Vezető hírek
Deáki értékrend: jogszerűség, igazságosság
Deák Ferenc születésének 213. évfordulóján fogalmazott így dr. Sorok Norbert Söjtörön. Október 17-én a település önkormányzata ünnepséggel emlékezett meg nagy szülöttéről, melyen a Zalaegerszegi Törvényszék elnöke osztotta meg gondolatait a „Haza bölcse” zalai életútjáról, büntetőjogi munkásságáról és igazságügyi miniszteri tevékenységéről.
Megemlékezés Söjtörön
Többek között elmondta: Deák 1833 májusában csatlakozott az Alsóház politikai küzdelmeihez, a jobbágyfelszabadítás, a lengyelkérdés, valamint a vallás- és szólásszabadság ügyében tartott szónoklataival hamarosan az ellenzék egyik vezéralakjává vált. Első alsóházi indítványában botbüntetés eltörlését javasolta, melyben csak részleges sikert ért el. Első hatalomellenes felszólalásában az emberiség legszebb jussait, a személyi és vagyoni bátorságot követelte a jobbágyok számára. Deák első megyei beszédében a halálbüntetés ellen emelt szót, s ezen álláspontja mellett haláláig kitartott.
„Ha szabadok akarunk lenni, legyünk igazságosak” – mondta Deák, aki megnyilatkozásaiban mindig az igazságos jogot kereste, és csak a jogszerű hatalmat fogadta el. Nem fogadta el a lekötelező tisztségeket. Máig talán az egyetlen politikus, akinek a császár sem adhatott semmit. Jogismerete páratlan volt, rendkívüli emlékezőtehetségének köszönhetően bárhol felüthették előtte a Corpus Jurist, az elkezdett latin szöveget folytatni tudta.
Az új büntetőtörvénykönyv kidolgozásában is szerepet vállalt, a törvényjavaslatok közül az anyagi jogit szokás Deák-féle btk.-nak nevezni. Harcolt a nemesi adófizetésért, melynek bevezetését 1843. áprilisi zalaegerszegi közgyűlésén a felheccelt és leitatott kortesek leszavazták, ezzel lehetetlenné tették Deák Ferenc számára, hogy elvállalja Zala országgyűlési képviseletét. Ugyanakkor Deák vezetésével mintegy 220 zalai nemes önkéntes adózást vállalt.
A politikus az 1847–48-as országgyűlésen újfent nem vállalta a követi megbízatást, 1848 márciusában azonban – a forradalmi események nyomán – visszatért a nagypolitikába, majd az első felelős magyar kormányban igazságügy-miniszter lett. Ekkor született meg az első sajtótörvény, a cenzúramentes sajtóközlés lehetősége. Deák úgy vélekedett: „Ha tőlem függne, csak egy mondatból állna a sajtótörvény: Hazudni pedig nem szabad.”
A szabadságharc leverését követően Deák elérte, hogy az uralkodó – gróf Andrássy Gyula vezetésével – felelős magyar kormányt nevezzen ki, mely az 1867. évi XII. törvénycikkellyel aztán törvényerőre emelte az elmúlt évek tárgyalásainak gyümölcsét. A „Haza bölcsének” erőfeszítései nyomán megszületett a dualista rendszer, mely ugyan a had- és pénzügyek terén is „engedett a negyvennyolcból”, ezzel együtt azonban biztosította Magyarország modernizációjának és felzárkózásának a törvényi kereteit.
Deák örökségét hét település is magáénak vallhatja Zala megyében. Az ünnepségen ezen települések polgármesterei is részt vettek, valamint Könyves Gábor, Söjtör polgármestere mellett koszorút helyeztek el Deák Ferenc szülőházánál. Az ünnepi műsorban a helyi általános iskolások, valamint a Söjtöri Népdalkör Egyesület tagjai közreműködtek. A koszorúzást követően a parkban két fát ültettek el a megemlékezők.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanHúszéves a Dienes-kör