2024.11.21., csütörtök - OlivérZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Nem csak város, otthon is

2017. május 13. szombat, 18:35
Szerző: V.Zs.; Fotó: Seres Péter
Zalaegerszeg első, 1247-es írásos említésének 770. évfordulóján ünnepi közgyűlésre került sor a város dísztermében. A házigazda Balaicz Zoltán polgármester köszöntötte a megjelenteket, köztük Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkárt, Szita Károlyt, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnökét, Vigh László országgyűlési képviselőt, Fekete Györgyöt az MMA elnökét, valamint a megye és a város számos közéleti személyiségét.

Ünnepi köszöntőjében a polgármester felidézte: a veszprémi püspök 1247-ben adott ki egy rendelkező oklevelet, ebben az okiratban még „Egurscug” néven szerepelt a város. Zalaegerszeg az évszázadok során Zala vármegye központjává vált, 1526 előtt már két alkalommal tartottak megyegyűlést. 1732-ben épült fel a vármegyeháza, innentől kezdve végleg és hivatalosan is Zalaegerszeg lett a megyeszékhely. Itt emelte fel szavát a haladás és a magyarság érdekében Deák Ferenc és Csány László. A róluk készült festmények láthatók a díszteremben.

- A nagy ősök példája kötelez bennünket. Történelmünk bizonyítja, hogy a mi városunk sosem elégedett meg azzal, amit a külső erők kiszabtak számára. A sorsfordító pillanatokban mindig maga vette kézbe a sorsát, és a polgárok összefogásával mindig elérte célját – fogalmazott Balaicz Zoltán, majd arról beszélt miért is alakul ki az emberekben oly szoros kötődés a szülővároshoz és mit jelent neki személyesen, hogy a város polgármestere lehet. – Nekem a szülőhelyem, lakóhelyem polgárainak bizalma erőt ad a legnehezebb feladatok megoldásához. Zalaegerszeg nem csak város, hanem otthon is – mondta, majd arra emlékeztetett, a múlt tetteire emlékezve, azokból erőt merítve kell tovább építeni a zalai megyeszékhelyet. - „A jövőnek sok neve van. A gyenge úgy hívja: elérhetetlen. A gyáva úgy, hogy ismeretlen. A bátor pedig lehetőségnek nevezi!” – a polgármester Victor Hugo szavaival zárta ünnepi köszöntőjét.

770 éves születésnapját ünnepelte Zalaegerszeg

Pogácsás Tibor államtitkár köszöntőjében arról beszélt, hogy a nagyobb gazdasági önállóság teszi lehetővé azt is, hogy a megyei jogú városok olyan fejlesztésekbe foghassanak a Modern Városok programja keretében, amelyek sikeressé tehetik őket. A fejlesztések nem csak az adott várost szolgálják, hanem a térség lakóit, településeit is. Példaként említette a járműipari tesztpálya megvalósulását. Szita Károly „életrevaló településként” jellemezte Zalaegerszeget, hozzátéve, az itt élők lelkületének, szellemiségének és tenni akarásának köszönhetően emelkedett ki a többi közül. Mint fogalmazott, egy város felelőssége jóval túlterjed a földrajzi határain, mert az itt született döntések befolyásolják a térség életét is.

A köszöntők után került sor a kitüntetések átadására. A Zalaegerszeg Város Díszpolgára kitüntető címet Szabolcs Péter Munkácsy-díjas szobrászművész kapta, aki 1967-ben került Zalaegerszegre. Nagy ambícióval, tele energiával érkezett a fiatal művész, hogy megpezsdítse a város művészeti életét, mert úgy gondolta friss vérkeringésre van szükség. Számos köztéri alkotása van Zalaegerszegen és a megyében is, művei jól ismertek szerte az országban és a határokon túl is Herszontól Münchenig. 2006-ban a város Pro Urbe Zalaegerszeg kitüntető címben részesítette. Szabolcs Péter példaértékű, magas színvonalú művészeti munkájával hozzájárul Zalaegerszeg kulturális fejlődéséhez.

Pro Urbe Zalaegerszeg kitüntető címet kapott Stróber László apát-plébános, akinek szerepe a zalaegerszegi hitéletben jelentős és példaértékű. Neki köszönhető a Mária Magdolna Plébániatemplom teljes külső és belső rekonstrukciója, a kertvárosi templom megépítése. Fáradhatatlan építő tevékenységéért a város 2003-ban „Zalaegerszegért” díjjal jutalmazta.

Ugyancsak Pro Urbe Zalaegerszeg kitüntetést kapott Szakály István egykori válogatott atléta, a Zalaegerszegi Atlétikai Klub elnöke. A Zalaegerszegi AC idén lesz 25 éves egyesület, a klub adta a város első olimpikonját, azóta további 4 olimpián volt ZAC versenyző, több száz országos bajnokságot nyertek a sportolóik és valamennyi korosztályos világversenyen is szerepeltek az atlétáik. Szakály István társadalmi munkában húsz évig volt a Zala Megyei Atlétikai Szövetség elnöke.

A hagyományokhoz híven a közigazgatásban végzett kiemelkedő szakmai munkát is elismeréssel jutalmazták. Az okleveleket dr. Kovács Gábor címzetes főjegyző adta át: dr. Fata Anikónak szakmai főtanácsadói, Vásár Mariannának szakmai tanácsadói, Kemes Timeának címzetes vezető főtanácsosi, Rostásy Sárának címzetes főtanácsosi, Fekete-Kállai Krisztiánnak címzetes főtanácsosi címet adományoztak.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK