2024.12.03., kedd - FerencZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Nyilvántartás készült a zalaegerszegi faállományról

2022. november 07. hétfő, 17:48
Szerző: Pánczél Petra; Fotó: pP
A város értékes és veszélyeztetett faállományáról készített nyilvántartást a zalaegerszegi Városvédő Egyesület. A felmérés tanulságairól, valamint az így létrejött fakataszter szerepéről a legutóbbi közgyűlésen számoltak be a tagságnak.

A civilek felügyelik az értékes fákat

Czeglédy András, a szervezet elnöke az ülés előtt lapunknak elmondta: nyolc évvel ezelőtt foglalkoztak először a témával. Akkor fényképek és rövid leírások segítségével térképezték fel a belváros értékes és veszélyes fáit, a Kossuth utca – Kosztolányi utca – Kazinczy tér – Csány tér vonalon. Az akkori felmérésből kiderült, hogy milyen probléma van a faállománnyal, milyen veszélyek fenyegetik a legöregebb, vagy éppen a városképileg fontos fákat.

Száradás, korhadás, egyéb betegségek jöhetnek szóba, melyekre sokszor nem is figyelünk oda. Pedig a fák szépségükön és a környezetre gyakorolt pozitív hatásaikon túl, veszélyesek is lehetnek, ha például egy erős vihar leszaggatja a meggyengült fa ágait, vagy esetleg az egész fát kidönti a járdára. Az adatbázissal a faállomány állapota jól nyomon követhető.

A városvédőknek sikerült tovább lépniük a nyolc évvel ezelőtti, amolyan „házi” nyilvántartáshoz képest. A közelmúltban ugyanis pályázati forrásból, 350 ezer forint értékben egy speciális szoftvert vásároltak. A számítógépes nyilvántartás rendszámmal látja el a fákat, ami lehetővé teszi, hogy közfelügyelet alá vonják a faállományt, főleg ha majd az egyesület honlapján keresztül nyilvános is lesz a rendszer.

Első körben száz belvárosi fa került a kataszterbe: a legöregebb, legveszélyeztetettebb és a városképi szempontból értékes fákat válogatták be. A pályázat ideje alatt az adatbázist folyamatosan szeretnék frissíteni; akár a lakosság, akár vállalkozók bevonásával. A cél az, hogy a határidő lejárta után a rendszert átadják az önkormányzatnak. Az egységes nyilvántartás teszi ugyanis lehetővé a faállomány tervezését és fenntartását. A civil szervezet pedig mindehhez szakmai hátteret szeretne nyújtani a jövőben is – fogalmazott Czeglédy András.

Hogy a belváros mely részén vannak azok a fák, amikre fokozottan figyelni kell, arról dr. Horváth Rudolfné kert- és tájépítész, az egyesület fafigyelő munkacsoportjának vezetője beszélt az ülésen. Többek között elmondta: a Deák téri és a múzeum előtti platánok, a Kazinczy téri hársfa, a Kossuth téri Himalája cédrus, vagy szemben a Keresztury téri japánakác értékes és városképileg is fontos. Ezenkívül több városi fasor (Platán sor, Bíró Márton utca, Zrínyi út) egy-egy értékes, vagy veszélyeztetett fája is bekerült a nyilvántartásba. Ennek segítségével folyamatosan nyomon lehet követni állapotukat, vagy megtervezni egy-egy beteg, elszáradt fa esetleges cseréjét.

Az adatbázist szeretnék minél előbb a lakosság számára is hozzáférhetővé tenni.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK