2025.01.07., kedd - Attila, RamónaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Kiállítás IV. Károly királyról a Mindszentyneumban

2024. október 30. szerda, 19:07
Szerző, fotó: Bánfi Kati
Az utolsó magyar király, IV. Károly boldoggá avatásának 20. évfordulóján rendezett kiállítást a Habsburg Ottó Alapítvány Zalaegerszegen. A tárlat október 30-tól látható a Mindszentyneum időszaki kiállítótermében.

Az utolsó magyar király életét mutatja be a tárlat

Az alapítvány névadója, a 2011-ben elhunyt Habsburg Ottó, aki kilenc évesen veszítette el apját, IV. Károlyt. Az első szülött fiúra nagy hatással volt apja hite és értékrendje, a tisztelet jele e tárlat.

A megnyitón Vigh László országgyűlési képviselő, Balaicz Zoltán polgármester és Havasi Bálint a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója mondott köszöntőt. Egyetértettek abban, hogy a legjobb helyen van ez a kiállítás, hiszen Mindszenty bíboros, illetve akkor még Pehm József apátplébános nagy tisztelője volt IV. Károlynak. Az ő idejében épült az első templom is IV. Károly tiszteletére, ami nem más, mint a zalaegerszegi Jézus Szíve kolostor és templom.

Uralkodása rövid idejű volt, egy nehéz korszakban, 1916-1918-ig, háborús időben, miközben ő a béke híve volt. Majd hamarosan szét is esett a Habsburg birodalom – hangzott el. A tárlat IV. Károly gyerekkorától, sőt a felmenőitől indulva, a fiatalon bekövetkezett haláláig tár fel dokumentumokat, fotókat, korabeli filmfelvételeket, de bemutat néhány személyes tárgyat is.

A kiállítást Szászfalvi László országgyűlési képviselő, református lelkész nyitotta meg. A béke apostolának jellemezte IV. Károlyt, életének mélységei, próbatételei és kitartása pedig példa lehet. Nem véletlen, hogy II. János Pál pápa szentté avatta 2004-ben. Fontos, hogy hiteles képet kapjon róla a mai fiatalság. Személyesen járta meg a frontot és az ott tapasztalt borzalmak alapján lett a béke a fő törekvése. Élete emberi szemmel kudarcos, de isteni küldetése sikeres, mondta többek között. 

Végül Prőhle Gergely, az alapítvány igazgatója szólt az egybegyűltekhez és köszönte meg a kiállítás létrejöttében közreműködők munkáját. Elmondta: az alapítványnak három programja van. A királyi pár utolsó magyarországi napjai, a madeirai élet utolsó napjai és a zalaegerszegi kiállítás, ahol eredeti dokumentumok láthatók. 

IV. Károly a kiegyezés után 20 évvel született. Kiskorától vallásos nevelésben részesült és erős szociális érzékenység jellemezte. Kiválóan beszélt magyarul. Bár az utódlási sorban nagyon hátul állt, az élet úgy alakította, hogy ő lett Ferenc József utódja, az utolsó osztrák császárként és az utolsó magyar királyként a trónon. Ő viselte utoljára a fején a magyar szent koronát.

A világon elsőként hozott létre népjóléti minisztériumot Bécsben és Budapesten. Magyarország köztársasággá alakulása után az uralkodói joggyakorlatról lemondott, de a trónról nem. Kétszer kísérelt meg visszatérni 1921-ben. Majd rövid tihanyi fogvatartás után száműzetésbe kényszerült Madeira szigetére, ahol spanyolnáthában hunyt el 34 évesen, 1922-ben. 

A megnyitón közreműködött a keszthelyi Kis Szent Teréz Bazilika kórusa. A táralatvezető Kardonné Fábry Eszter, a kiállítás kurátora, a szervező alapítvány levéltárosa volt. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK