Vezető hírek
Kovácsokkal indult Gébárton a táborozási szezon
Az országban körülbelül 120 kovács van, ebből ötvenen gyakorolják a mesterségét
Teljesen kezdőket és legalább középfok szintű haladókat invitáltak a jelen bentlakásos képzésre, melyet három jeles oktató irányított. Horváth Márk díszműkovács, szakoktató, Süle Ádám díszműkovács, a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa és Takáts Zoltán kovácsmester, a Magyarországi Kovácsmíves Céh atyamestere keze alatt lehetett megtanulni addig ütni a vasat, amíg meleg. Legalábbis a kezdőknek, akik az alapfogalmakat, alapfolyamatokat, a helyes kéz- és testtartást, az alap eszközök használatát és az alapműveleteket sajátíthatták el, valamint egy díszítetlen kanászbaltát tanultak meg elkészíteni. A haladók ez utóbbi eszköz díszített változatát alkothatták meg, egyéniségüket is beleadva a munkába.
- Az egész ország területéről, és legtávolabbról Erdélyből érkezett a 12 táborlakó – ismertette az adatokat Kiss- Molnár István, a házigazda intézmény igaztatója. – A jól felszerelt műhely és annak képzett vezetője alkalmat adott erre a nagyszerű lehetőségre. Somogyi és zalai kanászbalta-készítés a feladat nagyrészt Horváth Márk és Süle Ádám vezetésével, de az ország legelismertebb mesterét, Takáts Zoltánt is sikerült megnyerni az ügynek.
- A témaválasztást az indokolja, hogy a kanászbalta készítés sikerélményt tud adni a kezdőknek, és elég kihívást a haladó kovácsoknak, elkészítése többféle nehézségi fokot rejt – ismertette Horváth Márk, a kovácsműhely vezetője. A helybeli fiatalember a gimnázium elvégzése után, a régi korok mintájára végigjárta az országban található mesetereket és tőlük tanulta el a szakmát, majd hivatalos szakmai bizonyítványt is szerzett.
- A teljesen kezdőknek milyen mélységű tudást képes adni ez a néhány nap?
- A ma embere élményszerzésre törekszik, ehhez kell igazítani az oktatást is. Első nap mindenki nagyon lelkes, aztán a második naptól az izomláztól fizikális fájdalmak is társulnak a tevékenységhez. Az őszies idő nekünk kifejezetten kedvezett, hiszen nemcsak a kemény fizikai munka, hanem a hő is izzasztó tud lenni.
- Mennyire elterjedt ez a szakma manapság?
- Az országban talán 120 kovács van, ebből ötven fő, aki gyakorolja is a mesterségét. Megyénként néhányan, de olyan megye is akad, ahol egy sincs. Nincs tehát a környéken konkurencia, sőt inkább hiány van az ilyen jellegű képzésekből akár tábor, akár szakoktatás terén. Ezért ez utóbbi is tervben van. Évközben a kovács stúdiónk 6-15 fővel működik, ennél nagyobb létszámot nem is lehet vállalni, hogy mindenkire kellően oda lehessen figyelni – mondta Horváth Márk.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira