Vezető hírek
Felhasználóbarát felület és átláthatóság
Az app-fejlesztés kulisszatitkairól
Török László informatikussal, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár rendszergazdájával az app-ok világába tettünk egy rövid kirándulást. Annál is inkább, mert a könyvtári katalógusok is elérhetők már telefonos applikáció révén. Az informatikust többek között arról kérdeztük, melyek a legnépszerűbb alkalmazások és a fejlesztőknek mire kell leginkább figyelni a munka során?
- Az eszközök folyamatos fejlődésével a korábbi, egyszerűbb mobil eszközökre készült alkalmazások (úgynevezett app-ok) ma már egyre többet tudnak, és a felhasználók is egyre több funkciót várnak el tőlük. A fejlesztői oldalról nézve, a személyi számítógépekhez képest az okos eszközök más erőforrások, ezért egészen más fejlesztési koncepciót is kívánnak – fogalmazott Török László.
Megtudtuk: a mobil eszközöknek kisebb a processzor teljesítménye, kevesebb a memóriája és alacsonyabb az akkumulátor kapacitása a számítógépekhez képest, és ezek mind fontos tényezők a fejlesztés szempontjából. Egy rosszul megirt app ugyanis nem csak a saját működését akadályozza, vagy teszi lehetetlenné, hanem a mobil eszközön futó többi programét is, sőt egy telefonnál az elsődleges – vagyis magát a telefon – funkciót is.
- Fejlesztői szempontból az is fontos, hogy a felhasználói felület a lehető legegyszerűbb legyen. Figyelve arra, hogy a mobiltelefonokon jellemzően nincs billentyűzet, így az ikonokat és a beviteli mezőket úgy kell kialakítani, hogy az érintőképernyőn is megfelelő méretű legyen; mind az olvashatóság, mind pedig az érintéssel történő vezérlés szempontjából. A nagyobb teljesítményű eszközök lehetővé teszik a hangfelismerést is, így a gépeléssel sem kell már feltétlenül bajlódnunk. A kameránk segítségével pedig a QR kódokat is beolvashatjuk, amelyek mentesíthetnek az app-ok letöltőoldalának keresgélésétől, vagy a weboldalak címének beírásától.
Mik a legnépszerűbb alkalmazások egy átlagos felhasználó esetében? – merül fel a kérdés. Az informatikus szerint jellemzően a számítógépes weboldalak, vagy programok érintőképernyőre optimalizált verziói, (mint például a Facebook, Instagram), és természetesen az üzenetküldő programok, mint a Facebook Messenger, a WhatsApp, a Telegram, melyek mára teljesen kiszorították a korábbi sms/mms funkciókat. A kommunikáció terén tehát itt történt egy komoly változás.
- Hogy a telefonokon miképp jelennek meg a számítógépes weboldalak okos eszközre optimalizált verziói, jó példa a könyvtári katalógus. A Deák Ferenc könyvtár mobil app-ja is a böngészőből használható katalógus funkcióit vette át. Az app elérhető a Google Storeból (egyelőre csak Androidos verzió van), TextLibApp néven. A fejlesztésre azért volt szükség, mert a használati statisztikából az látszott, hogy egyre nő a lekérdezések és a katalóguskeresések száma. Az applikáció célja, hogy a „mobilos” verzió átláthatóbb és egyszerűbben kezelhető legyen, mint adott esetben a böngésző, ahol nagyon sok a szöveges információ. Ezek a kisebb kijelzőn amúgy is nehezen férnének el. Az app telepítése után az olvasóknak lehetőségük van az olvasójeggyel bejelentkezni, keresni, böngészni, dokumentumokat foglalni. De a könyvtár újdonságai is elérhetőek egy érintéssel.
Vajon honnan inspirálódnak maguk a fejlesztők és mennyire nehéz vagy könnyű lépést tartani a gyorsan változó digitális világgal? – tettük fel a kérdést a szakembernek. Török László azt mondta, hogy őt, mint „kisfejlesztőt” mindig valamiféle hiányérzet motiválja.
- Mindig azért csináltam valamit, mert nem találtam rá megfelelő programot. Szóval itt a motiváció, ha nem elsődlegesen üzleti jellegű, akkor leginkább személyes: „ilyen program/alkalmazás még nem volt, ezért írtam egyet!” Egyébként azt tapasztalom, hogy a cégek, vállalkozások is szeretik ezt a mentalitást. Az informatika szerencsés helyzetben van, gyakorlatilag a ’90-es évek közepe óta – mióta van internet – nem számít, hogy az ember hol van fizikailag. Magyar fejlesztő is dolgozhat külföldre itthonról, vagy bárkinek bárhonnan a világból. Ezért itt nem értelmezhető a földrajzi kötöttség. Az információáramlás több mint harminc éve biztosított a legfontosabb szakmai kérdések, és így az inspirálódás esetében is. Amióta pedig az Európi Unió tagjai vagyunk, az egyedi fejlesztő eszközök beszerzése is egyszerű, pedig korábban nagy kihívás volt.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Több zalaegerszegi helyszínen ültettek fát a VG Kft. munkatársaiVáltozik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólA Fidesz-KDNP frakció a legfontosabb közgyűlési döntésekrőlTojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikum -
rovatunk hírei
Nemes László festőművész kis képei, műhelytitkokkalIfj. Mihalecz István lett a ZTE FC új vezetőedzőjeElismeréseket adtak át Zalaegerszegen is a bölcsődék napjánZalai díjazottak a szombathelyi Szezon tavaszi tárlatonMárton Gábor és segítői távoznak a ZTE FC kispadjárólÉrtékadó lélekhangok Tóth László zongoraművésszelZrínyis versenysiker földrajzból a Tisza partjánTervezett ütemezés szerint halad a Zallure Park kivitelezéseTömegeket mozgatott meg a csokikereső futóverseny a skanzenbenHúsvét: termékenységkultusz és keresztény ünnep top 10
Változik a zalaegerszegi helyi autóbusz-közlekedés április 26-tólNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitTehetség és munka címmel nyílt kiállítása a művészeti gimnazistáknak