Vezető hírek
Kötetben az egerszegi protestantizmus története
A Protestánsok Egerszegen című kiadványt dr. Gyimesi Endre történész, a zalai levéltár nyugalmazott igazgatója szerkesztette. A kötetet – melynek terveit Seres Péter fotóriporter készítette – a református templom Kálvin-termében mutatták be a közelmúltban. Az eseményen részt Balaicz Zoltán polgármester, aki összegzésképpen elmondta: az idei évben a megyeszékhely önkormányzata 25 millió forinttal támogatta azt, hogy a városban méltó módon ünnepelhessük meg az évfordulót.
Hiányt pótló kiadvány született
Zsugyel Kornél, Hodánics Péter, Balaicz Zoltán és dr. Gyimesi Endre a kötetbemutatón
Annál is inkább, mert bár kis közösségekről van szó, az evangélikus és református gyülekezet tagjai mindig sokat tettek a közösségért, a város fejlődéséért. A támogatásból konferenciákat, szakmai napokat, kiállításokat szerveztek, de felavatásra került Farkas Ferenc szobrászművész Luther Mártonról készült szobra is. Az események sorába illik a mostani kötetbemutató is.
A polgármester szerint hiányt pótló mű született, hiszen eddig még nem jelent meg olyan kiadvány, ami a két gyülekezet mindennapjaiba, valamint a református és evangélikus templom építéstörténetébe nyújt bepillantást.
Az evangélikus gyülekezet történetét Jáni János írta és szerkesztette. A kötetbemutatón elmondta: az volt a cél, hogy kerüljenek elő a múltból mindazok, akik tettek valamit a gyülekezetért és példaképek lehetnek az utókor számára. Az evangélikus templom építéstörténetét dr. Kostyál László művészettörténész dolgozta fel, a református templom múltjáról pedig dr. Gyimesi Endre írt tanulmányt. A szerkesztő úgy látja, hogy a kiadvány egyik előnye az, hogy a múlt eseményein kívül az elmúlt tíz év történéseiből is felvillant néhány fotót. A református templom címeres üvegablakival pedig külön is foglalkozik a könyv; Halász Imre írt tanulmányt a templom címereiről és egyházi jelképeiről.
A kötet szerzői között ott találjuk az MNL Zala Megyei Levéltárának több munkatársát is. A reformáció megjelenéséről és zalai elterjedéséről Bilkei Irén értekezik, a zalai protestáns személyek életrajzát pedig Erős Krisztina és dr. Paksy Zoltán dolgozta fel.
A könyv nemcsak a reformáció 500. évfordulója miatt fontos, hanem azért is, mert a város történetéből elevenít fel olyan momentumokat, melyek eddig még nem láttak ilyen összesített formában napvilágot. A rendezvényen Hodánics Péter református, és Zsugyel Kornél evangélikus lelkész köszönte meg, hogy a város támogatásával és közös összefogással létrejöhetett a kötet.
MEGOSZTÁS
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
rövidhírek
Támogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékén -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban