Vezető hírek
Kötetben a zalai protestantizmus dokumentumai
A kutatómunka eredménye egy huszonegy kötetből álló forrásközlő sorozat lett, ami a Magyar Nemzeti Levéltár tagintézményeinek közös munkáját dicséri. A kiadványok létrejöttét a Reformáció Emlékbizottság támogatta.
Forrásgyűjtemény a reformáció emlékére
Ami a témára vonatkozó zalai kutatásokat illeti; a napokban látott napvilágot a Forrásaink a reformációról – Dokumentumok az MNL Zala Megyei Levéltárából című kötet. A 169 dokumentumból álló kiadványt a Deák Ferenc Megyei és Város Könyvtárban mutatták be a közönségnek. Dr. Kulcsár Bálint szerkesztővel, a zalai levéltár munkatársával, Kiss Gábor könyvtárigazgató beszélgetett.
Kiss Gábor és Kulcsár Bálint a kötetbemutatón
Kulcsár Bálint elmondta: a gyűjtőmunkán és a könyv összeállításán öten dolgoztak, felosztva egymás között az egyes korszakokat. A kezdeti időkkel dr. Bilkei Irén (16. század-1711), a 18. századdal – az időközben elhunyt – Kapiller Imre, a 19. századdal Kulcsár Bálint, az 1900-1945 közötti időszakkal dr. Paksy Zoltán, a második világháborút követő évtizedekkel pedig Erős Krisztina foglalkozott. Mindebből az látszik, hogy az „új hit” és a belőle kinőtt felekezetek, egyházközösségek zalai (beleértve az egykori Zala vármegye területét is) történetének vizsgálata egy nagyon összetett kérdés.
A legkorábbi, 16. századból fennmaradt iratok a reformáció tanairól és az új hitet követő értelmiségiek személyéről tanúskodnak. Majd a vallási küzdelmek és az ellenreformáció időszakának dokumentumai kerülnek fókuszba. De a kiadvány választ ad arra is, hogy – jórészt a türelmi rendelet hatására – egy alapvetően katolikus megyében hogyan sikerült a protestáns egyházszervezetet kiépíteni a 18-19. században. Számos dokumentum foglalkozik a vegyes házasságokkal, illetve az ezekből született gyermekek vallásával, ezenkívül büntetőügyi iratok, egyháztörténeti eseményekről, templomépítésekről szóló irományok és a protestáns felekezetek egyházi közigazgatási szervezetéhez kapcsolódó forrásanyagok is színesítik a kiadványt.
A szerkesztő a kötetet bemutatva utalt arra is, hogy az 1945 utáni helyzet sem volt sokkal jobb, mint a korábbi évszázadok hitvitákkal, háborúskodással terhelt időszaka. Hogy zalaegerszegi példát is említsünk: az evangélikus közösség gyülekezeti házát az 1950-es években katonai célra „hasznosították”. A lelkész lakhatási ügye pedig éveken át húzódott. Mindezekkel egy 1963-ig terjedő irategyüttes foglalkozik.
A reformáció 500 éves történetéről és a zalai levéltári forrásokról beszélgettek a most megjelent kötet kapcsán
A kiadványba – az ország többi megyéjében megjelent kötethez hasonlóan – egy egységes bevezető került, mely a sorozat szerkesztési elveiről tájékoztatja az olvasót. A zalai forrásgyűjteményben ezt követően Kulcsár Bálint előszava olvasható. A könyv borítóján a becsvölgyei és kustánszegi református gyülekezet pecsétje látható. A fotók között pedig ott találjuk többek között a zalaegerszegi református templom alapkőletételének egyik emlékezetes pillanatát, amikor gróf Teleki Béla Zala vármegye főispánja, Fejes Gábor az Őrségi Református Egyházmegye esperese és Fekete Károly lelkész (Fekete György belsőépítész, az MMA tiszteletbeli elnökének édesapja) 1940-ben aláírják az alapkőbe helyezett okmányokat.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tojáskeresés sok csokival a Göcseji FalumúzeumbanZalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltása -
rovatunk hírei
Horváth Csongor Gergő kiállítása a Liszt-iskolábanMészi 65 - kiállítás a Gönczi GalériábanBudaházi Tibor jubileumi kiállítása a Göcseji MúzeumbanVárosi Farsang 2025 - ZalaegerszegMágia a műanyag világban - Dana Puhosh tárlataElkezdődik a volt HEMO felújítása„Az én babám lakodalmast játszik” - népviseleti babák kiállításaÉvindító sajtótájékoztató és ajándékozás a levéltárbanTakács Ágnes alkotásaiból nyílt emlékkiállítás Drabik és Drabik top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért