2025.01.04., szombat - Titusz, LeonaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

150 éve nyílt meg a zalaegerszegi Ady-iskola jogelődje

2024. november 28. csütörtök, 14:13
Szerző, fotó: Pánczél Petra
150 évvel ezelőtt csengettek be először a mai Zalaegerszegi Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola jogelődjének számító polgári leányiskolába. Az épület azóta is oktatási célokat szolgál; ma az Ady-iskola régi épületszárnyaként tekintünk rá.

Az első évtizedekben polgári leányiskolaként működött

Az évforduló alkalmából iskolatörténeti kiállítás nyílt az előbb említett régi – vagyis Ady utcai – épületrész egyik tantermében. Mint azt Czigány László iskolaigazgató a résztvevőket köszöntve elmondta: az idei tanév alkalmat ad az iskola múltjának jobb megismerésére. Emellett számos programot szerveznek a jubileum kapcsán. A kezdetek óta sok minden történt, s bár az épület 150 évvel ezelőtt polgári leányiskolaként nyitotta meg kapuit, már jó ideje koedukált oktatás folyik. Az intézmény a 20. század közepén felvette Ady Endre nevét (vélhetően előbb Ady utcai iskolának hívták), a képzés pedig művészeti tagozatokkal és gimnáziumi évfolyamokkal is bővült – tette hozzá az igazgató.

Az ünnepség alkalmából köszöntőt mondott Balaicz Zoltán polgármester, aki felidézte, hogy ő maga is e falak között töltötte tanulóéveit. Nemcsak az általános iskolát, hanem a gimnáziumot is. Sőt, épp ebben a teremben érettségizett, ahol most az iskolatörténeti kiállítás nyílt. Mint mondta: a jövőben tervezik az Ady-iskola régi épületszárnyának felújítását, energetikai korszerűsítését. Szeretnének továbbá egy emléktáblát felállítani a polgári leányiskola néhai igazgatójának, Grész Irmának, aki egykor fontos szerepet játszott a város közéletben.

A kiállítást dr. Kostyál László művészettörténész (korábban az iskola tanára), a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának tudományos igazgatója nyitotta meg. A tárlatot ugyanis a Göcseji Múzeum munkatársai állították össze, a közgyűjteményben található korabeli tárgyakból, dokumentumokból. Mint fogalmazott: a múzeum az elmúlt héten elismerő oklevelet vehetett át a „Nőnek lenni akkor…” című időszaki kiállításért. Ennek a népszerű tárlatnak az egyik szereplője Grész Irma egykori iskolaigazgató volt, így a róla szóló rész bővített változatát hozták most el az Ady-iskolába. A korabeli tárgyakból, dokumentumokból egy egész tantermet rendeztek be, megidézve a 19. század végének, 20. század elejének iskoláját, a korszak jellegzetes berendezési tárgyaival, kellékeivel, fotóival együtt.

A kiállítás kurátora Erős Krisztina történész-muzeológus, az ünnepség alkalmával egy rövid tárlatvezetést tartott. Bevezetésképpen elmondta: a kiállítás a polgári leányiskola történetét eleveníti fel, emellett Grész Irma életútjába is betekintést nyerhetnek a látogatók. De azt is megismerhetik, hogy milyen műveltségi, közismereti és gyakorlati tárgyakat tanultak akkoriban a lányok. A falon látható egy olyan fotó is, mely az iskola egyik osztálytermében készült. Ezenkívül régi iskolapadot, táblát, mértani eszközöket, korabeli tankönyveket, füzeteket, bizonyítványt és tornaszereket is bemutatnak. Utóbbival kapcsolatban elhangzott: mivel Grész Irma számára (aki 1915-től 1942-ig vezette az intézményt) nagyon fontos volt, hogy a leányiskola tanulói rendszeresen részt vegyenek kirándulásokon, gyalogtúrákon, testnevelés órákon, ezért egy tornatermet is berendeztek a sarokban. Emellett az Abigél című filmből is látható egy jelenet, mely azt mutatja be, hogy a századelőn a diáklányok milyen ruhában végezték a tornagyakorlatokat. 

Az Ady150 programsorozat keretében nyílt minikiállításhoz játékos feladatok is kapcsolódnak, Grész Irma pedig a technika segítségével egyes szám első személyben el is meséli saját életútját.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK