év rabszolgaság (12 Years a Slave) producereként. A Harag (Fury) című háborús filmben egy Sherman tank parancsnokát alakította.

2013-ban a Z világháború (World War Z) főszereplője és producere volt, a film az év egyik legnagyobb sikere lett, a folytatás előkészületben van. 

Ridley Scott Oscar®-díjas Thelma és Louise című filmje (1991) hívta fel először a világ figyelmét Brad Pittre, amelyben elragadó csavargót alakított. Ezt követte a szintén Oscar®-díjas Folyó szeli ketté (River Runs Through It – r. Robert Redford), majd a Kalifornia – A halál nem utazik egyedül és a Tiszta románc (True Romance – r. Tony Scott). Pitt ezután hatalmas kritikai sikert aratott David Fincher két filmjében: Hetedik (Se7en), Harcosok klubja (Fight Club). 2005 egyik legnagyobb filmsikere volt a Mr. és Mrs. Smith, a Blöff (Snatch) pedig kultikus státuszt vívott ki magának.

Pitt cége, a Plan B Entertainment mozifilmeket és tévés produkciókat egyaránt gyárt. A korábbi filmek a teljesség igénye nélkül: A tégla (The Departed), Hatalmas szív (A Mighty Heart), Pippa Lee négy élete (The Private Lives of Pippa Lee), Charlie és a csokigyár (Charlie and the Chocolate Factory), Trója (Troy), Ízek, imák, szerelmek (Eat Pray Love), Kés, villa, olló (Running with Scissors), Ha/Ver (Kickass).


 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK