Archivum
Korszerű járóbeteg-szakellátás
Márciustól várhatóan olyan szakrendelések is megkezdhetik tevékenységüket a teljesen megújított zalaszentgróti Egészségügyi Központban, melyek főleg népbetegségek kezelésére szakosodtak. Ebbe a csoportba tartoznak egyes neurológiai, kardiológiai és ortopédiai megbetegedések, melyek miatt Zalaszentgrót és térsége lakóinak ez idáig a keszthelyi valamint a zalaegerszegi rendelőintézetet kellett felkeresniük. A működési engedélyek megérkezését követően milyen új szakrendelésekkel bővül az intézmény, arról dr. Varga Tamás igazgató főorvost kérdeztük.
Új szakrendelések a zalaszentgróti egészségügyi központban
– 1969-ben adták át az épületet, ami jócskán elhasználódott az eltelt évtizedek alatt. Ezért is öröm, hogy az önkormányzat pályázati támogatást nyert a rendelőintézetünk felújítására – mondja dr. Varga Tamás. – A járóbeteg-szakellátás fejlesztését szolgáló pályázatban feltételként írták elő a heti 200 szakorvosi órát, így bővítettük a meglévő 161 óránkat.
Ebben az új 39 órában olyan szakrendeléseknek kívántunk helyet adni, melyekre igény mutatkozott az ellátási körzetünkben. Fontos szempont volt az is, hogy helyben biztosítsuk a színvonalas egészségügyi ellátást. Huszonöt település 18 ezer lakosa tartozik hozzánk, valamint plusz négyezer fő, ha a tüdőgondozót is beszámítjuk. A fejlesztéssel tehát ennyi ember számára válik jobbá, jobban elérhetővé az ellátás.
– Milyen új szakrendelések állnak rendelkezésre?
– Az új szakorvosi órákat úgy osztottuk el, hogy ahol időigényes vizsgálatokat végeznek, például a sebészet esetében több órát adtunk. Heti két napon az ortopédia és a sebészet 9-9 szakorvosi órával áll rendelkezésre. E két szakrendelés is hiányt pótol, hiszen népbetegségeknek számítanak egyes mozgásszervi panaszok, és sajnos gyakoriak a kisebb balesetek is, mint a zúzódás vagy törés.
Emellett szükség van műtéti előjegyzésekre, kontrollvizsgálatokra, sőt egyes bőrgyógyászati elváltozásokat is sebész távolít el. Heti egy nap, hat órában neurológiai szakrendeléssel is várjuk a betegeket, akik ideggyógyászati problémákkal – fejfájás, bénulás, izomgyengeség, idegbecsípődés stb. – kereshetik fel a rendelőt. Napi egy órával fog működni a gyermekszakrendelés, amely elsősorban a körzet háziorvosainak szolgál konzultációs lehetőséggel.
– A fül-orr-gégészet is olyan szakrendelés, ahol mindig tele van a váró.
– Valóban. A fül-orr-gégészeti megbetegedések általában gyermekkorban hirtelen jelentkeznek, és akut ellátást igényelnek. Ezért is örülünk ennek a szakrendelésnek, mert így nem kell utazniuk a szülőknek a gyermekeikkel. Az audiológia is e rendeléshez tartozik: a hallásproblémák főleg időskorban alakulnak ki, ezért e szolgáltatás, hogy helyben van, az idősebb korosztálynak kedvez kényelmi szempontból.
Továbbá növeltük a már meglévő reumatológiai szakrendelés óraszámát, illetve heti négy órában kardiológiai szakrendelésnek is helyet adtunk, amit a pályázati óraszámon kívül oldottunk meg. Most várjuk a szükséges működési engedélyeket, hogy március elsejétől az új szakrendelések is megkezdhessék tevékenységüket. Addigra az ellátási körzetünkhöz tartozó háziorvosi rendelőkbe kiküldjük az értesítőket, hogy mikor, milyen szakrendeléseket kereshetnek fel a betegek.
– A pályázati projekt eszközbeszerzést is lehetővé tett.
– Több mint százmillió forintért vásárolhattunk eszközöket. Ezek egyike egy 4D-s ultrahang-készülék, mely nőgyógyászati, hasi, szív- és pajzsmirigyvizsgálatokra egyaránt alkalmas. Szintén csúcstechnológiájú berendezéseket szereztünk be a kardiológiára.
Az úgynevezett holter EKG és vérnyomásmérő-készülékek a beteg otthoni megfigyelését, a mérési adatok rögzítését is lehetővé teszi. Teljesen új műszerekkel láttuk el a fül-orr-gégészetet és a szemészetet. A sebészet eszközállományát finom kézi műszerekkel, a fizioterápiát galvánfürdővel bővítettük. A tüdőgyógyászat egy telemedicinás berendezéssel gyarapodott, mely elősegíti a röntgenfelvételek digitális tárolását.
– Hogyan értékeli a fejlesztést?
– Érdemes volt kivárni! A beruházásnak köszönhetően ugyanis jelentősen javultak a sikeres gyógyító munka feltételei. A modern épület, a korszerű, fejlett technológiájú eszközpark biztosítja a kornak megfelelő egészségügyi ellátást, amit egyaránt megérdemeltek már a város és környékének lakói.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Falumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőben -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázóVig Balázs: A rettegő fogorvosVictoria Aveyard: Vörös királynőDanielle Steel: Tékozló fiú Almási Kitti: Bátran élni M. J. Arlidge: Ecc peccA mennyország létezikA Szent Johanna gimi 8. 1-2. - Örökké top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban