Vezető hírek
Hetés kincseiből nyílt tárlat
A szervezők pedig azt remélik, hogy a minták újragondolásával egyre inkább helye lesz e sok szépségnek a XXI. századi lakástextileken, ruhákon, kiegészítőkön. Hetés alatt Zala megye délnyugati részét értjük, a Kerka és a Lendva folyók között. Eredetileg hét falut jelentett, melyek, „háza” végződésűek (például Bödeháza, Gáborjánháza), más kutatók szerint a nevezett területen 17 település tartozott hozzá. Az azonban biztos, hogy a trianoni diktátum szétszakította a néprajzi tájegységet, s ma a magyar-szlovén határ két oldalán igyekeznek az egykori rokoni és baráti kapcsolatok helyén kulturális kapcsolódást létrehozni. Civilek, lokálpatrióták dolgoznak az ezt segítendő közös projekteken.
Így 2015-ben a Mesés Hetési Zöldút program az Európai Tanács Tájdíját érdemelte ki, mondta a megnyitón Skrabut Éva, a szervező népművészeti egyesült vezetője. Majd hozzátette, a jelen kiállítás is egy pályázati felhívással indult útjára. Néprajzi tanulmányok és viseletek újragondolása vezetett a mostani tárlatig, melynek célja a máig megőrzött hetési kultúra és hetési települések, valamint az itt egykor jellemző gazdag viselet és lakástextil megmutatása.
Sokan próbálták menteni ennek az elzárt területnek az archaikus és a paraszti világgal együtt letűnő néprajzi kincseit. Így többek között Virágh Béla és felesége, akik a hetési szőtteseket kutatták és tanították a készítését 1960-80 között az akkori háziipari szövetkezetekben. Majd a ’90-es évektől Hácskó Imréné vette át szerepüket. Az ő tudására alapozva kezdte meg a Zalai Népművészeti Egyesület a hetési szőttes készítés újratanítását. De kiemelhető a sorból még Török Eta népi iparművész is, többségében az ő tanítványai a mostani kiállítók.
Elméleti téren pedig dr. Kerecsényi Edit néprajzos tanulmányaira lehetett alapozni. A kiállított munkák egy részének eredetije zalaegerszegi, nagykanizsai és muraszombati múzeumokból származik, a rekonstruált ruhákat pedig népművészek, néptáncosok, népdalénekesek teszik ismertté országszerte. A jövőbeni cél a minták modern formába öntése, a ruhák újragondolása, hogy a mindennapjaink részévé váljon a jelenlegi kiállítási anyag, melyből katalógus is készül majd a későbbiekben.
A megnyitón köszöntőt mondott még Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhely tárvezetője, aki a hagyományőrzés nehézségeiről, a politikai, gazdasági és társadalmi háttérről beszélt.
Népzenével közreműködött ifj. Horváth Károly, a Népművészet Ifjú Mestere.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A József Attila Városi Tagkönyvtár lett a legszebb díszítésű könyvtár Fákat döntött meg a szél ZalaegerszegenMásodfokú (narancs) meteorológiai riasztást adtak ki Zala vármegye területéreÉletet mentett a szén-monoxid-érzékelőEZE sajtótájékoztató közgyűlési döntésekrőlMegnyitják a felújított páterdombi gyalogos aluljárótÚjabb kerékpárutak épülnek Zala megyébenKözgyűlés utáni sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióHogyan váltsunk Ügyfélkapu+-ra?Fának csapódott egy autó Bocfölde térségében, egy 16 éves lány életét veszítette -
rovatunk hírei
"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Újdonságok a gyenediási piaconTermálfürdő és szálloda az egyensúlyértA vendéglátós szakma színe-javaHévízi virágosítása meleg színekkelJapán méhész delegáció ZalábanAranykorúak juniálisaPiknik a VizslaparkbanTour de Hongrie bicajversenyNe mobiloz biciklizés közben! top 10
Magyar Péter a zalaegerszegi Mérleg térenMegnyitják a felújított páterdombi gyalogos aluljárótSzerda hajnaltól Veszprém és Ajka között szünetel a vasúti forgalom, pótlóbuszok viszik az utasokat Hogyan váltsunk Ügyfélkapu+-ra?Fának csapódott egy autó Bocfölde térségében, egy 16 éves lány életét veszítetteMikulás sétát szervezett a Bogáncs ÁllatmenhelyZalai pedagógus is szerepel a Rátz Tanár Úr Életműdíj kitüntetettjei közöttAdventi hangverseny a Liszt-iskolábanAdventi bazár a Waldorf-iskolában50 éves a Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar