Vezető hírek
Érzékenyítő foglalkozások diákoknak
Nyílt nap a volt ÁVH központban
Az emléknap alkalmából Erős Krisztina, a múzeum történésze elmondta: 1947. február 25-én tartóztatták le Kovács Béla kisgazdapárti politikust. Ez a nap a jelképes kezdete mindannak, ami a kommunisták rovására írható az ezt követő időszakban. Legyen szó letartóztatásokról, padláslesöprésről, egyházüldözésről, kuláklistáról, kitelepítésekről, vagy gazdasági ellehetetlenítésről. Alig akadt olyan család, akit valamilyen formában mindez ne érintett volna. A jéghegy csúcsát a letartóztatások és a kitelepítések jelentették, melynek „motorja” az ÁVH volt.
Zalaegerszegen 1950-ben költözött a Mártírok út 5-7. számú épületbe az Államvédelmi Hatóság (korábban a Csány téri egykori csendőrlaktanya volt az otthonuk). A történész hangsúlyozta: az öt évvel ezelőtt itt kialakított Kommunizmus Áldozatainak Emlékhelye a közvélekedéssel ellentétben nem börtönmúzeum, hiszen az alagsori részekben nem börtön működött, hanem fogda. A letartóztatott személyeket ide hozták kihallgatásra, hogy különböző módszerekkel vallomásra bírják őket. Az épület tehát „csak” egy átmeneti helyszín volt a letartóztatottak számára, akiket aztán pár nap után továbbszállítottak.
Ebben az eredeti környezetben, mintegy 80 négyzetméteren jött létre az emlékhely. A többszintes kiállítótérben portásfülkét rendeztek be, de az ügyeletes tiszt szobája is megtekinthető korabeli tárgyakkal, dekorációkkal. Az alagsorban pedig a zárka, valamint a kínzó- és vallatóterem található. De néhány olyan személy életével is megismerkedhet a látogató, aki annakidején maga is megpróbáltatásokon ment itt keresztül.
Szabó Tímea múzeumpedagógus érdeklődésünkre elmondta: a február 25-i emléknapon mindig ingyenesen látogatható a kiállítóhely, és ez alkalomból rendszeresen hívnak iskolás csoportokat. Idén több zalaegerszegi gimnáziumból és szakközépiskolából érkeztek osztályok, félórás turnusokban. A diákokat felváltva kalauzolták a múzeumpedagógusok. A cél az, hogy a gyerekeket megérintse mindaz, ami az 1950-es években itt zajlott. Egy érzékenyítő programról, bevezető foglalkozásról van szó, melynek során néhány jellegzetes tárggyal, hanganyaggal és az itt fogva tartott személyek tragédiájával ismerkedhetnek meg.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Közgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján ZalaegerszegenMarosvásárhelyre érkezett a Zala Vármegyei Utazó Tárlat -
rovatunk hírei
Jótékonysági koncert Berkes Dánielért és családjáértKiállítás és színház SényénAdventi koszorúkészítés - Csak természetesenBibliofülke 10Tudományos Stand Up Estek - Megoldatlan ügyek felderítéseÍzek, Történetek, Pálosok - Rendhagyó tárlatvezetés pálinkakóstolássalHangszertár - NagykapornakÜnnepeljük Fischer Györgyöt az Országépítő szobornálVilágjáró - JapánDesign: ellenség vagy barát? top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?