2025.01.08., szerda - GyöngyvérZalaegerszeg időjárása

Rövidhírek

A kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelem

2025. január 07. kedd, 19:07
Közlemény
Címkék:
Sok termelő már november elején megkezdi a karácsonyfának szánt fenyők kitermelését, így mire azok az otthonunka kerültek, már a nedvességtartalmuk jelentős részét elvesztették. A meleg, száraz fűtött lakásokban aztán rohamosan tovább száradnak, így fokozottan tűzveszélyessé válnak - figyelmeztet közleményében a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

A tájékoztatás szerint jelentősen megnő a tűzeset kockázata azokban a háztartásokban, ahol a fenyő karácsonyfát nem bontottak le Vízkeresztkor, vagy Vízkeresztig. 2022-ben január végén egy társasházi lakás teljesen kiégett Zalaegerszegen, miután a tulajdonos egy csillagszórót gyújtott meg az akkor már alaposan kiszáradt fenyőn. Soha se gyújtsunk rajta gyertyát, vagy csillagszórót, de most már a közelében se!

Illusztráció: (Forrás: ZalaMédia)

A száraz fenyőn nagyon gyorsan, pillanatok alatt terjed a tűz és nagyon sok füst képződik. A kiszáradt, gyantás fa könnyen, szinte bármilyen hőhatástól lángra kap, így tűzvédelmi szemmel a legjobb, ha megszabadulunk ezektől.

Ha már megtörtént a baj, tűzoltással csak akkor próbálkozzunk, ha azzal a testi épségünket nem veszélyeztetjük. Kigyulladt karácsonyfánál nagyon fontos, hogy áramtalanítsuk, húzzuk ki a konnektorból a környező elektromos berendezéseket, a lámpafüzért. Abban az estben, ha az égő fenyő közvetlen közelében nincsenek bútorok, borítsuk le a fát és dobjunk rá egy, vagy két szétnyitott pokrócot. A takaróval elfojtjuk a tüzet és megakadályozzuk, hogy a lángok a szoba berendezési tárgyaira átterjedjenek. Az ablakot semmi esetre se nyissuk ki, mert ilyenkor a beáramló levegő táplálja a tüzet, és még magasabbra csapnak fel a lángok, a tűz gyorsabban terjed.

Nagyobb kiterjedésű tűz, lángolás és intenzív füstképződés esetén azonnal hagyjuk el a helyiséget és a lakást, hajtsuk be magunk mögött az ajtót és haladéktalanul hívjuk a 112-es segélyhívó számot! Ha társasházban élünk, úgy lehetőleg hangos kiabálással minél több szomszédot értesítsünk a tűzről.

Nem szabad elfelejteni, hogy minden tűzesetről – még akkor is, ha sikerült azt eloltani – bejelentést kell tenni a fenti segélyhívószámon.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK