Vezető hírek
A ruhátlanságtól az alapkosztümig
Az egykori állandó kiállítás termeinek egy része romkocsmává alakult, ahol különböző koncertekkel, valamint slam-poetry esttel szórakoztatták a közönséget. A tér másik felében pedig divattörténeti kiállítás-, előadás és divatbemutató is zajlott. Ez utóbbin a Munkácsy-iskola diákjainak kreációit vonultatták fel. A földszinti Kisfaludi terem előbb a mesekedvelők, majd a táncosok találkozóhelye lett. Mindeközben kvízjátékon, előadásokon, Béres Katalin történész jóvoltából éjszakai sétán, dr. Kostyál László művészettörténész vezetésével pedig freskó-kiránduláson is részt vehettek az érdeklődők.
Változatos programok a Múzeumok éjszakáján
Aktkiállítás - a ruhátlanság művészi megjelenítése
Az időszaki kiállítóteremben Aktok a múzeumban címmel nyílt egy tárlat, mely az intézmény különböző gyűjteményeiből válogatta ki az egyes korszakokra jellemző aktábrázolásokat. A neolitikum termékenységi szobrocskáitól kezdve, egészen az 1970-es, ’80-as évek, ruhátlan nőket ábrázoló kártyanaptáraiig. A kiállításon természetesen több ismert festő- és szobrászművész alkotása is jelen volt. Így például Kisfaludi Stróbl Zsigmond, Németh János, Fischer György művei, vagy Frank Frigyes, Benyó Ildikó festményei is bemutatásra kerültek.
A Munkácsy-iskola diákjainak kollekciója a kifutón
Mint az a tárlat kísérőszövegéből kiderül: az akt szót a 19. századi német festők kezdték használni a ruhátlan emberi test kifejezésére. Maguk az aktábrázolások persze ennél sokkal régebbi időkig nyúlnak vissza. A ruhátlanság legősibb formája a termékenységi kultuszokhoz kapcsolódott; eleinte csak női testek, torzók jelentek meg. A görög, majd római művészetben az emberi test esztétikumát hangsúlyozták ki, de az ábrázolások fokozatosan erotikus töltetet is kaptak. A keresztény középkor erkölcsi szigora csak a legszükségesebb esetben – és mindenféle érzéki utalás nélkül – tűrte el a mezítelenséget (például paradicsomi jelenet). Ez a szigor majd a reneszánsz kortól csökkent. Az aktábrázolások aztán a 19. századra váltak önálló műfajjá a képzőművészetben. A ruhátlanság azóta is fontos eszköze a művészetnek, de nemcsak erotikus tartalmak, vagy a női/férfi test szépségének/erejének kifejezésére szolgál. Hiszen az ártatlanságot, szegénységet, kiüresedést, romlottságot, megalázottságot éppúgy megjeleníthetjük általa.
Romkocsmahangulat
A Múzeumok éjszakáján a ruhátlanságtól egészen a legújabb divathóbortokig is eljuthatott a látogató. Stílus és ember címmel Daday Leonóra, a kompetens női öltözködés szakértője tartott előadást, melynek során divattörténetről és számos aktualitásról is szó esett. A szakértő szerint napjainkban egyre inkább fontos, hogy a nők tudatosan válasszák ki, hogy hová, milyen alkalomra, mit vesznek fel. Azt vallja, hogy ne elsősorban a divat, hanem a stílusunk, egyéniségünk, testalkatunk legyen a befolyásoló ruhavásárláskor. Vagyis az aktuális divatból válasszuk ki azt, ami a legjobban illik hozzánk, amit a legjobban tudunk hasznosítani.
Daday Leonóra stíluskommunikátor
A stíluskommunikátor szerint azt is mindig mérlegeljük, hogy „hölgyszerepben”, vagy „tanult női szerepben” indulunk-e valahová, a kettő ugyanis eltérő öltözéket kíván. Az előbbi esetben nőként veszünk részt valamely eseményen (bál, estély, randevú), az utóbbi viszont munkához, tanuláshoz kötődő szituációt feltételez. Tárgyaláson, vizsgahelyzetben pedig nem célszerű nőiségünket túlzottan hangsúlyozni. Vagyis ilyenkor egy egyszerűbb vonalvezetésű alapkosztümöt, vagy kevésbé díszes, mintás ruhát válasszunk. A virágminta például most nagyon divatos, ám az ilyen típusú szoknyák, felsők, egész ruhák mégis inkább szabadidős ruhadarabok. Nem üzleti tárgyalásra, vagy irodába valók. A szakértő szerint az alapkosztüm azért is fontos, mert az alsó és felső részét más-más ruhadarabokkal kombinálva, gyakorlatilag a hét minden napján hordható. Mégsem lesz unalmas viselet.
Az üressé vált kiállítótérben graffitizni is lehetett
A hagyományokhoz híven az idei múzeumi éjszaka programjaiba is bekapcsolódott a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár, a Zalaegerszegi Törvényszék és a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum is. Az érdeklődők az ötvenes-hatvanas évek könyveivel és zenéivel ismerkedhettek, bűnmegelőzési filmet nézhettek, de kincskeresés is várta a közönséget.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Feldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
Agrárpetíciót indított a MAGOSZ és a NAKAktuális és előremutató témákat hoztak a hallgatók a kari TDK-raKoncert a Koraszülöttek világnapja alkalmábólNovember 25-től indul az Egerszegi AdventApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villát10 éves a zalaegerszegi BibliofülkeBuza Sándor volt a Lokálpatrióta Klub vendége Kell-e kereszt a Szabadság-szoborra?Épületek és kompozíciók az Ady-iskola regionális rajzversenyénKözös út a Göcseji Tudásközpontban top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?