2025.01.13., hétfő - VeronikaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Fogas kérdésekről

2012. február 10. péntek, 17:46
Címkék:

Sokan vélik azt, hogy az ápolt külső első velejárója az öltözék. A jó megjelenéshez azonban kevésnek bizonyulhat a kifogástalan öltözet, ha fogaink ápolatlanságról árulkodnak. A szájhigiéniának, a fogak rendszeres tisztításának nemcsak esztétikai jelentősége van, jó közérzetünk, egészségi állapotunk is múlik rajta.


szajhigiene22


Amit a szájhigiéniáról tudni érdemes

 

– Megfelelő szájhigiéniával és helyes táplálkozással ugyan sokat tehetünk fogaink egészségéért, de így sem kerülhetjük el a rendszeres fogászati szűrést. A felnőtteknek évente, gyermekeknek félévente érdemes elvégeztetni a szűrővizsgálatot, mely nem csupán a fogazat, hanem az egész szájüreg állapotának felmérésével jár – mondja dr. Felházi Marianna, fogszakorvos. – A szuvas fogak mellett fogazati és állkapocs rendellenességekre, valamint szájüregi daganatos megbetegedésekre is fény derülhet, éppen ezért ajánlott a szűrővizsgálat egy egész életen át, még a teljes foghiány mellett is.

– Hogyan ápoljuk helyesen fogunkat?

– A helyes fogápolásban a technika és a rendszeresség egyaránt szerepet játszik. Az lenne az ideális, ha a rendszeres fogmosás természetes része lenne a napi rutinnak. Mindez megelőzésben is nagyon fontos, mert ma sajnos az emberek többsége csak akkor jut el a fogorvosi rendelőbe, ha már fáj vagy mozog a foga, illetve vérzik az ínye. Mivel a tejfogak is igénylik az ápolást, a rendszeres fogmosásra már a kiskorban kell rászoktatni a gyermekeket, melynek sikerében nagy szerepe van a szülői példamutatásnak.

A fogorvoshoz járást sem lehet elég korán kezdeni, első alkalomként ajánlom a szűrővizsgálatot. A szülővel érkezve megismerkedhetnek a gyerekek a rendelővel, a doktor nénivel, vagy bácsival, aki a későbbiekben, ha beavatkozásra lesz szükség, nem is lesz olyan félelmetes a szájkendőjében.

– Mi történik a szűrés alkalmával?

– Tájékoztatjuk a pácienseket foguk állapotáról, a teendőkről, például melyik fog igényel tömést. Beszélünk a helyes fogápolásról, milyen fogkefét, melyik fogkrémet javasoljuk. A minimum napi kétszeri fogmosás körkörös masszírozó mozdulatokkal sokat jelent fogunk és ínyünk egészségének megőrzése érdekében. Érdemes rendszeresen használni a fogselymet és a szájvizet.

A fogszuvasodás és a fogágy-betegségek kialakulásában genetikai hajlam is szerepet játszik, de szűrővizsgálattal elejét tudjuk venni a nagyobb bajnak. Az időben felfedezett fogszuvasodás ugyanis kevesebb "szenvedéssel" jár a páciens számára. Nem szabad megvárni, míg fáj a fogunk, melynek következménye gyökérkezelés, foghúzás, majd fogpótlás lehet, mely nemcsak időben, de anyagiakban is súlyosabb terheket von maga után.

Sajnos azt tapasztaljuk, hiába vannak tisztában az emberek a helyes száj- és fogápolással, a gyakorlatban még sem végzik kellő szorgalommal. Az emberek többségének elhanyagolt a fogazata, ami nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi probléma. Súlyosabb következményként emésztőrendszeri, valamint szív- és érrendszeri megbetegedések léphetnek fel.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK