Vezető hírek
Anyaság és testvérérkezés
Ez alkalomból kora esti, nyílt előadásoknak nyitotta meg kapuit a szálloda két fő témában. Az anyaság megéléséről dr. Varga Katalin pszichológus, az ELTE professzora mesélt, Andrek Andrea pszichológus pedig a testvér családba érkezésének témakörét járta körül.
Pszichológiai előadások Hévízen
A Magyar Pre-, és Perinatális Orvostudományi és Pszichológiai Társaság (MPPOPT) és az ELTE Affektív Pszichológiai Tanszék közreműködésével zajló konferencián mintegy félszáz édesanya, védőnő, egészségügyi szakdolgozó vett részt. A tanszékvezető hipnoterapeuta az előadásában azt a vezérkérdést járta körül, hogy milyen hosszú távú hatásai lehetnek a szülés-születés minőségének mind a gyereket, mind az anyát, mind pedig kettejük kapcsolatát és az egész családot érintően. Az érdeklődök megismerhették, hogyan befolyásolják ennek a közös eseménynek a körülményei és megélése az ismerkedés és érzelmi összehangolódás gördülékenységét, az anyaság kibontakozását, a válaszkész szülői reakció kialakulását, az anya-gyermek kapcsolat minőségét.
A tanszékvezető elmondta: az anyaság megélése nem jön magától, nem automatikus folyamat. Az anya jó esetben örömet talál abban, hogy gondoskodik a gyámoltalan utódjáról. Az újszülött ugyanis hosszú időn át mély, alapos, testi-lelki-szellemi gondoskodást igényel. Ha mindez pozitív motivációs érzelmi körökre hangoltan történik, akkor nincsen baj. Az anyaságot beindító természetes biokémiai folyamatokat azért kell hagyni érvényesülni, hogy örömteli legyen az anyaság megélése.
A MPPOPT alelnöke azon kérdésekre adott választ: mikor jöhet a következő testvér, van-e ideális korkülönbség a testvérek között, természetes jelenség, vagy nevelési hiba-e a testvérféltékenység, lehet-e egyformán szeretni a gyermekeinket, miként kell felkészíteni az idősebb csemetét a testvér érkezésére. A perinatális szaktanácsadó szerint az első gyermek születésének körülményeitől és élményétől függ leginkább, hogy az édesanya vállalkozik-e még további szülésre. A traumatikus élmény, akadályozó tényezőként jelentkezik és csak hosszú évek múlva gyógyulnak a lelki sebek úgy a kisbabánál, mint az édesanyjánál. Egy természetes szülési folyamat, egy háborítatlanság, az anya-gyermek egység szeparáció nélküli megtartottsága azt segíti, hogy az anya és gyermeke könnyebben, örömtelibb módon hangolódjon egymásra.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
50 éves a Petőfi utcai óvodaEzüst Eötvös-díj a Kölcsey-gimnáziumnakKönyvet ábrázoló fotót kapott a könyvtárHorváth Imre az "Év állományvédelmi szakembere" Gyertyagyújtás a november 4-i gyásznaponVisszatér a Volánbusz zalaegerszegi és győri vonalaira a hidrogén-üzemanyagcellás tesztautóbuszMit kell tudni a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Békéltető Testületi fogyasztóvédelmi eljárásrólNovember 4-i megemlékezés és útlezárás ZalaegerszegenSzépkorú köszöntése SzentpéterúronTovábbjutott a ZTE FC a Magyar Kupában -
rovatunk hírei
Bibliofülke 10Tudományos Stand Up Estek - Megoldatlan ügyek felderítéseÍzek, Történetek, Pálosok - Rendhagyó tárlatvezetés pálinkakóstolássalHangszertár - NagykapornakÜnnepeljük Fischer Györgyöt az Országépítő szobornálVilágjáró - JapánDesign: ellenség vagy barát?Deák túrák 2024 őszHalloween a Deák-könyvtárban 20241100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban - interaktív vándorkiállítás top 10
Gyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánSzületésnapja alkalmából emlékeztek Fischer GyörgyreBőröndmese a Hevesi Sándor SzínházbanNovember 4-i megemlékezés és útlezárás ZalaegerszegenKönyvet ábrázoló fotót kapott a könyvtárFormatervezés és politikai propaganda az UtóvédbenHogyan védjük magunkat az álhírek áradatával szemben?