Vezető hírek
Türelemüveg kálváriajelenettel
Üvegbe csúsztatott kompozíció a 19. századból
A türelemüveg – más néven bányászpalack, vagy türelemmunka – szűknyakú üvegben elhelyezett, faragott ábrázolást jelent. A kompozíciót régi orvosságos üvegekben, vagy valamilyen hutaüvegben helyezték el. Az első ismert európai türelemüveg a 16. századból való, az első hazai üvegbe épített kompozíció pedig a 18. században készült. Utóbbi egy vadasparkot ábrázol – idézte fel érdeklődésünkre a türelemüvegek rövid történetét Kiss Nóra, a múzeum etnográfusa.
A polgármesteri hivatal vitrinjébe kerülő darab a 19. század végéről származik, és egy jellegzetes kálváriajelenetet ábrázol. A kompozíció középpontjában a keresztre feszített Jézus áll, mellette a két latorral. Az üveg többi részét pedig a szenvedés eszközei – vagyis a Krisztus elárulásával, megkínzásával és keresztre feszítésével kapcsolatos tárgyak – töltik ki. Középen látható egy kakas, ami arra utal, hogy a hajnali kakasszóra háromszor árulta el Péter Jézust. Belülre pedig még a harminc ezüstpénzt is elhelyezte az alkotó.
A néprajzos hozzátette: azt nem tudjuk, hogy egy-egy türelemüveg mennyi ideig készült. Mint azt a neve is jelzi, türelemjáték volt ez. A jeleneteket kétféle módon lehetett összeállítani: vagy előre megépítették az egész kompozíciót úgy, hogy az összecsukható legyen. Ezt óvatosan az üvegbe csúsztatták és egy fonal segítségével szétnyitották. A másik eljárás az volt, hogy az apró elemeket egyesével illesztették az üveg belsejébe. Ilyenkor finom csipeszt, fogót, vékony drótkampót használtak. Az alkatrészeket csirizzel, enyvvel, vagy pici ékkel rögzítették egymáshoz.
Türelemüvegeket általában bányászok, börtönrabok, vagy ügyes kezű pásztorok készítettek, és dekorációs célokat szolgáltak. A Magyar Olaj-és Gázipari Múzeumban 3-4 szintes, bányászmunkát bemutató üvegeket is láthatunk. A Göcseji Múzeum gyűjteményében inkább a kálváriajeleneteket ábrázoló dísztárgyak kerültek.
Ehhez hasonló, belülről díszített üvegpalackok napjainkban is készülnek, sőt vannak, akik a régi darabok restauráláshoz is értenek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A zalaegerszegi Mindszentyneum épülete is versenyez az ArchDaily 2025-ös Év Épülete díjáértA friss diplomások legfontosabb igénye a rugalmasság, szabadság és a versenyképes fizetésÖt tipp, hogyan kezelheti sikeresen a pénzügyeitRendkívüli intézkedések Zalában a kiskérődzők pestise miattA múzeumi élet pillanatképeiElsodorta a kerékpárost, majd továbbhajtott Nagyanyáink hímzései a Göcseji TudásközpontbanKarambolozott két jármű BagodbanÉvértékelőt tartott a Zalatriatlon EgyesületJövő héten újabb forgalomkorlátozás lesz a Baross-liget környékén -
rovatunk hírei
Kinizsi és a Pálosok - Tárlatvezetés a Pálosok rendtörténeti kiállításbanVilágjáró - Benin (Afrika)Geobotanikai séta a Hévízi-tó körüli véderdőbenÉrtékadó lélekhangok - Bubits TündePillanatképek - Előadások a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóanKÖTETLENÜL - Ascher Tamás rendezővelA siker receptje - Kihívások és tanulságok az eltérő területek vállalkozóinak szemszögébőlGasztroséta HévízenHódolat a fénynek - VESZELI LAJOS festőművész kiállításaDrabik István és Drabik Tamás - kiállítás top 10
Már a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaLengyelországban jártak a SzéchenyisekRendkívüli intézkedések Zalában a kiskérődzők pestise miattCselló, ahogy ők szeretikTeljeskörűen megújul a keszthelyi Georgikon külső campusaA zalaegerszegi Mindszentyneum épülete is versenyez az ArchDaily 2025-ös Év Épülete díjáértNagyanyáink hímzései, falvédői a Göcseji TudásközpontbanÖt tipp, hogyan kezelheti sikeresen a pénzügyeit