2024.12.29., vasárnap - Tamás, TamaraZalaegerszeg időjárása

Archivum

Hungarikum és szellemi örökség

2015. június 23. kedd, 08:56
Címkék:

Századik fennállását ünnepli idén a Magyar Védőnői Szolgálat, amit a közelmúltban nemzeti értékként hungarikummá minősítettek. A centenárium alkalmából tartott emlékülést a Zala Megyei Kormányhivatal a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban, melyen köszöntötték a megjelent közel 300 védőnőt.

 vedono cent 1

Emlékülés a védőnői szolgálat centenáriuma alkalmából

Dr. Pál Attila, a megyei közgyűlés elnöke köszöntőjében felidézte, hogy az Országos Stefánia Szövetség 1915. július 13-i megalakulása biztosította a védőnői szolgálat intézményesedését hazánkban. Megemlítette 1927-ben létrejött Zöldkeresztes Egészségügyi Szolgálatot is, ami már akkor egyedülálló volt Európában. Mint mondta, nem véletlen, hogy a kormány nemzeti értékként hungarikummá minősítette a védőnői szolgálatot, ami elkötelezettségét is mutatja a szervezet felé.

vedono cent 2

Dr. Sifter Rózsa, a Zala Megyei Kormányhivatal főigazgatója méltatta, hogy a Magyar Védőnői Szolgálat 2013 szeptemberében bekerült a Magyar Szellemei Örökség tárházába, így a Magyar Örökség Díjat viselheti valamennyi védőnő, aki a hivatását gyakorolja. Az egészségügyi alapellátás egyik erős pillérének nevezte a védőnői hálózatot, hozzáfűzve azt, hogy a kormány törekvése a védőnői szolgálat fejlesztése, és hogy a megbecsülés megmutatkozzon a fizetésben és a munkakörülményekben. Kiemelte, a védőnők 1915 óta a várandós anyák és a család legfontosabb szövetségesei. Óriási felelősséggel járó hivatásukat egyaránt jellemzi a tudás, a bizalom, a hitelesség és az empátia. Mint mondta, védőnőnek lenni időtálló feladat, hiszen munkájukra mindig szükség lesz.

vedono cent 3

Bábiné Szottfried Gabriella, a centenáriumi programsorozat koordinátora beszédében a bizalom, a kapcsolat és a megújulás hármasával jellemezve a védőnők munkáját. Felidézte, hogy a megalakulás éveiben a katasztrofális gyermekhalandóság csökkentése, a járványok megfékezése, a tudatlanság és a babona elleni küzdelem volt a fő feladat. Ma már nem az a gond, hogy kevés a rendelkezésre álló ismeret, ellenkezőleg, ahhoz kell a védőnők segítsége, hogy az édesanyák rátaláljanak a hiteles információkra. Úgy fogalmazott, a védőnői munka az élet legszebb hivatása, hiszen már a születés előtt egészen az óvódás, iskolás korig segítik az anyukákat és gyermekeiket. Sőt, a védőnők ma már méhnyakszűrést is végezhetnek.

vedono cent 4

A folytatásban Kahlichné prof. dr. Simon Márta a százéves védőnői szolgálat pártfogóiról és jeles személyiségeiről tartott előadást, Odor Andrea országos vezető védőnő az ellátás mai kihívásait részletezte, dr. Paizs Teréz megyei tisztifőorvos pedig a Zala megyében élők egészségéről adott képet. Tóth Lenke megyei vezető védőnő a helyi sajátosságokról szólt, majd zalai védőnők személyes élményeiket megosztva beszéltek munkájukról.

A centenáriumi emlékülés végén kitüntetéseket adtak át. Lelkiismeretes szakmai munkájáért a kormányhivatal emléklapját kapta Tornyos Angéla, Varga Anita, Kóródiné Fazekas Edit, Krajczár Jánosné, Visi Zoltánné, Kardos Beáta, Dencsné Krucsai Hajnalka, Varga Éva, Plander Tiborné, Szakonyi Imréné, dr. Gyarmathyné Nyári Magdolna, Horváth Beáta valamint Golen Jánosné. A megyei közgyűlés elnöke pedig négy évtizedes kiemelkedő hivatástudattal végzett szakmai munkájáért Zala Megye Címere Emlékplakettet adományozott dr. Nagyné Czibor Éva keszthelyi területi védőnőnek.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK